V reakci na udělení Nobelovy ceny Evropské unii členské nemůže Světová rada míru nepřipomenout:
Tím spíše v době, kdy v EU se zvyšuje počet situací, jež mají za následek narůstání nerovnosti a sociální nespravedlnosti, jakož i vztahů mezi státy, jež jsou založeny na ekonomickém, ale i politické nadvládě některých států nad jinými - reality, jež je daleko od deklarovaného "bratrství mezi národy" nebo od "kongresu míru", o nichž hovořil Alfred Nobel jako o kritériu pro udělení Nobelovy ceny míru ve své závěti v roce 1895. EU je velmi daleko od naplňování tzv. "mise šíření míru, demokracie, lidských práv ve zbytku světa", kterou se jí někteří pokoušejí přisuzovat. Je tomu právě naopak.
Mír v Evropě byl vítězstvím národů po 2. světové válce, v níž převážila touha milionů občanů po míru, z nichž mnozí se stali aktivisty silného, širokého hnutí za mír, jež se zrodilo a rozvíjelo po roce 1945.
Realita a cíle vyhlašované EU jsou vzdálené od hodnot a zásad vyhlášených na historické Helsinské konferenci v roce 1975: respektování suverenity, zřeknutí se hrozby silou nebo použití síly, respektování územní integrity států, mírové řešení konfliktů, nevměšování do vnitřních věcí států, respekt k lidským právům a základním svobodám, právo sebeurčení národů a spolupráce mezi státy - hodnoty a zásady zakotvené v Chartě OSN. Stejně jako v roce 2009 udělení Nobelovy ceny míru nově zvolenému prezidentovi USA Baracku Obamovi, nynější udělení Nobelovy ceny míru EU nepřispívá k posílení kredibility a prestiže tohoto ocenění.
Evropská regionální schůze Světové rady Míru
Brusel, 29-30. října 2012
(Překlad: Vojáci proti válce)
© Komunistický svaz mládeže
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .
Copyright © 2024 Your Company. Joomla templates powered by Sparky.