header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Prohlášení Komunistického svazu mládeže: Pryč s blokádou socialistické Kuby!

Uběhlo přes půl století od zavedení genocidní blokády Spojených států amerických vůči socialistické Kubě.

Za co trestají Spojené státy americké kubánský lid?

Za to, že se odvážil porazit vojenskou invazi organizovanou CIA na Playa Girón. Za to, že převzal do svých rukou národní bohatství a pustil se po nekapitalistické cestě vývoje. Za to, že odřízl proud zisků z ostrova pro americké kapitalisty a mafii. Za to, že nezištně pomáhal jiným národům v osvobození od kolonialismu a imperialismu.

Za ty desítky let trvání blokády způsobila vláda Spojených států amerických kubánskému lidu obrovské ztráty - jak finanční (přes 1 bilion dolarů) a materiální, tak na lidském zdraví (zakázán je například dovoz důležitých léků). Kuba jako jediný stát na světě podléhá 100 let starému americkému zákonu "O obchodu s nepřítelem".

Vlády Spojených států amerických podporovaly bandity a teroristické akce, využily dokonce i biologické zbraně. Po celá ta dlouhá léta se bezvýsledně snažily tlačit na politickou situaci na Kubě a změnit ji tak, aby se Kuba vrátila do situace před svržením  diktátora Batisty, kdy byla faktickou kolonií Spojených států amerických. Spojené státy americké přitom nadále okupují kubánské území Guantánamo, na kterém se nachází vojenská základna a nechvalně proslulé vězení.

Každoročně Valné shromáždění Organizace spojených národů odsuzuje drtivou většinou tuto blokádu Kuby jako porušující Chartu Organizace spojených národů a mezinárodní právo.

Je nutné okamžité zrušení blokády a obnovení normálních obchodních vztahů. USA musí vrátit okupované kubánské území Guantánama!

Komunistický svaz mládeže vyzývá k protestům proti tomuto pokrytectví vlády USA a připojuje se k podpoře demonstrace proti ekonomické, obchodní a finanční blokádě Kuby, která se uskuteční ve středu 26. října 2016 od 17 hodin před velvyslanectvím USA, Tržiště 15, Praha 1 - Malá Strana. Komunistický svaz mládeže zároveň vybízí k podpoře petice Společnosti česko-kubánského přátelství za okamžité ukončení zločinné blokády Kuby.

Pryč s blokádou socialistické Kuby! Ať žije mezinárodní solidarita!


Předsednictvo UR KSM, z.s.

19. října 2016

 

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .