Bez větší pozornosti sdělovacích prostředků jsou do Izraele přesunovány tisíce vojáků americké armády. Pod označením Strohá výzva 12 (Austere Challenge 12) mělo v tomto regionu během krátké doby proběhnout dosud největší vojenské cvičení amerických a izraelských ozbrojených sil, zaměřené údajně na vyzkoušení funkčnosti protiraketových systémů. Po rozmístění amerických jednotek v blízkosti Hormuzského průlivu a posilování okolních států americkou vojenskou výzbrojí považují íránské autority tento vývoj nikoli za pouhé vojenské cvičení, ale za začátek větší akce.
Nasazen v něm měl být i americký protiraketový systém THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) společně se systémem Aegis umístěným na lodích, s vlastním systémem Izraele a dále se systémy Arrow, Patriot a Iron Drone.
Jak prohlásil americký vojenský představitel generálporučík Frank Gorenc, nejedná se o pouhé "cvičení", ale i o rozmístění "několika tisíc amerických vojáků" směřujících do Izraele. Kromě toho budou ustaveny nové velitelské posty amerických sil v Izraeli a vlastní izraelská armáda (Israel Defense Forces) začne působit i na vojenské základně v Německu. Již v září uvedlo americké velení v Evropě (US European Command) v Izraeli do činnosti radarový systém.
Poté, co USA vyzbrojily Saudskou Arábii a Spojené arabské emiráty, budou USA disponovat pod zástěrkou připravovaného vojenského cvičení zvýšenými stavy ozbrojených sil připravenými v Izraeli a v Německu. USA přitom vyzbrojují Saudskou Arábii letouny F-15 v ceně téměř 30 mld. USD a před nedávnem uzavřely smlouvu se Spojenými arabskými emiráty na supermoderní bomby určené pro ničení bunkrů a opevněných zařízení, jež mohou být nasazeny při útocích např. proti íránským podzemním jaderným zařízením.
Po ztrátě amerického bezpilotního letounu, zajištěného nad svrchovaným územím Iránu, a íránské hrozbě uzavření Hormuzského průlivu důležitého pro převoz ropy v případě zablokování íránského obchodu s ropou sankcemi, rozmístily USA v oblasti na 15 000 vojáků.
V pondělí 16. 1. vydali izraelští vojenští představitelé prohlášení, v němž tvrdili, že zástupci USA a Izraele se rozhodli společné vojenské cvičení odložit na druhou část roku 2012, což oficiálně nijak nezdůvodnili.
Ministr obrany USA Leon Panetta přitom minulý měsíc uvedl, že vojenské cvičení je příkladem bezprecedentní úrovně vojenské spolupráce mezi USA a Izraelem a má vyjádřit neochvějné odhodlání Washingtonu bránit bezpečnost Izraele. Ve čtvrtek 19. 1. přiletí do Izraele vysoký velitel amerických ozbrojených sil generál Martin Dempsey, náčelník společného štábu, jmenovaný 30. září 2011. Postup proti Iránu bude hlavním tématem jeho rozhovorů se zástupci izraelských ozbrojených sil.
Oficiální prohlášení o posunu termínu zastírací akce - vojenského cvičení nemění nic na skutečnosti, jíž je soustředění ozbrojených sil USA, Izraele a jejich satelitů v regionu.
Zpracováno KSM dle informací Russia Today, The Washington Post a dalších zdrojů.
© Komunistický svaz mládeže
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .
Copyright © 2024 Your Company. Joomla templates powered by Sparky.