header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Zveřejněné dokumenty: USA uvažovaly o fabrikaci důvodu k válce se SSSR

Z některých zveřejněných dokumentů ohledně atentátu na J.F. Kennedyho vyplývají i závažné skutečnosti o záměrech na provádění aktivit USA "pod falešnou vlajkou" k vyvolání záminky ke konfliktu se SSSR.

V březnu 1962 generální prokurátor USA Robert Kennedy na jednání "Speciální skupiny" vznáší otázku na výrobu nebo získání sovětských letounů. Byl rozpracován dokument, který zkoumá možnosti vyrobit sovětské stíhací letouny MiG-17, 19 a dopravní Il-14 v různé kvalitě a množství. CIA zkoumala možnosti dezerce pilota s letounem nebo nákupu ze 3. zemí, utajení takové operace.

V závěrečném bodu se píše:

"5. Existuje možnost, že by takový letoun mohl být použit pro klamnou operaci k zmatení nepřátelských letadel ve vzduchu, zahájit překvapivý útok proti nepřátelským objektům nebo k provokační operaci, v které by se zdálo, že sovětské letouny napadnou americké nebo spřátelené objekty, aby to ospravedlnilo americkou intervenci. Kdyby byla použita letadla k takové tajné operaci, bylo by upřednostněno vyrobit je ve Spojených státech."

Zveřejněný dokument: https://www.archives.gov/files/research/jfk/releases/docid-32977055.pdf

Podobné aktivity byly uvažovány v tzv. operaci Northwood pro vytvoření zdání o napadení USA Kubou a ospravedlnění invaze na ostrov. Viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Operace_Northwoods

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .