Mezinárodní postavení ČSSR v 80. letech - V programu OF se tvrdilo, že v mezinárodním srovnání v ekonomické úrovni na jednoho obyvatele jsme podle některých odhadů za posledních čtyřicet let propadli z desátého na čtyřicáté místo. Mezinárodní srovnání ekonomické úrovně, jak již bylo ukázáno, je značně složité. Československo skončilo svůj předválečný vývoj z hlediska celkové ekonomické úrovně na 13. místě v Evropě a na 18. ve světě. V roce 1985 to bylo 14, místo v Evropě {před válkou 1 Německo, po válce 2) a na 19. místě ve světě (za soubor států srovnatelný s rokem 1937), nebo na 25. místě ve světě bez ohledu na srovnatelnost souboru států (před nás se dostaly arabské ropné státy, Hongkong a Singapur).
Uvedli jsme již, že desáté místo Československa co do hospodářské vyspělosti před válkou bylo odvozováno od výroby nejdůležitějších dvaceti průmyslových výrobků (uhlí, cement, elektřina, ocel, pivo atd.). V těchto výrobcích bychom i dnes zaujímali dokonce 7.-8. místo ve světě, což neznamená, že bychom se tím měli chlubit, neboť jde v řadě případů o výrobu s vysokou ekologickou, materiálovou a energetickou náročností.
V programu OF se dokonce hovořilo, že v ekonomické úrovni na jednoho obyvatele dosahujeme v současné době pouze 17 % Spolkové republiky Německo. To by znamenalo, že ČSSR může mít hrubý domácí produkt na obyvatele pouze kolem 2 100 US dolarů. K na--prosto jiným závěrům dochází například známá "Souhrnná prognóza ČSSR do roku 2010", vypracovaná Prognostickým ústavem ČSAV, která oceňuje ekonomickou úroveň ČSSR na 8 až 9 tisíc US dolaru na obyvatele. K tomu uvádí:
"Souhrnně lze tedy právem konstatovat, že ČSSR se rozměrem svého ekonomického potenciálu a produktu řadí do pásma hospodářsky vyspělých zemí. Podle parity kupní síly národní měny významněji přesahuje úroveň Španělska, je o 15-20% podúrovní Velké Británie, Rakouska a Belgie. Nad touto úrovní jsou země "silného středu" mezi 11-13 tis. USD/obyvatele (v paritě kupní síly v cenách roku 1985), kam lze zařadit SRN, Dánsko, Holandsko Finsko, Francii, Švédsko a Japonsko. K absolutní špičce se kromě USA a Kanady z evropských zemí nejvíce přibližuje Švýcarsko a Norsko. Méně vyspělé evropské země (Řecko, Portugalsko, Irsko), s nimiž býváme někdy srovnáváni, jsou značně - o 15-40 % - pod ekonomickou úrovní ČSSR. Mexiko, Argentina a další rychle se rozvíjející ekonomiky byly v polovině 80. let o 40-55 % pod úrovní ČSSR" (ČSAV, Souhrnná prognóza...., listopad 1988, str. 26).
Všechny uvedené údaje je nutné brát jako "přibližné", nakonec tu vůbec nejde o přesné měření, jako na lékárnických váhách. Dokazují však dostatečně seriózně, že jsme v podstatě udrželi krok s vyspělými státy, avšak zhruba se stejným odstupem jako před druhou světovou válkou. K žádnému katastrofálnímu propadu v "mezinárodní lize" tedy nedošlo.
Často se používá jako silný argument našeho zaostávaní to, že vydáváme na vzdělání tak málo, že jsme na 72. místě ve světě. Nechceme vůbec tvrdit, že bylo na školství dostatek prostředků. Ale to, zda dáváme dost nebo málo, nedokazuje ani ukazatel, na základě kterého je naše uvedené pořadí ve světě stanoveno. Jde totiž o podíl veřejných výdajů na vzdělání na hrubém národním produktu. Například v roce 1984 byla v tomto ukazateli za námi Spolková republika Německo a další země. To samozřejmě vůbec neznamená, že v těchto zemích dávají na vzdělání méně než my. Většina zemí, které jsou podle uvedeného ukazatele před námi, jsou rozvojové země s nízkou celkovou úrovní hrubého národního produktu a proto i na obyvatele menší částky mohou tvořit větší podíl na hrubém domácím produktu. Proto tento ukazatel sám o sobě nemůže svědčit ani o výdajích na vzdělání na jednoho obyvatele, ani o úrovni vzdělanosti.
Závěr, který z uvedených faktů celkově vyplývá, je zřetelný: jednostranný a plošně negativní pohled na naši ekonomiku nemá jiný účel, než hledat výmluvy pro neúspěch ekonomické ?reformy". Naše ekonomika měla ve skutečnosti dostatečný potenciál k tomu, aby bylo možné vyhnout se velkým sociálním otřesům s nedozírnými politickými důsledky.
© Komunistický svaz mládeže
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .
Copyright © 2024 Your Company. Joomla templates powered by Sparky.