Proamerický policejný režim v Egyptě, pod vedením 82letého presidenta Husního Mubaraka, který nepřetržitě vládne od roku 1981, byl vážně otřesen povstáním milionů mladých lidí, kteří žádají svobodu a jeho odstoupení. Široko daleko nejsilnější a nejpočetnější bezpečnostní složky, dobře vycvičené v USA, o které se tento režim opíral, se zhroutily a zmizely před odvahou a odhodláním milionů všeho postrádajících lidí.
Nejlidnatější arabská země s 80 miliony obyvateli trpí vysokou nezaměstnaností a bídou. Téměř 40% obyvatelstva, což je cca 32 milionů lidí, si musí vystačit s příjmem rovnajícím se, či dokonce nižším než 12 egyptských liber na den, což představuje přibližně 40 Kč. Dlouhodobá sílící nespokojenost a nevole je viditelná nejen mezi nejchudšími vrstvami, ale také mezi příslušníky střední třídy. Asi 60% obyvatelstva je mladší 30 let, přičemž nejvyšší nezaměstnanost je právě v této skupině.
Ve volbách v této zemi je vše vždy nastaveno tak, aby vyhrál H. Mubarak a jeho Národní demokratická strana, jejíž je předsedou. I když je Egypt parlamentní republikou, je fakticky zákonodárná moc a vláda podřízena presidentovi a on vytváří veškerou politiku v sociální, ekonomické, zahraniční, vojenské a bezpečnostní oblasti. Je zastáncem politiky tzv. otevřených dveří, ekonomické liberalizace a arabské kapitulace.
Více než 150 obětí, tří tisíce raněných a 500 pohřešovaných si za pět dní vyžádaly střety bezpečnostních složek s lidmi, kteří chtějí skoncovat s režimem, který neváhá používat i americkou munici proti demonstrantům vyvolávajícím hesla: "silmija, silmija" = "pokojná, pokojná" (demonstrace).
Lidové povstání odmítá změnu tváří a tlačí ve směru změny režimu v čele s Mubarakem. Usiluje o vládu národní jednoty, novou Ústavu, nové a svobodné parlamentní volby a zrušení Stavu nouze, který trvá desítky let.
Změna v Egyptě na rozdíl od Tuniska, vzhledem k jeho politické váze z hlediska zahraniční politiky USA a Izraele a změny poměru sil na Středním východě, bude mnohem těžší. Rozhodující však bude vytrvalost a odhodlanost lidového povstání, ale i postoj egyptské armády, která dosud odmítala použit ozbrojenou sílu proti svému národu. Jiskra, která přeskočila z Tuniska do Egypta, zcela určitě nezhasne.
Doc. Ing. Hassan CHARFO, DrSc.
V Praze dne 30. 1. 2011
© Komunistický svaz mládeže
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .
Copyright © 2024 Your Company. Joomla templates powered by Sparky.