header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Před 90 lety se narodil Ernesto Che Guevara

Narození člověka je vždy výjimečnou událostí, ale jsou i tací, jejichž příchod dokáže změnit běh dějin. Dne 14. června před devadesáti lety se do rodiny zchudlých potomků místokrále španělských kolonií a podnikatelů narodil muž, originální myslitel a legendární revolucionář Dr. Ernesto Rafael Guevara de la Serna, známý jako El Che.

Už od dětství se malý Ernesto projevoval jako zvídavé dítě, kterému nebylo nic cizí. Mozek jako houba nasával veškeré informace, ke kterým se dostal a nedával mu ani chvíli k odpočinku. Přirozený nadhled a láska jeho rodiny jen umocňovali Ernestovu zvídavost, kterou dokázal v budoucnu zužitkovat bezezbytku.

Asi nejlepším příkladem jeho odhodlání a nezměrné cílevědomosti byl jeho úpěnlivý boj s astmatem, kterým se nikdy nenechal omezovat a snažil se žít jak ostatní, což mu způsobovalo nemalé problémy, takže se běžně stávalo, že ho jeho astma tak vyčerpalo, že musel dlouhou dobu ležet a nevykonávat žádnou činnost, což bylo dosti útrpné pro tak činného ducha, jako byl ten jeho. Další jeho příkladnou vlastností byla schopnost silné empatie a nesnášenlivost vůči nespravedlnosti, která se naplno rozvinula po cestě po Latinské Americe, kde na vlastní oči uviděl bídu a utrpení vykořisťovaných, stejně jako plné kapsy vykořisťovatelů, jakožto i prostředky, které k vykořisťování používali. Po této cestě se Guevara vrací domů změněný, s vnitřním bojem v hrudi, který se pak promítne do formování osobnosti El Cheho. Ten je pak posílen zážitky z Guatemaly, kdy na vlastní kůži zažívá ilegální imperialistickou agresi vůči demokraticky zvolené vládě a tehdy si vybere definitivně cestu, kterou se chystá ubírat. Politicky dospívá a studuje marxismus (nazývá Marxe ve svých dopisech žertem i z cenzurních důvodů "San Carlos").

Přelomovým okamžikem El Cheho je pak bez pochyb cesta do Mexika a setkání s Fidelem, kdy se začíná formovat jeho cesta a upevňovat ideály, díky kterým se pak mladý Ernesto stává velitelem Che Guevarou. Po vítězství revoluce, na níž měl svůj lví podíl, po vyhlášení jejího socialistického charaketu se ambiciózně pouští do nespočtu projektů. Ve své práci "Socialismus a člověk na Kubě" popisuje svojí koncepci budování společnosti bez vykořisťování, která se chce vyhnout byrokratismu a individualismu, který se pozoroval v evropských socialistických zemích. Při své návštěvě Československa poté, co opustil Kubu, zachycuje nebezpečné jevy při pronikání kapitalistických prvků. Přes svou rozsáhlou práci na rozvíjení nezávislé Kuby, Guevara ani na okamžik nepřestal myslet na rozšiřování revoluce a zlepšování podmínek života obyvatel Latinské Ameriky. Projevuje se i velkorysost ve výhledu boje vykořisťovaných až romantismus, který zanedbává dlouhá léta nečinnosti a organizací, které jsou v závěsu za politikou majetných. Tato velkorysost ovšem nepůsobila a ani dnes nepůsobí radost vládnoucí třídě, obávající se velitelových myšlenek a popularity, zvláště u mladých. Proto se také naplno rozjíždí anti-Guevarovská propaganda, která započala ještě za jeho života. Zabít člověka je velmi snadné, par kapek jedu sem, kulka tam, ale myšlenky a příklady, ty se zničí velmi těžce, takže velmi brzo bylo jasné, že jméno Che Guevara z dějin jen tak nezmizí. Tak na jednu stranu dochází k očerňování Che Guevarova jména, ale také bohužel k nedostatku správného pochopeni lidské mentality a hlavně schopnosti si pamatovat a zapomínat. Tím se dostáváme k dnešku, kdy asi každý už slyšel o El Cheho jméně nebo alespoň jednou viděl jeho obličej na nejznámějším plakátu všech dob, ale za to už jen málokdo ví, jaké byly jeho myšlenky či názory, za které se nebál položit život. Mainstreamová kultura, řízená těmi, proti nimž Guevara před padesáti lety bojoval, z něho vytvořila další vyprázdněnou kulturní značku, předhazovanou masám ke konzumování. Proto bychom se měli snažit o znovunavrácení ducha Che Guevary, vyrvat ho ze spárů koncernů zneužívající jeho osobu, aby opět mohlo dojit k šířené inspirativních a inovativních myšlenek, použitelných i v 21. století v boji proti kapitalismu a imperialismu.

Che Guevara překonal svým významem hranice Argentiny, Kuby i Latinské Ameriky. Jeho osobnost a jméno překonalo i limity své doby a trvá jako příklad člověka, který aktivně zasahuje do přeměny světa a ve prospěch všech utlačovaných a vykořisťovaných.

Che Guevarův dopis na rozloučenou

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .