header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Stanovisko KSM proti antikomunistické represi na vzpomínkové shromáždění v Athénách 17. 11. 2020

V České republice je dlouhodobě potlačován význam Mezinárodního dne studenstva, který byl vyhlášen v roce 1941 jako připomínka na hrdinný odpor studentů proti nacismu v roce 1939, stejně jako odsouzení koloniálních opatření okupační moci - uzavření vysokých škol, zatýkání a popravy studentských představitelů. Kapitalistická vládnoucí třída v České republice tento mezinárodní den přejmenovala na Den boje za svobodu a demokracii a vtiskla mu pokřivený obsah daný kontrarevolučními změnami v roce 1989. V připomínce tohoto data, se pořádají úplné orgie.

V českých buržoazních médiích nenalezneme ani připomínku krvavých událostí, které se odehrály také 17. listopadu, ale v roce 1973 v Athénách. Obsah tohoto data a události povstání na Athénské polytechnice jsou v ČR tabuizovaným tématem. Není se co divit. Musely by hovořit o hrdinném povstání demokraticky smýšlejícího řeckého lidu a řecké pokrokové mládeže proti buržoazní vojenské juntě. Buržoazní média by musela přiznat vinu USA a NATO na podpoře fašistické junty a krvavého potlačení lidového povstání, použití zbraní, vojenské techniky proti studentům. Protifašistický boj řeckých studentů a pracujících zamlčuje i Evropská unie, která se s plnou energii vrhla na vymazávání pokrokových tradic z paměti lidových vrstev, na zamlčování hanebných činů kapitalistické, antikomunistické reakce.

S velikým znepokojením a hněvem jsme přijali informaci o útoku reakčních vládnoucích sil Řecka, pod vedením buržoazní pravicové Nové demokracie, proti lidovému vystoupení, připomínajícímu povstání na athénské polytechnice 17. listopadu 1973 a jeho krvavé potlačení.

 

Jak je patrno ze záznamů , průvod se uskutečnil s příkladnými a nutnými ochrannými opatřeními proti šíření COVID-19 - účastníci udržovali dostatečné a pravidelné rozestupy, měli roušky. Přesto řecká policie na popud vlády neoprávněně zaútočila na účastníky manifestace pod falešnou záminkou porušení vládních koronavirových opatření. Útoky se nevyhnuly ani poslancům a aktivistům Komunistické strany Řecka, včetně Generálního tajemníka Ústředního výboru strany. Následkem útoku buržoazních represivních složek byly desítky zraněných a zatčených demonstrantů. Tímto krokem se současná řecká vláda znovu přihlásila k tradici a k pokračování kapitalistických utlačovatelů, kteří měli na svědomí také hanebný útok proti pokrokovým silám na polytechnice v roce 1973.

To vše za významného mlčení Evropské unie a všech "bojovníků za svobodu, demokracii a lidská práva" i v naší zemi, kteří jsou jinak svým křikem ochotni přispěchat na pomoc, pokud jde o ospravedlnění imperialistických útoků a protilidových převratů.

Komunistický svaz mládeže České republiky zásadně protestuje proti odpornému a podlému útoku na účastníky demonstrace. Vyjadřujeme solidaritu se soudruhy a přáteli z naší sesterské Komunistické mládeže Řecka a se soudruhy z Komunistické strany Řecka.

PUR KSM 18.11.2020

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .