Pod záminkami lživých tvrzení imperialistické propagandy o přípravách Sýrie na použití chemických zbraní proti svému vlastnímu lidu dislokuje Washington své vojenské námořnictvo u pobřeží Sýrie.
Námořní úderná skupina vedená letadlovou lodí Eisenhower se počátkem prosince přesunula k Sýrii přes Suezský průplav z místa své původní dislokace v Perském zálivu. Připojila se tak k výsadkové námořní bojové skupině, která již delší dobu operuje v prostoru východního Středozemí, složené z úderných výsadkových lodí Iwo Jima, New York a Gunston Hall, které mají na svých palubách celkem 2500 příslušníků námořní pěchoty (Marines).
Síly hrozící Sýrii tak nyní dosáhly stavu: 17 válečných plavidel, 70 stíhacích bombardérů a 10 000 příslušníků námořní pěchoty. Kromě těchto sil je na letecké základně Incirlik v Turecku dislokováno 39. letecké křídlo a další desítky tisíc příslušníků pozemních sil jsou umístěny na základnách v Kuvajtu, Kataru, Emirátech a Bahrajnu.
Ve středu 5. 12. uvedly londýnské Times, že Washington je připraven zahájit válečnou operaci proti Sýrii kdykoliv.
Zdroje z Pentagonu již oznámily, že intervence vedená pod záminkou zabránění masovému vraždění Syřanů chemickými bojovými látkami bude vyžadovat asi 75 tisíc mužů.
Součástí prohlubování hrozby vojenské intervence je i doplnění turecké protivzdušné obrany několika bateriemi protiletadlových řízených střel Patriot, které budou rozmístěny na hranicích se Sýrií. Souhlas s touto operací vyslovili ministři zahraničí NATO na konferenci 4. 12. 2012.
Němečtí ministři zahraničí Westerwelle a obrany de Maiziere oznámili, že na hranici se Sýrií rozmístí 400 příslušníků Bundeswehru. Podobné kontingenty mají vyslat do Turecka i USA a Holandsko.
Při vysvětlování nutnosti rozmístění systému Patriot v Turecku zdůvodnil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen rovněž syrskou chemickou hrozbou. Podle Rasmussena dislokace nejmodernějších zbraní na syrských hranicích v Turecku umožní uvolnit napětí v regionu. Neuvedl však, jakým způsobem.
Turci sice tvrdí, že potřebují systém "Patriot" k tomu, aby zabránil dopadu syrských raket s chemickými hlavicemi na jejich teritorium, skutečnost ale bude pravděpodobně taková, že systém "Patriot" zabezpečí realizaci vytvoření "bezletové zóny" nad severní částí Sýrie a umožní tak Američany podporovaným teroristům konsolidovat nadvládu nad touto částí syrského teritoria a vytvořit v Sýrii podmínky pro nastolení prozápadní vlády.
7. 12. 2012 se v Turecku konalo setkání představitelů syrské ozbrojené teroristické opozice, na kterém bylo zvoleno společné velení, složené ze třiceti vůdců. Jejich hlavním úkolem bude koordinace teroristických aktivit proti legální syrské vládě a proti Syřanům, loajálním prezidentu Asadovi. Na shromáždění vystupovali i představitelé západních a reakčních arabských států (Saudské Arábie, Kataru a Emirátů), jejichž tajné služby připravily a vyvolaly ozbrojené povstání proti Asadovi, s cílem zbavit nejen Írán, ale i ČLR a Rusko jednoho z nejspolehlivějších spojenců v muslimském světě.
Funkcionáři amerického ministerstva obrany a armády pokračují ve zdůrazňování hrozeb, pronášených často mírotvorcem Obamou, v prohlášeních o vojenské intervenci, pokud prezident Asad použije chemické zbraně. Je evidentní, že Spojené státy podobně jako proti Vietnamu či Iráku mohou spustit provokaci a způsobit chemický útok samy, prostřednictvím svých teroristických skupin působících v Sýrii, anebo mohou prostě odpálit z Turecka raketu s chemickou hlavicí nebo dělostřelecký chemický náboj.
To v podstatě potvrzuje i tvrzení ministra obrany USA Panetty, který 6. 12. prohlásil: "Administrativa USA má obavy, že pod tlakem postupujících opozičních sil na Damašek by se vůdci režimu mohli uchýlit k použití chemických zbraní." Za zdroj svých informací označil nespecifikované rozvědné zdroje.
Administrativu nemohou odradit od jejích záměrů ani vlivné mediální prostředky typu NYT, CNN a NBC News (ty si zřejmě vzpomněly na vystoupení bývalého ministra zahraničí Colina Powella v OSN (2003) s lživým obviněním Iráku z vlastnictví zbraní hromadného ničení), které zpochybnily věrohodnost těchto zpravodajských zdrojů, citujíce nejmenované americké důstojníky, že jde o zdroje, které předávají nejasné a často rozporné informace o vývoji v Sýrii a záměrně uvádějí hrozby použití chemických zbraní Asadovým režimem.
Syrský náměstek ministra zahraničí Faisal Makdad obvinil 6. 12. USA a jejich spojence z NATO, že pomluvy o syrských chemických zbraních a jejich použití Asadovým režimem proti vlastnímu národu jsou zaměřeny na vytvoření motivů pro vojenský zásah.
Jeho prohlášení potvrdil na shromáždění ministrů zahraničí NATO v Bruselu 4. 12. 2012 ruský ministr zahraničí Lavrov, který obvinil Washington a jeho spojence ze zvyšování napětí vůči Sýrii manipulováním s hrozbami o chemických zbraních. Uvedl: "Jakmile získáme informace o chemických zbraních a jejich připravovaném použití, podělíme se o ně s našimi americkými partnery."
Ministryně zahraničí Hillary Clintonová, která stojí v čele prosazování vojenské intervence, uvedla 7. 12. v Belfastu, že jednání o syrském problému s Lavrovem 6. 12. nepřinesly očekávaný výsledek.
Ruské postoje ke konfliktu vyplývají z jeho partnerských smluv s NATO a jak často vyplývá z prohlášení ministra zahraničí Lavrova, jsou zmatené a rozporné. Světová veřejnost nepochybuje o tom, že kromě reakčních proamerických arabských vlád států Perského zálivu zvolil si světový imperialismus (NATO) jako hlavní nástroj prosazování svých militantních zájmů v Sýrii Turecko.
Proto je zcela nepochopitelné, když ministr Lavrov v souvislosti s rozmísťováním systémů protivzdušné obrany v Turecku prohlásí, že Turecko má právo na svou sebeobranu, a při tom jde (jak již bylo uvedeno výše) o prosazení bezletové zóny nad severní Sýrií. Při tom ruský velvyslanec při NATO A. Gluško označil tento krok Spojených států jako vytváření podmínek pro vyprovokování konfliktu se Sýrii.
Všechny jistě překvapila zpráva, jakou novou kulišárnu připravila Obamova administrativa. V úterý 11. 12. 2012 oznámilo ministerstvo zahraničních věcí USA, že zařazuje nejsilnější teroristickou skupinu bojující proti syrské vládě v žoldu světové reakce, původně označovanou za lidovou revoluční sílu "Jabhat al-Nusra" na seznam zahraničních teroristických organizací. Uskupení v poslední době napadlo tři vojenské základny a ovládlo rozsáhlé oblasti ve východní části Sýrie. Mluvčí ministerstva Victoria Nulandová obvinila jednu ze součástí sil, které až dosud USA podporovaly, za vrahy a obvinila je ze zločinů proti civilnímu obyvatelstvu. Ministerstvo prý předpokládalo, že se jedna o součást legitimní syrské opozice a při tom šlo o teroristickou skupinu spojenou s al-Kájdou, která se jaksi pokusila uloupit syrskému lidu jeho "revoluci" a využít lidové hnutí k prosazení svých hnusných cílů.
Její projev ukázal, jak je Washington schopen manipulovat s fakty. Od počátku bylo zjevné, že v Sýrii jde o puč připravený ve spolupráci tajných služeb USA, NATO, Saudské Arábie a Kataru. Záměrem, který se jim dosud nepovedlo plně realizovat, je rozpoutání sektářské občanské války, jako záminky pro vnější vojenský zásah, schválený RB OSN, po kterém by následovala změna režimu a nastolení loutkové vlády, jako v Afghánistánu, Iráku a Libyi, což je součástí rozsáhlé strategie podřízení geostrategického regionu Perského zálivu a Střední Asie zájmům amerického a světového imperialismu.
Sýrie je jako spojenec Íránu jednou z hlavních překážek realizace tohoto záměru.
Oficiálním označením uskupení al-Nusra za teroristickou organizaci znamená, že každý americký občan, který s ní bude v budoucnosti spolupracovat, může být obviněn ze zločinu a souzen. Je však velmi nepravděpodobné, že by k tomu mohlo někdy dojít, protože jediným subjektem, který by z takového zločinu mohl být obviněn, by byla CIA.
Al-Nusra a podobné sunnitské ozbrojené teroristické skupiny patří k nejlépe vyzbrojeným a financovaným organizacím. Výzbroj a finance pochází od Saudské Arábie a jejích spojenců v Perském zálivu, CIA pro ně vytvořila společné velitelské stanoviště v jižním Turecku.
Další výzbroj a zahraniční teroristé přicházejí od počátku konfliktu z Libye. Prohlášení al-Nusry za teroristickou organizaci může vycházet i z analýzy následků nedávného konfliktu v Benghází, při kterém byl zavražděn americký velvyslanec. Teroristické bandy, které ho zabily, náležely k silám řízeným CIA, které se vymkly její kontrole.
USA (přestože to popírají) od počátku podporovaly vyzbrojování teroristické al-Nusry. Nyní, kdy ji zařadily na seznam, ve skutečnosti obvinily sebe sama z vyzbrojování teroristů.
Jak toto cynické označení může posloužit americkým zájmům? Jeho načasování bylo rozhodující - předvečer setkání vlád - "Přátel Sýrie" v marockém Marrakeši. Francie, Turecko a monarchie Perského zálivu již uznaly v Londýně vzniklou "Národní koalici syrských revolučních a opozičních sil" jako jedinou legitimní představitelku syrského lidu a prezident Obama 11. 12. oznámil, že USA je budou následovat. Pochopitelně, že koalici o nějakou reprezentaci syrského lidu vůbec nejde. Koalice byla sestavena americkým ministerstvem zahraničí, které dosadilo i jejího vůdce Ahmeda Moaze al-Chatiba, kterému americká média přisoudila vlastnosti Mahatmy Gandiho.
Při tom jde člověka spojeného s Muslimským bratrstvem, který nenávidí všechny, kdo nejsou sunnity. Jeho největší kvalifikací je dlouhodobé spojenectví s ropným mamutem Shell Oil.
Distancováním od al-Nusry před konferencí v Marrakeši se pokusily USA o vytvoření optimálních podmínek pro otevřenější zasahování do vyzbrojování teroristů, což chtějí kamuflovat tvrzeními, že podporují pouze demokratické milice podřízené "Koalici", které chtějí postupně přisvojit status přechodné vlády.
Je pravděpodobné, že označení al-Nusry (spojence al-Kájdy) za teroristickou organizaci, které se tak USA oficiálně zřekly, by jim mohlo ulehčit i zdůvodnění vojenské intervence v případě, že by se uchýlily k provokaci s chemickými zbraněmi, o kterých se sám Obama několikrát zmínil.
Konference "Přátel Sýrie", (12. 12.) v Marrakeši, které se zúčastnili představitelé 130 států světa, (z toho 60 ministrů zahraničí), mezinárodních organizací a syrské opozice, uznala "Koalici" za jedinou legitimní moc v Sýrii. Skupina se poprvé sešla letos v únoru v Tunisu. "Přátelé Sýrie" ve své výzvě žádají odstoupení prezidenta Asada a zdůrazňují, že jeho režim se vyhne trestu za porušování mezinárodních zákonů. Skupina varovala Asada, že případné použití chemických zbraní se setká s tvrdou reakcí mezinárodního společenství.
Země, které stojí za Asadem, jako Rusko, ČLR a Írán se konference nezúčastnily. Ministr Sergej Lavrov ke konferenci uvedl: "USA vsadily na vojenské vítězství ozbrojené "Národní koalice"".
Konference odkryla zločinný a reakční charakter imperialistické intervence proti Sýrii, vedené teroristickými organizacemi, řízenými velením NATO, jejímž výsledkem jsou nekonečné masakry syrského obyvatelstva, včetně žen a dětí.
Zástupce vůdce syrského Muslimského bratrstva Faruk Tajfur doporučil, aby "Národní koaliční síly" zavraždily Asada bez soudu. Přirovnal jeho osud k osudu Muammara Kaddáfího a cynicky dodal: "Asad je obklíčený. Nezmínil se náhodou on sám, že se narodil v Sýrii a tam i zemře? Totéž říkal i Kaddáfí."
Vůdce "Koalice" Moaz al-Chatib požádal Washington, aby přezkoumal své rozhodnutí o zařazení al-Nusry na seznam teroristických organizací s tím, že skupiny mají mezi sebou ideologické a politické rozpory, ale všichni "revolucionáři" mají stejný cíl: svrhnout Asadův zločinný režim.
V podstatě má pravdu. Může si podobná tvrzení dovolit, protože všechna teroristická uskupení, bojující v žoldu imperialismu proti Asadovi se neliší od al-Kájdy. Mají stejnou náboženskou ideologií - salafistickou interpretaci islámu a jsou posedlí terorismem.
Korporativní média sledují příkazy svých pánů, předstírají, že neslyší cynická vystoupení obhajující teroristické organizace bojující proti Asadovi včetně al-Kájdy, hlavního článku teroristické války proti Asadovi.
Do popředí tak vystupuje skutečnost, že syrská opozice nemá nic společného s lidovou a národní revolucí, za jakou ji označuje imperialismus, a že jde o puč ultrapravé menšiny, která slouží jako nástroj imperialistické politiky realizované velením NATO.
Zprávy o zvyšující se sociální krizi v Sýrii zdůrazňují devastační působení války na syrský lid. Podle tiskové služby OSN IRIN teroristé zničili a poškodili polovinu z 88 státních nemocnic. 23 z nich nefunguje vůbec. V zemi je katastrofální nedostatek inzulínu, léků proti vysokému tlaku a dalších léků. Farmaceutické závody, které produkovaly téměř 90% domácí potřeby léků, vyrábějí dnes pouze jejich třetinu. Mnohé z továren byly zničeny záměrně. Nezapomeňme, že boje jsou řízeny specialisty na teror z celého světa.
Ze stručné analýzy dvacet let trvajících konfliktů na BSV vyplývá, že režimy, které se ocitly v zaměřovači amerického a světového imperialismu, měly sekulární charakter a považovaly teroristickou organizaci al-Kájda (řízenou CIA) za svého úhlavního nepřítele.
Intervence v Iráku, Libyi a nyní Sýrii dramaticky zvýšily moc a vliv al-Kájdy a jejích islamistických spojenců, zejména poté, kdy v Libyi a Sýrii byly využity jako hlavní nástroj svržení progresivního vůdce a režimu.
Vývoj situace jak v Libyi, tak i v Sýrii opět potvrdil, že "válka s terorismem", kterou zahájil Bush a pokračuje v ní i Obama, je pouze podvod, realizovaný světovým imperialismem spojeným s teroristickou al-Kájdou, kterou si vytvořila CIA pro válku proti Sovětské armádě v Afghánistánu v roce 1980 a od 11. září 2001 ji využívá jako strašáka k ospravedlnění válečných intervencí v zahraničí a k útokům na demokratická práva a ústavní principy doma.
Karel Kluz
© Komunistický svaz mládeže
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .
Copyright © 2024 Your Company. Joomla templates powered by Sparky.