Přízrak komunismu - jímž je Washington posedlý - zřejmě dostal podobu z masa a kostí, když chilský socialistický lékař Salvador Allende, podporovaný koalicí levicových stran - Lidovou jednotou - vyhrál 4. září 1970 chilské volby. Chile plesalo a z balkonu historické Federace studentů Chile, uprostřed Santiaga, se vzrušený Salvador Allende, před svými přívrženci zavázal, že dovede ke zdárnému konci slíbený program. Pak je požádal, aby se v klidu rozešli a neodpovídali na provokace.
Žádný nepořádek, žádný incident se neobjevil, žádné sklo nebylo v té noci rozbito a chilský lid slavil skromně své vítězství.
Ale v krásných čtvrtích, v zazobaných domech a ve stínu tlustých zdí velvyslanectví Spojených států ti, kteří vždy obviňovali levici, že je nositelem barbarství, brousili již své nože.
Yankeeovský zásah v Chile je v široké míře znám od chvíle, kdy byly zveřejněny tajné dokumenty americké telefonní společnosti ITT a zpráva Covert Action (skrytá akce) - předložená senátu Churchovou komisí.
Akce Spojených států započala - ve spolčení s chilskou pravicí - již během prezidentské kampaně. CIA hojně podmazávala noviny a strany středu a pravice. Henry Kissinger, státní tajemník USA, si stanovil již v červnu 1970 úkol: "Nevidím důvod, proč bychom si měli založit paže a nic nedělat, dívajíce se na zemi, která se stává komunistickou v důsledku neodpovědnosti jejího lidu."
Majitel hlavního chilského tiskového orgánu El Mercurio a viceprezident společnosti Pepsi Cola se 15. září 1970 sešli ve Washingtonu s ředitelem CIA Richardem Helmsem. Večer téhož dne Henry Kissinger, Richard Helms a prezident Nixon zkoordinovali akční plán - "Track 1" a pak "Track II" určený k tornu, aby Kongres neprohlásil Salvadora Allenda, prezidentem republiky.
Podle Churchovy komise byly Nixonovy instrukce, psané jeho vlastní rukou, jasné: "Zachraňte Chile. Není třeba se zabývat riziky, kompromitovat velvyslanectví, 10 milionů, pokud je zapotřebí. Práce v kompletním čase. Akční plán na 48 hodin."
Plán "Track II" sestával z několika fází, od podřízenosti poslanců, generálů a admirálů, až po zavraždění vrchního velitele armády, který odmítl následovat pučisty a padl v říjnu 1970 do léčky.
Instrukce Nixonovy byly, jak již bylo řečeno, přesné - nutno učinit všechno k zabránění toho, aby se Allende dostal k moci, mimo takové akce, jaká byla podniknuta v Santo-Domingu. Nathaniel Davis, velvyslanec Spojených států v Chile, ale pustil k vodě projekt jeho zavraždění agenty CIA.
Allende byl ale Kongresem jmenován a vládl po tři roky. Uplatnil slíbený program - znárodnění mědi, bank, ledku, telefonů, pojišt'oven, provedl agrární reformu atd.
Ale Chile čelilo neviditelnému komplotu, "tichému Vietnamu", jak to označil básník Pablo Neruda, který vzal svou zbraň, pero, a napsal "podněcování k Nixonicidě".
Plán mající podporu ze zahraničí destabilizoval zemi a vyústil 11. září 1973 ve státní převrat. Lodě yankeeovského námořnictva, Richard Turner, Tattersall, Vesol a ponorka Clamagore se ve vhodném okamžiku nacházely onoho dne poblíž chilských břehů, aby se podílely na námořních manévrech Unitas.
V několika hodinách vojáci překročili úzkou zeď, která dělí civilizaci od barbarství.
Allende se obětoval ve svém paláci v plamenech.
Vítězná kontrarevoluce mohla tedy znovu nastolit kapitalismus na nových základech, když nechala propadnout zemi na dobu sedmnácti let do krvavé diktatury, která si předsevzala "vykořenit jednou provždy marxistickou rakovinu". A tak byly tisíce odpůrců zatčeny, mučeny, zabity nebo zmizely.
K demokratickému přechodu došlo v roce 1989, když diktátor Pinochet byl přinucen uspořádat plebiscit. Byl poražen a musel postoupit v roce 1990 své místo civilistovi zvolenému demokraticky. Přitom ale zůstal vrchním velitelem armády až do roku 1998, kdy souhlasil s odchodem do důchodu - do Senátu. Do stejného Senátu, který v roce 1973 zavřel.
© Komunistický svaz mládeže
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .
Copyright © 2024 Your Company. Joomla templates powered by Sparky.