Marjorie Cohnová je americká advokátka. Přednáší mezinárodní humanitární a trestní právo. Byla i předsedkyní "Národní asociace advokátů" (National Lawyers Guild). Nyní vydala knihu "Bezpilotní letouny a cílené vraždění: legální, morální a geopolitické otázky." (Drones and Targeted Killing: Legal, Moral, and Geopolitical Issues )
Publicista a spisovatel Ron Jacobs napsal ke knize recenzi nazvanou "Vražedný národ" (Assassination Nation).
Představte si, že žijete ve městě, kde ve vašem sousedství žije na svobodě sériový vrah.
Zpočátku jsou jeho zbraněmi trubky, naplněné drobnými kousky kovu, na příklad hřebíky, časovacím mechanismem a výbušninou. Tyto podomácku vyrobené nálože mají zabíjet a mrzačit bytosti, které se v okamžiku výbuchu nacházejí v jejich blízkosti. Vrahovy zbraně mají zabíjet vybrané osoby mužského pohlaví, ale velmi často zabíjejí ženy a děti.
Často se po útoku objeví v médiích varování, že dojde k dalším útokům, pokud ti lidé, proti kterým jsou útoky zaměřeny, nesplní požadavky vraha nebo vrahů.
Existence nepředvídatelnosti útoků vytváří v oblasti trvalý strach, lidé znejistí, začnou se obávat o svou budoucnost a bezpečnost svých rodin.
Nyní si představte, že vrahy jsou americká armáda a CIA. Trubkové bomby nahradily bezpilotní letouny (drony), zcela napakované řízenými střelami, které mohou zabíjet v okruhu stovek metrů od zaměřeného cíle. Drony startují nedaleko od cílů, které mají zasáhnout, po startu však převezme jejich řízení, prostřednictvím satelitů, základna v Nevadě, odkud operátoři sledují po desítky hodin a dnů cíl a rozhodují o jeho zničení. Nikdo kromě amerického prezidenta, jeho spolupracovníků, velitele a pověřeného operátora neví, proti komu rakety a bomby z dronů budou použity. Obyvatelé regionu, proti kterým jsou drony nasazeny se ukrývají v domech, nechodí do práce a neposílají děti do školy, celou dobu doufají, že jejich rodiny nebudou při následujícím útoku vyvražděny. Pak najednou jsou rakety odpáleny, zabíjí nejdříve muže a jeho přítele, s kterým pije čaj. Zoufalý křik raněných a umírajících přivolá jejich sousedy, kteří jdou zachránit raněné. Někteří přiběhnou rychle, jiní se zpožděním, váhavě, protože se ze zkušenosti obávají dalšího úderu, zaměřeného proti zachráncům.
Podle oficiálních zpráv, bylo za několik let používání dronů v Afghánistánu, Pákistánu, Jemenu, Iráku a Sýrii zavražděno celkem 3500 osob. Mnohé z nich byly naprosto nevinné oběti. Počty zavražděných civilních osob závisí na tom, kdo je počítá. Americká vláda považuje za teroristu, kterého je potřeba bezpilotními letouny zabít, každou osobu mužského pohlaví starší čtrnácti let. Kniha "Bezpilotní letouny a cílené vraždění: legální, morální a geopolitické otázky" zahrnuje statě napsané advokáty, náboženskými činiteli, mírovými aktivisty atd.
Autory jsou nejen američtí občané, ale i anglikánský arcibiskup Desmond Tutu z JAR a lidskoprávní aktivista Ishai Menuchin z Izraele.
Kniha se nevěnuje pouze zabíjení raketami a pumami z dronů, ale autoři věnují pozornost důležitým mezinárodně-právním aspektům.
Docházejí k jednoznačnému závěru, že tento způsob zabíjení je podle mezinárodního práva nelegální. Od Richarda Falka, zabývajího se podstatou americké vládní politiky až po aktivistku Medeu (Susan) Benjaminovou, která mnohem osobněji a emocionálněji popisuje zavraždění dětí Karima Chána (31. 12. 2009) v severozápadním Pákistánu, přináší kniha přesvědčivé a silné argumenty, požadující ukončení této nejnovější násilné taktiky americké války, zasahující libovolnou oblast ve světě.
Kniha je významným příspěvkem k odsouzení americké vládní politiky vraždění drony a jinými prostředky. Komplexnost pohledu je zdůrazněna i upozorněním na to, že uváděný způsob vraždění zavedl poprvé Izrael, vražděním Palestinských funkcionářů a politických představitelů.
Významným závěrem, který publikace vyjadřuje, je právní požadavek ukončení takové politiky jednou provždy.
"Poté, co jsem si přečetl knihu", uvádí Ron Jacobs "napadla mně myšlenka, že podstatu americké politiky cíleného vraždění bez soudů lze nejlépe ocenit slovy amerického prezidenta Obamy, která pronesl ve svém vystoupení k vraždám francouzských karikaturistů v Paříži neznámými muži, kteří byli ihned označení za muslimské teroristy: Tyto vraždy jsou zbabělým, zlým útokem."
Naskýtá se otázka: Jsou současné progresivní síly a mírová hnutí vůbec schopna odpovědět na pokusy o mezinárodně-právní legalizaci (prostřednictvím OSN) vedení války bezpilotními prostředky?
Pokud by se to podařilo, nastoupila by doba absolutní diktatury imperialismu. Již současný systém globální kontroly obyvatel světa, odhalený Snowdenem, umožňuje nepřetržité sledování pohybu všech, k smrti určených osob.
V květnu 2012 obhajoval Obama svou politiku používání bezpilotních prostředků, zkoncentrovanou v dokumentu "Rukověť politiky prezidenta" (Presidential Policy Guidance). Tehdy uvedl: "Skutečnost, že lidský pokrok nám poskytl technologii, která umožňuje zasáhnout cíle, na druhé straně zeměkoule, od nás vyžaduje kázeň při zacházení s touto sílou a nutnost nastavení omezení, aby nedošlo k jejímu zneužití. Proto moje administrativa pracovala čtyři roky, aby stanovila rámec použití této síly proti teroristům, který nyní jasně stanoví možnosti použití a rámec odpovědnosti. Nyní je tento systém zahrnut do "Rukověti politiky prezidenta", kterou jsem včera podepsal." To, co Obama prezentuje jako omezení, je ve skutečnosti opatření, které zbavuje jakoukoliv lidskou bytost na planetě práva, nebýt svévolně zavražděna na základě pouhého rozhodnutí amerických elit, vedených prezidentem.
Globální válka s terorismem prostřednictvím dronů se stala základním nástrojem americké zahraniční politiky k prosazování světové hegemonie, v jejímž programu je na prvním místě likvidace vůdčích osobností, které se snaží zachovat suverenitu národních států a životní úroveň svých národů.
Karel Kluz
© Komunistický svaz mládeže
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .
Copyright © 2024 Your Company. Joomla templates powered by Sparky.