header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Ne radarům, ne protiraketové základně v ČR! (2006)

Vláda Spojených států oficiálně požádala v pátek večer Českou republiku o zahájení jednání o umístění radarové stanice své základny protiraketové obrany na našem území. Není jistě náhoda, že se tak stalo již několik hodin po skandálním získání „důvěry“ současné vlády v Parlamentu ČR. Není to nová informace. O umístění součásti amerického protiraketového systému v ČR se jedná již několik let, veřejně je známé jednání tehdejšího ministra obrany Jaroslava Tvrdíka (ČSSD) v USA v roce 2002.

Téma základny se nestalo záměrně a přes snahy KSČM ani tématem pro volby 2006 a dostalo se na veřejnost teprve po nich. Ale ani snaha komunistů dostat potom téma do Poslanecké sněmovny v podobě referenda o základnách nebyla úspěšná. Příznačné je, že i kvůli stranám, které navenek proti základně vystupují.

Komunistický svaz mládeže (KSM) odstartoval hned po volbách petiční kampaň proti umístění jakékoliv části americké vojenské základny v ČR. Během desítek petičních akcí získal více než 55.000 podpisů, z nichž 51.000 již bylo předáno Petičnímu výboru Poslanecké sněmovny.

KSM nesouhlasí s umístěním jakékoliv cizí vojenské základny na území ČR. Americký protiraketový systém, oficiálně představovaný jako záruka bezpečnosti před zlými státy – Iránem a KLDR, je jen prvkem agresivní americké imperialistické politiky, zaměřené především proti Rusku a Číně. Původně plánované antirakety nebyly určené k ochraně ČR, ale území USA, a zvyšovaly riziko prvního útoku právě proti našemu území. Radarová stanice toto riziko ještě zvyšuje. Rakety samy o sobě jsou totiž k ničemu – bez radaru cíl nerozpoznají a nebudou schopny se na něj zaměřit. Proto jsou radarové stanice ještě větším potenciálním prvním cílem protivníka USA a větším nebezpečím pro Českou republiku.

Předchozí vláda (bez důvěry) i vláda současná si negativní postoj české veřejnosti dobře uvědomují. Odmítají ve své většině názor veřejnosti respektovat a řídit se jím. V jejich programovém prohlášení není o americké základně ani slovo. A co více – rozjíždějí klamavou kampaň. Jak jinak si vysvětlit „výzkumy“, které mají získat podporu pro radarovou základnu, když otázka zní neurčitě „Souhlasil byste s umístěním radaru monitorujícího případné ohrožení?“.

KSM odmítá stejně jako většina veřejnosti jakoukoliv část americké vojenské základny na našem území. Odmítá sila pro interceptory i radarovou stanici. Vyzývá veřejnost k aktivitě – k podpoře petic, k demonstracím, pochodům, k protestům. KSM bude ve své kampani pokračovat ještě intenzivněji! Americká základna nesmí projít!

Ne radarům, ne protiraketové základně v ČR!

Ne americké agresivní politice!

Ne americkému imperialismu!

 

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .