Životní prostředí - Prvním systematickým krokem k ochraně životního prostředí u nás bylo zavedení závazného lesního hospodářského plánu k ochraně lesa před rabováním v 18, století. Před r. 1945 vzniklo několik desítek přírodních rezervací s problematickým postavením. V 30. letech bylo poprvé popsáno vážnější poškozování krušnohorských lesů imisemi. Základním problémem životního prostředí do r. 1945 bylo v ČSR převažující velmi špatné pracovní a obytné prostředí většiny pracujících, včetně masové chudoby a emigrace v 30. letech, o nacistickém teroru za okupace nemluvě.
Po r. 1945 nastal prudký hospodářský rozvoj, který brzy odstranil bídu a nezaměstnanost. Orientace na další posilování těžkého průmyslu v čs. ekonomice včetně rozsáhlého využívání nekvalitního uhlí mělo spolu s obdobnou orientací přilehlých regionů sousedního Polska a NDR těžké negativní ekologické důsledky, zejména v Podkrušnohoří a na Ostravsku. Koncem 60. let začal odumírat smrkový les v Krušných horách, později se imisní kalamita rozšířila na lesy v celé severní třetině ČSR a na další menší hustě obydlené regiony ČSSR. V letech 1965-75 se podařilo instalací odlučovačů snížit tuhé emise v uhelných elektrárnách a cementárnách, leč znečišťování životního prostředí zůstalo vlivem zhoršující se kvality a vysokého podílu hnědého uhlí na lokálním vytápění a vysoké emise kysličníků síry, dusíku a další dále rostly. Ovzduší, bezpečnost a další vážné zhoršil značný, byť proti vyspělým státům mírný rozvoj automobilové dopravy. V 80. letech jsme zaujali místo druhého největšího znečišťovatele ovzduší v Evropě za NDR (cca 3 milióny t S02/r). Zejména v Podkrušnohoří docházelo k vážnému ohrožení populace.
K těžkému poškození zemědělské krajiny docházelo v 70. a 80. letech v důsledku neuváženého kácení rozptýlené zeleně, rozorávání protierozních mezí a napřimování vodních toků, čímž se získávaly nové hektary zemědělské půdy za cenu jejího vážného poškozování. Erozí bylo r. 1986 poškozeno cca 54% zemědělské půdy. Zemědělská půda byla významně poškozována i imisemi, těžkou mechanizací a nadměrnou chemizací. Vážné problémy vyvolávaly velkochovy zvířat,
I když se zejména v letech 1957-75 vybudovala řada čistíren odpadních vod, znečištění vodních toků narůstalo. Progresivní zákon o vodách z r. 1973 byl zdiskreditován praxí "výjimkaření". Cca 57 % dodávané pitné vody koncem 80. let v ČSR nesplňovalo tehdejší hygienickou normu, vážně se zhoršovala i jakost podzemních vod, vody byly často znečišťovány haváriemi.
I při nedokonalém zákonu o ochraně přírody se podařilo vytvořit jednu z nejhustších sítí chráněných území na světě. 3/4 chráněných území je však vážné poškozeno.
Výchova k ochraně životního prostředí přes nemalé úsilí řady obětavou byla neúčinná pro nekomplexnost a okrajovost. Diskreditovala ji i společenská praxe často ignorující potřebu ochrany ' životního prostředí. U obyvatelstva převažovala lhostejnost. Ekologickou výchovu citelně komplikoval vážný nedostatek informací o životním prostředí, zejména syntetického charakteru.
Plán ochrany životního prostředí uplatňovaný v letech 1976-90 a torzo ekonomických nástrojů ekologizace byly neúčinné. Z inspekcí existovala pouze inspekce ochrany ovzduší, vod. jaderné bezpečnosti a hygienik. Pouze čs. komise pro atomovou energii měla dostatečné pravomoci k plnění svěřených úseků.
© Komunistický svaz mládeže
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .
Copyright © 2024 Your Company. Joomla templates powered by Sparky.