S dějinami Izraele je spojeno již mnoho rezolucí OSN, které tento malý, leč silně militarizovaný, stát nesplnil. Jejich plnění však nikdy nikdo nevynucoval například embargem či vojenskou silou. Pro většinu států světa je však neplnění rezolucí OSN pohromou! Státy, které ignorují rezoluce Rady bezpečnosti OSN se vystavují reálné hrozbě, že proti nim bude vyhlášeno embargo, popřípadě musí čelit vojenské hrozbě. Avšak vraždy stovek a tisíců nevinných Palestinců izraelskými vojáky a věznění legitimně zvolených zástupců palestinského lidu světové společenství přechází se stoickým klidem.
Hlavním obhájcem Izraele jsou již po mnoho let Spojené státy. USA již od vzniku Izraele dodávají tomuto státu zbraně, podporují ho finančně a snaží se z něj vytvořit protiváhu režimům, které se k němu chovají nepřátelsky. Dějiny státu Izrael jsou jednou velkou spirálou násilí, kdy jedna strana reaguje na násilí druhé strany opět násilím. Rozdíl je však v tom, že Izrael je stát, který disponuje nejmodernějšími zbraněmi, kterému se Palestinci, vyhnaní před desítkami let ze svých domovů a nyní postiženi tvrdým embargem, jen stěží mohou bránit.
Palestinci, ač mají žít pod dohledem svých úřadů a pořádkových sil na autonomních územích vytyčených v mírových dohodách s Izraelem, jsou pod neustálým vojenským tlakem izraelské armády, která na každý i nepatrný náznak odporu reaguje tvrdými zásahy. Na amatérsky vyráběné rakety odpalované z pásma Gazy, které způsobují většinou jen materiální škody, odpovídá masivním bombardováním, vojenskými výpady a krutými represemi. Palestinci jsou mezinárodním společenstvím odsuzováni, nad izraelskými činy se zavírají oči.
Ukázkovým případem tohoto konstatování se stal nedávný vražedný izraelský útok v pásmu Gazy, při němž bylo v obytné čtvrti města Bajt Hanún zabito 19 civilistů - především žen a dětí. Izraelský premiér Olmert následně prohlásil tuto tragickou smrt devatenácti lidí za pouhý „omyl“ a jakékoli odsouzení za pouhou křivdu.
Na tento barbarský útok izraelského státu bleskově zareagoval Katar, který předložil Radě bezpečnosti OSN text, který požadoval vedle odsouzení tohoto brutálního a nelidského činu také urychlené stažení izraelských vojáků z pásma a zároveň odsuzoval i odstřelování izraelského území raketami palestinských radikálů.
Z patnácti členů RB OSN pro tuto rezoluci hlasovalo deset členů, čtyři se zdrželi (Slovensko, Velká Británie, Japonsko a Dánsko) a jeden jediný byl proti – USA. Za normálních okolností by při tomto poměru sil byla rezoluce přijata. Avšak existuje jedno „ale“. Spojené státy patří mezi jednoho z pěti stálých členů RB a ti disponují právem veta.
Tento institut (právo veta) se tak ukazuje s koncem tzv. studené války jako relikt minulosti. Éra dvou znepřátelených táborů skončila a jedinou velmocí v celosvětovém měřítku se staly Spojené státy, pro které je tento nástroj zásadní zbraní k prosazení svých cílů za pomoci mezinárodního společenství. USA v roli mezinárodního četníka a vůdce „boje proti terorismu“ ovládly Radu bezpečnosti OSN a s její pomocí, nebo velmi často i o své vlastní vůli provádějí v celém světě politiku prosazování a upevňování svých vlastních světovládných zájmů.
Chráněnec George W. Bushe, americký velvyslanec při OSN, John Bolton zdůvodnil americké veto tím, že návrh rezoluce byl jednostranný a nezmiňoval se o terorismu palestinské strany, což předložený text rezoluce jednoznačně vyvrací. Musíme totiž umět rozlišovat mezi státním terorismem státu Izrael a legitimním odporem palestinského lidu v jeho boji za právo na sebeurčení! I když incident vyvolal obrovské pobouření nejen v Palestině, ale i na mezinárodní scéně, zůstalo pouze u slov. Na mezinárodním poli právo opět ztroskotalo a ukázalo, že bez zásadních změn se stává OSN, respektive Rada bezpečnosti, zcela bezzubou institucí, kterou pro své zájmy zneužívají Spojené státy.
Takovýto přístup Rady bezpečnosti OSN povzbuzuje Izrael jen k dalšímu pokračování útoků proti palestinskému lidu.
Ludvík Šulda
© Komunistický svaz mládeže
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .
Copyright © 2024 Your Company. Joomla templates powered by Sparky.