header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

USA riskují válku s Čínou a Ruskem

Rozhovor Press TV s Dr. Paulem Craigem, bývalým tajemníkem ministra financí USA.

Zatímco revolty v Tunisku a Egyptě zastihly USA nepřipravené, existují spekulace, že USA stojí za povstáními v Libyi a Sýrii. Rusko a Čína tento vývoj také sledují.

Press TV hovoří v Panama City s Dr. Paulem Craigem Robertsem, bývalým tajemníkem ministra financí USA, jenž výstižně poskytuje náhled na širší rámec americké hegemonistické strategie, jež se vážně dotýká ruských a čínských zájmů.

Press TV: Hovoří se o tom, že Washington dostává rady, ozbrojovat povstalce v Libyi. Myslíte si, že je to dobrý nápad?

Dr. Paul Craig Roberts: Už je vyzbrojují. To je na libyjské vzpouře to odlišné. Není to mírová revolta, neodehrává se v hlavním městě, je to ozbrojená vzpoura vedená z východní části země. A víme, že CIA se jí účastní na místě a povstalci jsou tedy už vyzbrojováni.

Press TV: Jak byste srovnal tuto vojenskou intervenci s tou v Bahrainu?

Dr. Paul Craig Roberts: Nechceme svrhnout vládu v Bahrainu nebo v Saduské Arábii, kde obě vlády používají násilí proti protestujícím, protože jsou našimi loutkami a v Bahrainu máme velkou námořní základnu. Chceme svrhnout Kaddáfího a Assada v Sýrii, protože chceme vytlačit Čínu a Rusko ze Středozemí. Čína má masivní energetické investice ve východní Libyi a je závislá na Libyii a dále Angole a Nigérii při zajišťování svých enegretických potřeb. Toto je ameriské úsilí zamezit Číně přístup ke zdrojům stejně jako Washington a Londýn zamezoval přístup ke zdrojům Japonsku ve 30. letech 20. století. Zájem na syrských protestech, u nichž jak Wikileaks ukazuje, stojí Američané v pozadí - jsme v nich zainteresováni, protože Rusové mají velkou námořní základnu v Sýrii a to jim umožňuje přítomnost ve Středomoří. Takže vidíte, že Washington je plně pro vpád do Libye a stále více a více tlačí na intervenci v Sýrii, protože se chceme zbavit Rusů a Číňanů. Nemáme co říci o Saudech - jak jednají vůči protestujícím nebo nic co říci o násilí používanému proti protestujícím v Bahrainu.

Press TV: Říkáte, že konečným cílem při útoku na Libyi je ropný faktor?

Dr. Paul Craig Roberts: Není to jen ropa, je to skutečnost čínského pronikání do Afriky a čínského vytváření ropných zásob pro jejich energetické potřeby. Možná víte, že Mezinárodní měnový fond (IMF) vydal zprávu, v níž se uvádí, že "Věk Ameriky" skončil a že americká ekonomika bude během 5 let překonána Čínou a pak se USA stanou druhou největší ekonomikou, ne první. Čili jednou z věcí, které se snaží Washington učinit, je toto zablokovat; využít v této době svých větších vojenských a strategických schopností k blokování čínského získávání zdrojů a zpomalit tím rozvoj čínské ekonomiky. To je hlavní důvod, proč je CIA aktivní ve východní Libyi a je to důvod, proč protesty vypukly na východě a nikoliv v hlavním městě jako tomu bylo v ostatních arabských zemích, je to důvod, proč je vzpoura ozbrojená.

Press TV: Domníváte se, že diplomatická izolovanost Libye byla hlavním důvodem pro tuto vojenskou intervenci? 

Dr. Paul Craig Roberts: Nemyslím si, že to bylo hlavním důvodem. Hlavním důvodem podle mého soudu bylo vytlačit Čínu z Libye, což se děje. Číňané tam měli 30 000 lidí a z nich museli evakuovat 29 000. Je to také oplacení Kaddáfímu za to, že se odmítl připojit k USA v rámci Africa Command (AfriComm), který začal funfovat v roce 2008 a byl americkou reakcí na čínské pronikání do Afriky; reagovali jsme na to vytvořením vojenského paktu a Kaddáfí se k němu odmítl připojit - říkal, že se jedná o imperialistický akt pokoušející se zaprodat celý kontinent. A myslím si, že třetím důvodem je skutečnost, že Libye kontroluje důležitou část středozemního pobřeží, stejně jako Sýrie. Myslím si tedy, že tyto dvě země prostě leží v cestě americké hegemonii ve Středozemí a Američané tam jistě nechtějí umístěnou silnou ruskou flotilu a určitě nechtějí, aby tam Čína získávala energetické zdroje. Washington byl zastižen neobezřelý vypuknutím protestů v Tunisku a Egyptě, ale rychle zjistil, že může využít a skrýt se za arabskými protesty s cílem, vytlačit Rusko a Čínu bez přímé konfrontace, kterou by něchtěl, a tak zaranžoval tyto protesty. Je nám známo jakožto fakt, že CIA po nějakou dobu rozdmýchávala nepokoje ve východní Libyi, to je známou skutečností. A zveřejnění komunikace na Wikileaks ukazuje, že Američané jsou zapojeni do rozdmýchávání nepokojů v Sýrii. Nerozdmýchávali jsme nepokoje v Egyptě či Bahrainu nebo v Saudské Arábii. Jsme pravděpodobně zodpovědní za nepokoje v Jemenu, protože tam používáme bezpilotní letouny a útoky proti různým kmenovým elementům. Takže, je velikou odlišností (vzhledem k k ostatním zmíněným arabským zemím, pozn. překl.), že v syrských a libyjských záležitostech mají Američané prsty, při organizování demonstrací, poskytováním peněz a tak dále. Vždy existují lidé s odlišnými názory, které je možné koupit a naslibovat jim.

Press TV: Bezpilotní letouny jsou nyní používány v Libyi. Odkut tyto bezpilotní letouny operují? Technicky vzato, nemohou létat z Itálie kvůli nedostatku paliva, takže odkud vzlétají?

Dr. Paul Craig Roberts: Nevím - možná z amerckých plavidel. Myslím si, že poslední zpráva o bezpilotních letounech nebyla od námořního důstojníka. Rád bych k tomuto rozhovoru něco doplnil. Pravděpodobně největším rizikem, které je současně ignorováno, je postoj Číny. Čínské společnosti kvůli této intervenci přicházejí o stovky milionů (dolarů). Mají tam přitom 50 velkých investičních akcí, které všechny vysychají a to je jistě Čínou vnímáno jako čin zaměřený proti ní. Nemají žádné iluze; nečtou New York Times nebo Washington Post a nevěří všem těm povídačkám. Takže to, co vidí, je postup Američanů proti Číně.

Press TV: Naznačujete, že Američané chtějí Čínu vypudit a nahradit tyto investice americkými společnostmi?

Dr. Paul Craig Roberts: Nebo někým, kdo je na správné straně. A domnívám se, že Rusové začínají pociťovat, že celá syrský záležitost je krokem proti nim a jejich základně v této oblasti. Takže, co skutečně děláme, je to, že proti sobě stavíme dvě veliké země: Čínu, jež má ekonomiku, která je pravděpodobně lepší než americká, protože jejich lidé mají pracovní místa; a Rusové mají neomezený jaderný arzenál - takže začínáme velmi hazardérským a nebezpečným způsobem tlačit na velmi silné země. Když s tím jednou začnete a Rusové a Čína dojdou k závěru, že s Američany jednoduše není možné jednat žádným rozumným způsobem a že jsou rozhodnuti je podmanit a způsobovat jim škody, může to vést ke všem druhům eskalace. To je reálným nebezpečím a my riskujeme velikou válku.

Press TV: (Itálie je těžce závislá na libyjské ropě.) A co úloha Itálie (jakožto součásti NATO) v Libyi?

Dr. Paul Craig Roberts: To je další jedinečná záležitost týkající se zásahu v Libyi. Co NATO dělá vedením války v Africe? NATO byla ustaveno kvůli obraně proti potenciální sovětské invazi do západní Evropy. Sovětský svaz už 20 let neexistuje. NATO řízené USA a Pentagonem bylo přeměněno na pomocnou vojenskou sílu a nyní je zapojeno do agresivní války v Africe. Je to agresivní válka, útočná válka. Je to výjimečný vývoj. Proč se to děje? Nepoužili jsme NATO v Egyptě, Tunisku a určitě ho nepoužijeme v Saduské Arábii nebo v Bahrainu, tedy vidíme něco vysoce neobyvklého - NATO ve válce v Africe. To si žádá vysvětlení.

Zdroj: http://www.presstv.ir/detail/176776.html

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .