header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Vyjádření solidarity protestujícím horníkům a zaměstnancům těžebního průmyslu na Ostravsku

Vážení přátelé,

s velikou pozorností a vážností sledujeme váš zápas za práci a živobytí, který se rozhořel poté, co Bakalova korporace New World Resources přikázala snížit mzdy, zavírat doly a propouštět zaměstnance. Váš případ je dalším ze sociálních zápasů v naší společnosti, kterou přivedl systém ovládaný kapitálem do období krize. Zaměstnavatelé využívají lidské práce, kterou přemění na své soukromé zisky, ale ztráty, které způsobili oni, jednoduše hodí na bedra těch, kdo svou prací bohatství vytváří. Jejich systém je založen na privatizaci zisků a socializaci nákladů. Vaše situace je tak příznačná.

Bakala získal za směšnou cenu národní zdroje surovin a prostředky pro jejich využívání a tím i možnost vysávat vaši práci, z které financuje svůj nákladný image a mimo jiné i své mediální impérium. I dar 28 milionů Kč pravicovým, později vládním stranám v roce 2010 byl financován právě z vaší práce. A teď, když došlo k výkyvu na trhu a jeho kalkulace nevyšla, chce část z vás vyhodit na dlažbu a ostatní odírat ještě víc. Víme, že další ústup tomuto vyděračství kapitálu jen zhorší výchozí situaci nejen vás, ale všech, kdo nemají na prodej nic jiného než svou pracovní sílu. Zvýší se nezaměstnanost, sníží úroveň mezd, stejně jako sebevědomí pracujících. Kapitalisté se budou dál hojit na svých zaměstnancích.

Proto vytrvejte ve svém oprávněném boji a neustupujte před dilematy vnucovanými Bakalou. Podobně jako mostečtí stávkující horníci v době krize před 81 lety, i váš cíl může znít jedině:

Ani muže ze závodu, ani haléř ze mzdy!

Požadujte znárodnění dolů a lidovou kontrolu nad nimi. Jedině tak zajistíte obživu pro sebe a vaše rodiny. Jedině tak už nebudete vydáni na milost Bakalovi či jiným novodobým uhlobaronům. Vaše síla a vaše vystoupení je inspirací a povzbuzením i pro ostatní. Vyjadřujeme vám naši plnou solidaritu.

Prosíme, předejte tuto zprávu s přáním úspěchu v zápasu i svým kolegům.

S hornickým pozdravem Zdař bůh!

 

Ústřední rada Komunistického svazu mládeže

V Praze dne 21. září 2013.

 

K tomu také:

Ani muže ze závodu, ani haléř ze mzdy!

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .