Komunistická strana Polska k nedávným protestům proti skandálnímu rozhodnutí polského Ústavního soudu zakazujícího potrat ze zdravotních důvodů.
Rozhodnutí Ústavního soudu prohlašující potrat nevyléčitelně nemocných plodů za neústavní vyvolalo celonárodní pobouření a vlnu protestů, které vyděsily vládu.
Od 22. října vychází do polských měst ulic navzdory zákazům a pandemii tisíce lidí. Protest nabírá dynamiku a situace se stává přelomovou. Tolik demonstrací probíhá nejen ve velkých městech, kde byl vždy silný odpor k vnucování klerikální morálky, ale i v menších obcích. Proběhlo několik stovek blokád a pochodů, a to i v městech považovaných za bašty PiS (Právo a spravedlnost - konzervativní vládní strana). Nejčastěji se jich účastnili mladí lidé, kteří nemají zkušenosti s podobnými aktivitami, ani nemají ujasněné politické názory. Toto je pro ně zrychlený kurz občanské neposlušnosti. Heslo "toto je válka" přijaté jako jedno z hlavních během sociální mobilizace dokazuje, že jim nechybí radikalismus. Skutečnost předčila i očekávání kruhů sociální levice.
Poprvé se hroutí pravidla etikety nařizující demonstrovat slušně, pokojně a legálně. Shromáždění jsou nezákonná, protože úřady využily období pandemie k zavedení kontroverzních změn. Před zásahem policie chrání demonstrující jejich počet i vzájemná solidarita. Objevují se radikální, často až obscénní hesla, přiměřená situaci. V tomto bodě vidíme rozdíl mezi skutečně rozhořčenými lidmi, kterým tato hesla nevadí, a liberálními politiky, kteří se snaží budovat svůj obraz a vydělat na protestech pouze politický kapitál.
Skončilo také tabu nařizující respekt k institucím katolické církve. Olej do ohně přilily pedofilní skandály, namyšlenost kléru i jeho nadšená prohlášení po rozsudku tzv. Ústavního soudu. Mše byly přerušeny v mnoha kostelech. Demonstranti vstoupili do poznaňské katedrály, mimo jiné poté, co den předtím poznaňský biskup pochválil záměr zcela zakázat potraty. Protivládní a protiklerikální hesla se objevovala na zdech mnoha kostelů. Liberálně kapitalističtí politici to označili za akt vandalismu, ale ve skutečnosti šlo o výraz radikální, nekompromisní opozice vůči klerikalismu. Zasaženi byli političtí kněží, kteří podporují vládu a jsou odtržení od reality. Ve Štětíně dav mladých lidí křičel hesla přímo na jednoho z místních farářů. Tento vývoj událostí je rozhodně pozitivní. Mladí lidé se odvracejí od církevních pověr.
Poprvé mělo tolik protestů radikální charakter. Ve větších i menších městech se odehrály blokády silnic, i akce před parlamentními kancelářemi PiS. Politici vládnoucí strany přímo cítili sociální hněv. Členka takzvaného Ústavního soudu Krystyna Pawłowicz uvedla, že se bojí demonstrantů. Takto by měl vypadat radikální protest. Za asociální a nelidské rozhodnutí jsou odpovědní konkrétní lidé. Je třeba je naučit, že tyto činy mají důsledky. K tomu nestačí sepsat petici, vést akademické debaty a účastnit se veřejných porad. V určitém okamžiku je nutné ukázat hněv ulice.
Pravicové bojůvky na "obranu kostelů" se ukázaly jako úspěšné v odtrhávání důchodců, ale proti tisícům demonstrantů jsou zcela bezmocné. Chránily se před bitím za zády pořádkové policie. Vedoucí fašistických skupin zaslali dramatické zprávy o tom, jak "byli napadeni".
Na protestech se účastní také radikální levice. Jsou vidět rudé prapory. Je důležité postavit se na stranu každého, kdo dnes vyjde do ulic. Liberálové nezaručují ochranu jejich práv. Pro ty je důležitá pouze volební strategie. Také se ani nestarají o osud nemocných a postižených dětí.
Proto bychom měli naše požadavky rozšířit i na sociální záležitosti. Říkáme, že zákaz potratů zasáhne jako první ženy z pracující třídy. Povolení potratu v případě nevratného onemocnění plodu není dostatečným řešením. Ženám, které se rozhodnou porodit nemocné dítě, by měla být poskytnuta pomoc a vláda by měla prostředky namísto modernizace armády přesměrovat na podporu rodin zdravotně postižených, a také na zdravotní péči.
Nyní úroveň konfrontace narůstá. Vláda hrozí vysláním vojáků do ulic, ale je si vědoma, že takový krok může být začátkem jejího konce. Na jedné straně je pobouřená společnost, zejména mladé ženy, a na druhé straně reakční úřady, které se skrývají za zády policie. V takovém střetu musí být stanovisko komunistů jednoznačné - bezpodmínečná podpora v boji proti pravicové reakci, stejně jako proti liberálním, falešným přátelům "ženských práv".
1.11.2020
Zdroj: Komunistická strana Polska https://kom-pol.org/2020/11/01/fala-ogolnopolskich-protestow-w-obronie-praw-i-wolnosci-kobiet/
Překlad KSM
© Komunistický svaz mládeže
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .
Copyright © 2024 Your Company. Joomla templates powered by Sparky.