header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Porozumět geopolitice terorismu

Posledním v dlouhé řadě teroristických útoků připisovaných Islámskému státu byl masakr 7.6. 2017 v Íránu. Šlo o koordinovaný útok na íránský parlament (Medžlis) a mauzoleum Imama Chomejního. 12 osob přišlo o život a 43 bylo raněno.

Reakce americké administrativy a západních médií byla opačná, než jejich hodnocení atentátů 22. 5. při kterém zahynulo v Manchesterské Aréně 22 osob a na "Londýnském mostě" (London Bridge) 3. 6. kde zahynulo devět osob.

Trumpova administrativa vydala zlomyslné prohlášení, které ve skutečnosti ospravedlňuje masakr v Íránu: "Zdůrazňujeme, že podpora terorismu je riskantní a jeho sponzoři se stávají obětí zla, které vyvolali." Vychází tento postoj pouze z lhostejnosti k životům Íránců, nebo jde o další provokaci?

Při tom je evidentní, že terorismus, vedený americkým imperialismem proti Íránu slouží politickým cílům a jeho akce jsou synchronizovány s akcemi Saudské Arábie, nyní jediného partnera v Perském zálivu. Teheránská reakce byla nedvojsmyslná. Z odpovědnosti za masakr byly označeny USA a Saudská Arábie. V prohlášení Teheránu se uvádí: "Tento teroristický útok se uskutečnil pouze za týden po schůzce prezidenta Trumpa se saudským králem Salmán bin Abd al-Azízem. Teherán chápe útok, jako akt, zaměřený na realizaci geostrategického cíle - destabilizaci Íránu".

V jiném duchu je však potřeba hodnotit teroristické akce v Evropě - v Manchesteru, Londýně a před tím v Paříží, Berlíně, Bruselu a jiných místech.

Buržoazní média již rutinně označují všechny masakry za izolovanou demonstraci zla nebo projev náboženské nenávistí - iracionální skutky realizované šílenci.

Ve skutečnosti jde o součásti mezinárodně koordinované kampaně, jejímž cílem je prosazování přesně stanovených politických cílů světového imperialismu. V Evropě pak o provokace, které mají zvýšit ve veřejném mínění lidu nenávist vůči muslimským teroristům a podpořit účast ozbrojených sil evropských států v permanentních válkách proti zemím Středního Východu a zejména vůči Sýrii, ve které se vítězství přiklání na stranu Bašára Asada, podporovaného Ruskem. Proto jsou také teroristé pečlivě vybírání mezi nejagresivnějšími muslimy a po provedených masakrech stejně pečlivě likvidování, aby proti ním nemohly být vedeny soudní procesy a veřejnost se nemohla dovědět, kdo teroristům dodal výbušniny a zbraně.

Porovnejme sami násilí na ulicích EU s krveprolitími na Středním Východě realizovanými americkým, britským a francouzským imperialismem, kooperujícím s pravicovými buržoazními vládami a islamistickými sílami, které vytvořily a nyní je financují a vyzbrojují.

Samotné uskupení, zvané "Islámský stát" je produktem celé řady imperialistických válek, které se odštěpilo od Al Kájdy, vytvořené administrativou prezidenta Reagana a nasazené proti sovětské armádě v Afghánistánu. K jeho upevnění došlo po americké agresi proti Iráku, ve které zahynul přes milion Iráčanů. Jeho síly byly využity ke svržení libyjského vůdce Muammara Kadáfího a pak za pomocí evropských a amerických tajných služeb přesunuty do Sýrie, kde měly svrhnout sekulární vládu Bašára Asada.

Poslední vlna teroru má své kořeny v rozporech mezi spojenci USA na Středním Východě, založených na odsuzování pomalé americké intervence v Sýrii a selhání USA v dotažení agrese k vítěznému konci.

Ti lidé, kteří vydávají příkazy k útokům žijí v blahobytných předměstích Londýna, Paříže a jiných metropolí a mají těsné svazky s vládními tajnými službami a vládní byrokracií.

Nelze ovšem vyloučit, že mohou působit v řadách stávající syrské vlády a čekat, až imperialismus zlikviduje Asada.

Předstírané selhávání tajných služeb v prevenci teroristických útoků označují buržoazní média vždy jako chybu, nebo neschopnost vyhodnotit vzájemné vztahy mezi teroristy. Ve skutečnosti jsou většinou všichni útočníci dlouho před útokem tajným službám dobře známí. Po posledních útocích ve Velké Británii všechny ohromila skutečnost, že jeden z útočníků na "Londýnském mostě" Yousseff Zaghba, byl dlouho před tím zastaven na italském letišti, když se pokoušel odletět do Sýrie. Při tom otevřeně prohlásil, že se chce stát teroristou. V zavazadle si přenášel knihu o "Islámském státě".

Poslední masakr v Londýně začali útočníci jízdou dodávkou v sobotu 3. 6. po 22. hodině po "London Bridge" "Londýnském mostě", na kterém najeli velkou rychlostí do lidí, z nichž 7 zabili a 48 dalších zranili, pak opustili vozidlo u chrámu "Southwark Cathedral", našli dostatek času, aby proběhli "Městským trhem" (Borough Market), v nastalém zmatku pobodali noži několik osob, pak prchali k pivnici "Wheatsheaf pub", kde byli zastřeleni policisty. K tomu všemu bylo potřeba pouze osm minut od okamžiku, kdy byl atentát nahlášen na telefonní číslo 999 - policie. Tentokrát si policie pospíšila.

V průběhu tří dnů pak policie oznámila jména dalších dvou atentátníků ze tří. Jeden terorista se jmenuje Khuram Shazad Butt, 27 let, druhý Rachid Redouane, oba pocházejí z východního Londýna z oblasti "Barking". Ministerstvo vnitra připustilo, že terorista Butt byl znám tajným službám MI5 a  policii.

Byla tím potvrzena informace, že alespoň jeden podezřelý - Butt,(Abu Zeiton), byl policii známý a byl chráněn před vyšetřováním.

Již v sobotu večer deník Guardian uvedl, že jistá Erica Gasparriová, která bydlí ve stejném bytovém komplexu jako Butt, již před dvěma roky se v místním parku postavila proti Buttovi, protože se pokoušel svádět radikálními výzvami k podpoře terorismu mladé chlapce, včetně jejího syna.

Gasparriová ho vyfotografovala a 4 snímky předala policii. Reakce policie byla údajně podivná. Sdělili ji, že informaci předají Scotland Yardu a doporučili ji, aby kvůli své vlastní bezpečnosti snímky vymazala. Pak již nebyla informována o ničem.

Dřívější známý Butta sdělil BBC, že informaci o Buttovi oznámil na "antiteroristickou horkou linku".

Terorista Butt se údajně objevil loni v přenosu na televizním kanálu "Channel 4" z "Regent Parku", kde při střetu s policii mával vlajkou "islámského státu". V dokumentárním záběru bylo uvedeno, že Butt a další byli zadržení policii, pak byli beztrestně propuštění, protože policie nemohla najít vlajku!

Ohromující zprávu uvedl dne 5. 6. deník Daily Telegraph. Podle ní policisté z protiteroristického oddílu v květnu 2017 tajně nahrávali teroristickou buňku Islámského státu ve čtvrti "Barking" a jednali o tom, jak předejít teroristickým aktům islamistů, které by mohli způsobit najetím vozidlem do lidí, nebo vražděním chladnými zbraněmi v Londýně.

Deník Daily Telegraph píše o události tak, jakoby v teroristické skupině nabyli ti tři atentátníci ze soboty večera. Při tom se jeden z vyslýchaných zmínil o tom, že sám zradikalizoval přes desítku studentů ve čtvrti "Barking", kteří se nyní chtějí stát sebevražednými mučedníky. Podrobně vyprávěl o tom, jak jsou připraveni použít vozidla jako zbraň, najet do chodců, pak vyskočit z auta a noži bodat do lidí: Videa na YouTube ukazují, jak je to jednoduché.

Sebevražedný atentátník z "Manchesterské Arény" Salman Abedi byl rovněž dobře znám policii. Jeho rodiče byli členy "Libyjské Islámské bojové skupiny" (LIBS), kterým bylo oficiálně dovoleno, aby se v roce 2011 vrátili do Libye a zapojili se do boje proti Kaddáfímu. Sám Salman Abedi se setkal v Libyi s veterány - teroristy "Islámského státu" z války proti Sýrii a v Manchesteru s nimi udržoval těsné kontakty.

Po 16 letech války proti "světovému terorismu", která začala 11. 9. 2001 je nám stále jasnější, kdo umožňuje teroristům nejen neomezený pohyb mezi USA, EU a Středním Východem, ale i jejich policejní ochranu.

Na letištních hraničních přechodech jsou uvedena jejich jména s poznámkami, že nemají být kontrolováni a zastavováni. Proč mají takové možnosti? Protože jsou výkonnými teroristy, agenty evropských a amerických tajných služeb a to nejen v současných konfliktech, ale i v budoucnosti.

Jestliže se občas (zdánlivě) postaví proti svým sponzorům jde o pouhou hru, která má světové veřejnosti demonstrovat, že sponzoři s nimi nemají nic společného.

Buržoazní vlády využívají teroristické akce k odůvodňování represivních akcí a sledování progresivní opozice. Jsou dokonce přijímána taková opatření, jako je hlídkování policistů a vojáků na ulicích, jen aby obyvatelstvu "vytřely zrak". Některé vlády, jako na příklad francouzská, vyhlašují na dlouhou dobu mimořádná opatření v celé zemi, která jsou směšná, protože nemohou zabránit dalším atentátům. Mohou však být využita k potlačování sociálních protestů občanů, odposlechům jejich telefonů a sledování e-mailů.

Skutečnost, jak masmédia odmítají pravdivě komentovat fakta, která jsou po desetiletích naprosto zjevná - totiž že více než za polovinou atentátů buď stojí buržoazními vládami řízené tajné služby anebo o jejich přípravě jsou informovány, jen potvrzuje hloubku institucionalizace tak zvaných permanentních válek proti terorismu.

Nevinné děti, ženy a muži v Londýně, Manchesteru, Paříží, Teheránu, Bagdádu, Damašku nebo Kábulu platí hroznou cenu za tyto imperialistické operace, nesoucí smrt.

Dnes již ani tak zvaná "levice" nehovoří o tom, že jedinou cestou, jak zastavit teroristické útoky je prosadit zastavení války proti světovému terorismu, která je pro buržoazní vlády lživou záminkou k vedení agresivních válek rukama "spojeneckých" teroristických uskupení jako je Al Kajdá a její odnože, řízené jejich tajnými službami.

Závěr:

Provokace, využitím teroristického aktu, je efektivním prostředkem dosažení globálního, regionálního či lokálního cíle. Masakry v v Petrohradu, Moskvě, Bruselu, Paříži, Manchesteru, Londýně a nyní v Teheránu lze považovat za provokace lokální úrovně, umožňující vládám přijmout tvrdá, protilidová bezpečnostní opatření. Za většinou teroristických akcí lze najít praktické cíle vlivných politických sil, nadnárodních korporací a jimi ovládaných  zločinných struktur.

K.K.

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .