header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Kapitalismus v USA a šíření epidemie drogové závislosti

Americká "Centra pro prevenci a kontrolu nemocí" (Centers for Disease Control and Prevention - CDC) vydala 24. 2. 2017 oficiální zprávu, podle které v roce 2015 zemřelo na předávkování heroinem pašovaným z Afghánistánu (kde je produkován pod dozorem CIA a americké armády) téměř 13 000 Američanů, 4x více než v roce 2010, kdy zemřelo "pouze" 3 036 osob. Celkový výskyt předávkování ze všech drog se od roku 1999 více než zdvojnásobil.

 

Drogová epidemie zasáhly obyvatelstvo bez rozdílu věku, pohlaví a rasy.

U skupiny osob ve věku 55 - 64 let se počet úmrtí z předávkování zvýšil 5x. Nejvíce se zvýšil počet úmrtí z předávkování u osob ve věku 45 - 54 let. Největší úmrtnost byla zaznamenána u bílých občanů, představuje dvojnásobek úmrtí u Afro a Latino Američanů. V roce 1999 byla úmrtnost u bílé rasy nejnižší, od té doby se ztrojnásobila.

Jaké jsou příčiny šokujícího a tragického růstu úmrtí z předávkování?

Drogová epidemie je soustředěna hlavně v  oblastech těžby uhlí, kde se dříve těžilo uhlí. V Kentucky, Západní Virginii, Tennessee, a podél tak zvaného "pásu rzi" ve státech Michigan, Ohio, Indiána a Pensylvánie. Tyto oblasti byly nejvíce zasaženy desetiletí trvající deindustrializací, masovou nezaměstnaností, omezováním mezd a platů, které začaly již v roce 1970 a dosud pokračují. Mapa ukazuje poměr úmrtí z předávkování na 100 000 obyvatel v roce 2015.

Průmyslová města v těchto státech byla přeměněna v pustiny poseté rezavějícími troskami továren, které dříve zaměstnávaly tisíce pracujících. V místech jako Pontiac v Michiganu; Akron v Ohiu a Hintigton v Západní Virginii není skoro žádná práce, po desítkách jsou zavírány školy a komunitní kulturní centra.

Sociálně ekonomická krize, která nejmarkantněji zasáhla "pás rzi" se šíří po celé zemi. V roce 2015 se poprvé po 23 letech snížila střední délka života. Nejvíce se to projevilo u bílých Američanů.

Minulý měsíc vydala nevládní organizace "Young Invincibles" (Mladí neporazitelní) výsledky svého průzkumu. Podle něho současná mladá generace má o 20% nižší příjmy než jejich rodiče ve stejném věku, při tom má vyšší a kvalitnější vzdělání. Tato mladá generace vlastní nejméně bytů a domů od roku 1965, rekordně roste počet mladých lidí, kteří se nemohou odstěhovat od rodičů. Na druhé straně spektra se objevila masa seniorů, kteří jsou natolik zadlužení, že nemohou splácet své dluhy a hlavně hypotéky.

Americká společnost degraduje. Drogová epidemie a úmrtnost na předávkování heroinem jsou pouze příznakem toho, že miliony lidí nemají a nevidí žádnou perspektivu pro sebe a své děti.

Podmínky života pro pracující, jejichž příjmy stagnují, nebo se snižují již po desetiletí jsou ve zřetelném kontrastu s příjmy vládnoucích elit, které se od roku 2009 více než zdvojnásobily, díky bezprecedentnímu boomu na burzách.

Ve své honbě za snadnými zisky za jakoukoli sociální cenu, americký zdravotní systém, ovládaný farmaceutickým průmyslem, zdravotními pojišťovnami a ziskovými nemocnicemi, došel do stádia masového předepisování a následného prodeje opioidních léků proti bolesti. V důsledku toho nyní více než třetina Američanů používá léky proti bolesti získávané legálně, nebo ilegálně. Jde o větší procentní počet než kuřáků tabáku.

Války, xenofobie, šovinismus, uctívání peněz a moci, všechno co vychvaluje a prosazuje vládnoucí elita, její politické strany, media, show bussines, současně s tlakem sociálně ekonomické krize, doprovázené permanentními válkami a tlakem politické reakce, mají ochromující vliv na intelektuální a kulturní degradaci amerického lidu.

To jsou některé ze symptomů, které urychlují rozpad stávajícího sociálně ekonomického systému USA.

Období od roku 1999 až dosud je charakterizováno opakovanými lidovými protestními sociálními bouřemi jako reakci na politiku republikánské, stejně jako demokratické administrativy.

V únoru 2003 proběhly masové protesty proti válce v Iráku napříč celými Spojenými státy. Tyto protesty byly nakonec utlumeny vedením demokratické strany a jejím tehdejším prezidentským kandidátem Johnem Kerrym.

V roce 2007 přišly k volebním urnám miliony dělníků a mládeže vyjádřit svou nenávist k válečné a úsporné politice Bushovy administrativy. Byl zvolen Obama, slibující "naději" a "změnu". Naděje se však obrátily ve zklamání. Demokratická varianta s Obamou v čele pokračovala ve stejné militaristické politice, jako Bush. Za Obamovy vlády pokračoval růst sociální nerovnosti.

Volby v roce 2016 ovládlo nepřátelství lidových mas k politickému establishmentu a k vedení obou hlavních politických stran. Pracující, levice a zejména mládež se vrhli na podporu Bernieho Sanderse, který získal 13 milionů hlasů v demokratických primárkách proto, že se prezentoval, jako socialista a oponent "třídy miliardářů".

Sanders se však cynicky vzdal kandidatury a přidal se na stanu Hillary Clintonové, která otevřeně odmítala sociální reformy a otevřeně prosazovala podporu Wall Streetu, CIA a vojensko-průmyslovému komplexu.

Tato zrada otevřela cestu pro Trumpa, ztělesnění finanční oligarchie, který využil masové nespokojenosti a rozmělnil ji na pravicovou, pseudo-populistickou a šovinistickou rétoriku a zvítězil ve volbách.

Politická slepá ulička, do které přivedla pracující demokratická strana a systém dvou buržoazních politických stran, posílený souhlasem žluťáckých odborů, přivedla masy k zoufalství ze zklamaných nadějí a vyústila v násilné činy a ke zvýšení drogové závislosti.

Potenciál protestu pracujících a mládeže se vybil v masových protestech, motivovaných záměry s násilným vystěhováváním imigrantů a útokem na demokratická práva, které začaly v den Trumpovy inaugurace. Trumpovo vedení se nakonec pokusilo oslabit opoziční hnutí svedením odpovědnosti na vedení demokratické strany, které by údajně chtělo vytvořit podmínky pro válku proti Rusku a ČLR.

Sociálně ekonomická krize, jejíž součástí je rostoucí úmrtnost z předávkování heroinem může být překonán pouze společným bojem sjednocené americké a světové dělnické třídy.


Andre Damon

wsws

Překlad K.K.

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .