header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Prohlášení KSM k vyslání příslušníků nasaditelného spojovacího modulu AČR do operace NATO v Turecku

Prohlášení Komunistického svazu mládeže k vyslání příslušníků nasaditelného spojovacího modulu Armády ČR do operace NATO v Turecku

Vláda ČR dne 9. ledna 2013 schválila vyslání příslušníků nasaditelného spojovacího modulu (Deployable Communication Module, DCM) Armády ČR do vojenské operace Severoatlantického paktu (NATO) v Turecku. Příslušníci 102. spojovacího praporu v Lipníku nad Bečvou mají být nasazeni v akci rozmisťování a obsluhy protiraketových systémů Patriot u hranice se Sýrií. Vláda ČR o tom rozhodla bez rozpravy v důsledku urgentní žádosti vedení NATO z 19. prosince 2012.

Jejich úkolem bude zajištění a dohled nad komunikačními systémy velení operace, které se zúčastní několik armád NATO včetně amerických, německých a nizozemských raketových systémů Patriot.

Posilování vojenských a zpravodajských sil NATO v Turecku a nasazení systému Patriot vážně zostřuje napětí v oblasti, která je teritoriem destabilizačního působení NATO, zejména USA, jeho satelitů - despocií Arabského poloostrova a Izraele. Jejich bezprostředním cílem je svržení antiimperialistického sekulárního režimu v Sýrii, která je obětí dlouhodobé ozbrojené intervenční kampaně rozpoutané a realizované státy NATO a jeho spojenci, jejíž součástí je intenzivní mediálně-propagandistická válka proti této zemi. Dalším přímým účelem soustředění ozbrojených a zpravodajských sil NATO v Turecku a dalších zemích regionu je příprava vojenské agrese proti Iránu. V oficiálních dokumentech vlády USA se přitom v souvislosti s napadením Iránu otevřeně hovoří o užití nukleárních zbraní.

Současné rozmisťování systému Patriot v Turecku, s nímž souvisí i vyslání příslušníků 102. spojovacího praporu Armády ČR, tak není pouze přípravou na agresi proti Sýrii, ale i proti Iránu. Nejedná se o obranný akt NATO, neboť nebezpečí napadení nehrozí Turecku ze strany Sýrie ani Iránu, ale je to naopak Sýrie, která je obětí podvratné teroristické války vedené proti ní mj. ze základen NATO a uzavřených táborů v Turecku, kde jsou cvičeni a vyzbrojováni islamističtí teroristé vysílaní odtud k vraždění a ničení na území Sýrie. Účelem nasazení systému Patriot a dalších vojenských zařízení NATO v Turecku je rovněž eliminovat obranné kapacity a možnosti protiúderu ze strany Íránu v okamžiku rozpoutání agrese proti této zemi.

Zesílená ofenzíva USA, NATO, Izraele a jejich satelitů v oblasti Středního východu se odehrává v kontextu oslabování ekonomické kapacity USA, důsledků krize kapitalistického systému v euroatlantické oblasti a zostřování meziimperialistických rozporů. Důvodem mocenského tažení je v konečném plánu rostoucí mocenská konkurence Ruska a Číny. Sýrie a Írán jsou tak předpolím stojícím v cestě pronikání mocenského bloku vedeného USA v jeho tažení proti Rusku a Číně. Napadení Iránu se přitom hrozí stát rozbuškou rozpoutání světového konfliktu imperialistických bloků - světové války s nasazením jaderných zbraní. Imperialistickou válkou se kapitalismus dostává nejen do relativního, ale i do absolutního antagonismu s rozvojem lidstva, kterému hrozí zničením.

Komunistický svaz mládeže (KSM) ostře odmítá vyslání příslušníků 102. spojovacího praporu a nasaditelného spojovacího modulu Vládou ČR do operace NATO se zapojením systému Patriot v Turecku.

Po účasti ozbrojených sil ČR v řadě agresí a okupací spáchaných USA a NATO zejména v Iráku, Jugoslávii, Afghánistánu a Libyi (poskytnutí personálu naváděcích letadel AWACS) se jedná o další vážný krok, jímž proimperialistická Vláda ČR dále prohlubuje účast země na agresivní válečné politice USA a NATO. Vláda ČR a její členové nesou přímou osobní odpovědnost za válečné zločiny, vraždění, zločin proti míru a flagrantní porušování základních lidských práv páchaných NATO.

Vývoj událostí zvyšuje aktuálnost Výzvy KSM k budování protiválečného antiimperialistického hnutí v České republice, přijaté 10. sjezdem KSM 1. prosince 2012.

Ústřední rada Komunistického svazu mládeže

V Praze 13. ledna 2013.

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .