Američtí státní představitelé poskytli v posledních dnech mnoho provokativních rozhovorů a projevů, zaměřených proti KLDR a podtrhujících rostoucí nebezpečí rozpoutání války v Pacifiku. 4.4.2017 po dalším testu korejské balistické střely vydal ministr zahraničí Rex Tillerson prohlášení: "USA se již dost nahovořily o Severní Koreji. Nemáme již žádné další komentáře."
Význam těchto záhadných a hrozivých prohlášení později osvětlil penzionovaný generál John "Jack" Keane, hlavní poradce Hillary Clintonové v prezidentské kampani, který v listopadu 2016 odmítl Trumpovou nabídku funkce ministra obrany.
Keane sdělil pro "Times of London": "Preemptivní úder na odpalovací zařízení raket, podzemní nukleární sila, na dělostřelecké a raketové jednotky, na velitelská a vládní stanoviště jsou jediné možnosti řešení. Rychle a nebezpečně se blížíme k vojenskému řešení korejského problému." (Preemptivní úder je takový, který by předchází útok protivníka a znemožní ho v budoucnosti.)
1.4.2017 prezident Trump deklaroval, že je připraven jednostranně zahájit válku proti Severní Koreji.
Bývalý ministr obrany Ashton Carter, příznivec války proti KLDR a ČLR nedávno uvedl, že válečné operace proti oběma státům budou mít velmi násilný charakter, který jsme nezažili od konce války v Koreji v roce 1953, ve které zahynuly 3 až 4 miliony Korejců.
I když Bílý dům hrozí rozpoutáním válečného konfliktu v Pacifiku, americká mainstreamová média volají po další eskalaci hybridní války v Sýrii, jako odpovědi na údajný plynový útok vlády Bashara Assada proti opozici.
USA, Velká Británie a Francie navrhly v RB OSN rezoluci odsuzující útok. Trump odsoudil údajný útok jako hnusnou akci Assadova režimu, za kterou je odpovědný postup jeho předchůdce Obamy. USA se plně zapojují do konfliktu v Sýrii a Iráku, kam vysílají bez souhlasu Kongresu stovky svých vojáků.
Mluvčí Pentagonu sdělil minulý týden deníku "Los Angeles Times", že koalice nebude zveřejňovat nebo potvrzovat informace o počtech živé síly, zbraní a bojové techniky vysílané na Střední východ.
Trump tento postup zdůraznil v interview pro "Financial Times": "Nepředstavuji Spojené státy minulosti, které oznamovaly, kde udeří na Středním východě... proč o tom hovořit, není k tomu žádný důvod."
Probíhající konflikt v Sýrii a potenciální preemptivní úder proti KLDR jsou přípravou další americké hybridní války cizíma rukama, které mají poštvat geopolitické protivníky USA - Ruskou federaci a ČLR, proti kterým jsou vlastně zaměřeny.
1. 4. 2017 se přesunulo dalších 1350 vojáků NATO do posádky Orzysz v severovýchodním Polsku, u hranice s ruskou Kaliningradskou oblastí. Tyto jednotky společně s mnoha dalšími sílami NATO, dislokovanými v Polsku, Estonsku, Lotyšsku a Litvě, mají podle Tillersona čelit údajné hrozbě "agresivního" Ruska.
Očekává se, že v krátké době několika dní prezident Trump bude dále zvyšovat napětí s Ruskem pod záminkou, že Rusko narušilo "Smlouvu o zákazu rozmísťování jaderných střel středního doletu", uzavřenou před rozpadem SSSR.
1. 4. 2017 prezident Trump podepsal dvě směrnice rozšiřující obchodní válku USA s ČLR. Nezapomněl při tom oznámit, že jeho jednání s prezidentem ČLR Si Ťin-pchingem budou složitá.
Prezident Trump rovněž prohloubil napětí s Německem, na kterém požadoval, aby i ono, jako členský stát NATO zvýšil svůj válečný rozpočet na 2% HDP. Ministr zahraničí Německa Gabriel na to reagoval tím, že obvinil USA z rozpoutávání obchodní války a vyzval EU, aby protestovala proti chování USA u WTO.
Zatímco Spojené státy jsou centrem přípravy na globální válku, prohlubující se krize nového světového řádu přiživuje napětí v globálním rozsahu.
Jen několik dní poté, kdy Velká Británie oficiálně zahájila BREXIT podle Lisabonské smlouvy článku 50, dostala se Británie se Španělskem do sporu o Gibraltar. Bývalý vůdce konzervativní strany Michael Howard 2.4. prohlásil, že Británie musí být připravena k vojenské obraně Gibraltaru.
Japonsko se bez ohledu na svou porážku ve II. světové válce a smlouvy, které mu zakazují vést války, znovu vyzbrojuje. Tento měsíc bude spouštět na moře již druhý námořní nosič helikoptér. V březnu vydala vláda "Liberálně demokratické strany" návrh na nákup útočných zbraní, jako jsou letadlové lodě a balistické střely dalekého dosahu, při tom zákaz vlastnění takových zbraní je uveden v japonské ústavě.
Mezitím i Indie, bez zbytečného rámusu, reviduje svou nukleární doktrínu. Podle "New York Times" Indie zvažuje preemptivní nukleární údery proti Pákistánu v případě války.
Podobně, jako před zahájením I. světové války se svět postupně mění v sud střelného prachu.
Jakékoli ohnisko může být imperialismem využito jako rozbuška k rozpoutání řetězové reakce konfliktů, které mohou přejí ve světovou válku. A již v průběhu hodin by zde mohly být desítky milionů mrtvých obětí.
Nesmírné nebezpečí vypuknutí nové války vychází z prohlubující se ekonomické a sociální krize všech imperialistických velmocí. Kapitalistické vládnoucí třídy mají pouze jediné východisko z krizové situace - novou světovou válku, se všemi hrůznými důsledky pro lidstvo.
Mezinárodní komunistické a dělnické hnutí musí postavit proti přípravě války svůj program - zbavení kapitalismu politické moci.
Andre Damon - wsws.org
Překlad: K.K.
© Komunistický svaz mládeže
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .
Copyright © 2024 Your Company. Joomla templates powered by Sparky.