header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Impuls pro americké protiválečné hnutí

Pohroma způsobená hurikánem Katrina se stala novou výzvou pro protiválečné hnutí ve Spojených státech amerických. Zločinná nečinnost, která způsobila smrt tisíců lidí v New Orleans, jasně ukázala, jak nebezpeční jsou zločinci z Washingtonu a Wall Street. Nejprve nechali zavraždit více než 100000 Iráčanů.

Nyní seděli se založenýma rukama a sledovali jak lidé umírali v ulicích převážně černošského a skutečně velmi chudého New Orleans. Po té, co se konečně rozhodli svolit k záchranným pracím, se ukázalo, že díky iráckému tažení, se nedostává vojenské záchranářské techniky ani pro podobné situace klíčových jednotek armády a Národní gardy. Větší armádní jednotky do města dorazily, aaž když sami obyčejní lidé začali organizovat záchranářské práce, evakuaci a zásobovaní. Při záchraně lidských životů totiž sáhli na to, co je v kapitalismu nejposvátnější – soukromé vlastnictví. To byl také důvod pro vyhlášení vojenské okupace oblasti spojené s nebývalou vlnou rasismu, sociální selekce a boje proti skutečné lidové kontrole. Američtí vládci tak v New Orleans ukázali, že nevedou pouze imperialistickou válku proti národům mimo své území, ale také válku proti vlastnímu lidu – válku třídní a rasovou.

Americké protiválečné hnutí, soustředěné kolem United for Peace and Justice Coalition, Act Now to Stop War and Racism Coalition a Troops Out Now Coalition, se - narozdíl od vlády USA - okamžitě chopilo organizování pomoci obětem hurikánu Kartrina. Zároveň vyzvalo k jednotě protiválečného hnutí s hnutími Afroameričanů, Latinos, chudiny a pracujících v boji za ekonomická, sociální a politická práva. Agrese proti Iráku společně s jeho následnou okupací a události související s pohromou jménem Katrina totiž jasně demonstrovaly, že svět naléhavě potřebuje zásadní změnu. Irák i Katrina ukázaly strašnou pravdu o válce, militarismu, třídním a rozdělení světa, rasismu a bídě.

Mezi hlavní požadavky amerického protiválečného hnutí patří okamžité ukončení vojenské okupace New Orleans. Zároveň bojuje za to, aby byl umožněn vstup nezávislým lidskoprávním pozorovatelům do New Orleans, kteří by vyšetřili činnost členů armády a policie během vojenské okupace. Od počátku pohromy protiválečné hnutí usilovalo o to, aby Spojené státy přijaly revoluční Kubou nabídnutou pomoc 1100 lékařů a také pomoc, kterou nabídla bolivarovská Venezuela. Tento požadavek je díky nelidskosti Bushovy vlády stále aktuální. Všechny tři velké protiválečné koalice také požadují právo na návrat všech obyvatel New Orleans – staví se tedy proti pokusům využít katastrofy k etnickému a sociálnímu vyčištění oblasti. V neposlední řadě žádají, aby o využití 52 miliard dolarů vyčleněných vládou na rekonstrukci New Orleans rozhodovali skrze svá hnutí a své organizace obyčejní občané města, ne obrovské ziskuchtivé stavební firmy z okruhu prezidenta Bushe a jeho rodiny. Tím nejdůležitějším požadavkem však zůstává ukončení imperialistické okupace Iráku a využití ušetřených bilionů dolarů nejen na pomoc obětem hurikánů Katrina, ale i dalším desítkám milionů lidí, které ve Spojených státech žijí pod hranicí bídy.

Pochody, manifestace, mítinky a stávky, dávající do souvislostí odpor proti válce a okupaci Iráku s odsouzením úlohy, kterou sehrála Bushova vláda během katastrofy v New Orleans, se konají po celých Spojených státech. Hnutí získává stále větší podporu a neuvěřitelně narůstá. Kapitalismus totiž během katastrofy jménem Katrina totiž ukázal svou pravou tvář a jen málokdo nemohl nevnímat souvislosti s tím co se dnes děje v okupovaném Iráku. Americké protiválečné hnutí tak díky spojením s hnutími Afroameričanů, Latinos a chudých získává novou dynamiku.

Milan KRAJČA

{moscomment}

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .