header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Prohlášení 13. sjezdu KSM k současné světové politické situaci

Před dvěma sty lety se narodil zakladatel moderního komunistického hnutí, vynikající teoretik a revolucionář, Karel Marx. Jeho analýza kapitalistické společnosti a jejích vnitřních rozporů je nadčasová a současné dějinné události stále dokazují pravdivost jeho teorii.

V celém světě pozorujeme rostoucí nespokojenost mládeže a pracujících, volání po sociálně spravedlivější společnosti a spravedlivějším přerozdělení bohatství. Desetiletí antikomunistické propagandy však nesla plody a většina hnutí vzešlých z těchto nálad není schopna stávající problémy účinně řešit, neboť není schopna ani ochotna se obrátit na třídní analýzu a revoluční teorii. Výsledkem jsou bezzubá sociálně-demokraticky zaměřená hnutí bez skutečné perspektivy, která omezují působení autentických komunistických subjektů. Jako příklad můžeme uvést popularitu tzv. "demokratického socialismu" ("democratic socialism") v USA a VB, kde postavy jako Bernie Sanders či Jeremy Corbyn získávají značnou popularitu mezi mladší generací, ale v konečném důsledku své stoupence svádí do slepé uličky, protože nejsou schopni nabídnout autentickou, protikapitalistickou alternativu - alternativu socialismu a komunismu.

Dalším důkazem skryté nespokojenosti lidových mas jsou stotisícové protesty v Paříži, kde hnutí Žlutých vest ("gilletes jaunes") jíž mnoho dní tlačí prezidenta Macrona k rezignaci. Počáteční nespokojenost z nové daně na benzín spustila řetězovou reakci odporu proti neoliberálním reformám, kdy enviromentální politika byla financována z kapes proletariátu, zatímco skuteční ničitelé životního prostředí, kapitalisté, nejsou nikterak postihováni. KSM vyjadřuje podporu autentickému lidovému odporu proti buržoazii, jeho radikálnosti i odkazu k Velké francouzské revoluci. Stále však se jedná o hnutí bez sjednocujícího teoretického základu, necentralizované a neorganizované. Odsuzujeme kruté policejní represe Macronovského režimu, které stály několik lidí život, další stovky byly zraněny či zatčeny.

Antikomunismus Evropské unie sílí, jak můžeme sledovat nejen na rostoucích šikanách, kterým čelí komunisté u nás či na Slovensku, ale především na explicitně antikomunistické politice některých členských států či spojenců. Vyjadřujeme především solidaritu soudruhům z Komunistické strany Polska, kteří čelí nekonečným, vyčerpávajícím soudním sporům a stále reakčnějšímu politickému prostředí, kde je na vzestupu jak nacionalismus, tak vliv katolické církve. Dále vyjadřujeme nemenší solidaritu soudruhům na Ukrajině, kteří trpí pod vládou majdanovské junty, podporované EU i NATO.

KSM si zakládá na spolupráci se svými zahraničními soudruhy. Jsme hrdi na své členství ve Světové federaci demokratické mládeže (WFDY). Ceníme si probíhající koordinace aktivit v rámci WFDY, Setkání evropských komunistických organizací mládeže i celosvětového komunistického mládežnického hnutí. Výměna zkušeností a poznatků je pro nás velkým přínosem.

Ať žije proletářský internacionalismus!

Ať žije Světová federace demokratické mládeže!

Ať žije mezinárodní jednota komunistických mládežnických organizací!

13. sjezd Komunistického svazu mládeže, z.s.
16. prosince 2018 v Praze

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .