Pod heslem "Ekonomičtí přistěhovalci: Požadujeme plné sociální zabezpečení, pracovní a odborářská práva, důstojné platy" proběhla 13. a 14. května v Evropském parlamentu v Bruselu konference Světové odborové federace (SOF) za účasti 50 odborářů z 23 zemí.
Živými debatami k výměně zkušeností a návrhy organizace činnosti odborových svazů k problémům migrujících dělníků, naplňováním rezolucí Rady předsedů v Peru 7.-8. března 2013 a zaměřením 2. panafrického setkání v Súdánu 4.-6. února 2013 SOF velmi úspěšně dokázala na této důležité konferenci shromáždit odborové svazy ze zemí s vysokou mírou přistěhovalectví i odborové svazy ze zemí, které je přijímají, aby pomohly koordinovat své společné boje za zájmy dělníků-migrantů po celém světě a zvlášť v Evropě.
Klíčový projev pronesl soudruh Giannis Tasioulas, předseda Federace stavebních dělníků Řecka a člen Výkonného výboru PAME, který zdůraznil: "Dnes počet přistěhovalců celosvětově dosáhl 214 milionů, to je 3,1 % světové populace. Téměř polovina z nich jsou ženy (49 %). Zároveň počet uprchlíků dosáhl 15,4 milionu, a počet vyhnanců dosáhl 27,5 milionu. Tyto populace neopustily své země proto, že by si tak vybraly, ale proto, že potřebovaly práci. Z tohoto důvodu většina z nich si za svůj cíl vybrala nejrozvinutější kapitalistické ekonomiky: 50 milionů z nich žije v Severní Americe (USA a Kanadě), 72 milionů v Evropě"; a mezi jiným řekl na závěr: "SOF bojuje v duchu internacionalistické solidarity za jednotu pracujících, bez ohledu na jejich barvu pleti, pohlaví, národnost, původ, víru. Naší prioritou je boj proti xenofobii, rasizmu, diskriminaci, vyloučení, proti všem fašistickým teoriím. Snažíme se zabezpečit, aby se přistěhovalci velmi aktivně zapojovali do odborového hnutí s rovnými právy a byli voleni do orgánů. Každá třídně orientovaná odborová organizace musí mít výbor pro přistěhovalce, jenž se bude zabývat jejich specifickými potřebami ohledně jejich práce, právního rámce a jejich dalších společenských či kulturních potřeb."
"Migrující dělníci jsou jedni z nejzranitelnějších lidí ve společnosti, ale nejméně chránění", prohlásil na konferenci H. Mahadevan, člen Sekretariátu SOF. "Často přicházejí do hostitelských zemí, kde vykonávají práce, jaké domácí už dělat nechtějí, což jsou takříkajíc práce "tří D" (orig. dirty, degrading and dangerous, špinavé, ponižující a nebezpečné; pozn. překl.). Pravidelně jsou vystavováni urážlivému, vykořisťovatelskému a diskriminujícímu zacházení. Situace se ještě zhoršila s některými aspekty globalizace a obchodní liberalizace. Například malé a střední podniky a na pracovní sílu náročné ekonomické sektory, postaveny před rostoucí konkurenci, nemají možnost přenést činnost do ciziny. Reakce v těchto sektorech proto zahrnuly snižování výrobních procesů, deregulaci a nepravidelnost zaměstnanosti, s nárůstem seškrtávání nákladů a subdodavatelství. Ve významném počtu zemí tato opatření rozšířila počet pracovních míst na samém dně míry zaměstnanosti. Dostat se z této situace je pro migranty stále složitější. Migrující dělníci, v rozporu s tím, co je často představou v hostitelských zemích, jsou často vzdělaní a kvalifikovaní, a do své migrace hodně investovali. Jsou připraveni přijmout v hostující zemi nekvalifikovanou práci, ale doufají, že se nějak dostanou do lepší situace, což se ale bohužel nejspíše nestane. Na vrcholu urážlivých podmínek a vykořisťování na pracovišti jsou migrující dělníci vystaveni diskriminaci na pracovním trhu. Zjistili jsme, že 30 % z těch, kteří odpověděli na inzerát nabízející práci, nedostalo nikdy ani pozvání k pohovoru, protože jejich jména byla spojena s jinou etnickou skupinou."
www.wftucentral.org (překlad OSČMS)
© Komunistický svaz mládeže
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .
Copyright © 2024 Your Company. Joomla templates powered by Sparky.