header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Před 65 lety popravili v USA manžele Rosenbergovi

Před 65 lety v USA popravili z politických důvodů americké komunisty Julia a Ethel Rosenbergovi. Manželé  byli obviněni z předávání vojenských tajemství ve prospěch Sovětského svazu v době druhé světové války. U soudu nebyl předložen dostatek důkazů a minimálně Ethel se na žádném předávání informací tehdejším spojencům USA nepodílela.

Proces probíhal v době zostřeného antikomunismu v USA, tzv. McCarthismu, veřejných slyšení u tzv. Výborů pro neamerickou činnost (HUAC), kde byli levicoví a liberální umělci a další činitelé dotazováni na minulé kontakty s Komunistickou stranou USA. Byť bylo takové dotazování neústavní, došlo prostřednictvím černých listin k čistce umělců za takové aktivity, jako byl příspěvek na hladovějící obklíčený Leningrad, nebo za účast na demonstraci proti fašismu. Během tohoto období tak antikomunisté zlikvidovali mnoho kariér, někteří z nich si následně sáhli na život. Například Charlie Chaplinovi nebyl v roce 1953 pro "neamerickou činnost" umožněn návrat do USA po cestě po Evropě.

Přes nedostatek důkazů byli manželé 5. dubna 1951 soudem odsouzeni k smrti. Do kampaně za jejich záchranu se připojila celá řada osobností, jako Jean-Paul Sartre, Jean Cocteau, Albert Einstein, nositel Nobelovy ceny za chemii Harold Urey, Pablo Picasso, Nelson Algren, Bertolt Brecht, Dashiell Hammett, Frida Kahlo a Diego Rivera. Popravu vykonali ve večerních hodinách 19. června 1953 na elektrickém křesle ve vězení Sing Sing. Ethel byla usmrcena až po třetím elektrickém šoku. Pohřeb se konal 21. června za účasti 10 tisíce lidí v New Yorku.

Zůstali po nich dva synové Michael (6 let) a Robert (10 let), kteří byli dáni k adopci.

https://cz.sputniknews.com/video/201806197570460-manyele-resenberg-usa-sssr-spion/

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .