header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Česká národní banka oslavuje finančního diktátora

Dne 31. ledna vydala Česká národní banka první pamětní bankovku v nominální hodnotě 100 Kč ke 100. výročí budování československé měny. Jedná se o převážně zlatožlutou bankovku o nominální hodnotě 100,- Kč s vyobrazením Aloise Rašína.

První ministr financí Československa Alois Rašín je současnou politickou garniturou bezmezně oslavován stejně jako balíček dalších výlupků prvorepublikové politiky. Důvody se neudávají, kult osobnosti se přece nezdůvodňuje.

Alois Rašín byl mimořádně nacionalisticky smýšlející člověk a jeho "češství" u něj vytěsňovalo všechny ostatní myšlenkové pochody. Po vzniku Československa se snažil udržet sílu koruny jako symbol silného státu a ve prospěch bank a finančníků, čímž snížil exportní sílu Československa a navodil sociální krizi, jakou tehdy mimo válečná období nikdo nepamatoval. To se dostalo do ostrého konfliktu i s ostatními buržoazními představiteli, které ekonomicky zastupoval Karel Engliš. Platy se snižovaly, rostla nezaměstnanost. Z mnohých regionů Československa se masově emigrovalo z důvodu hrozícího hladomoru. Nejhůře na tom byla Podkarpatská Rus, ze které utekl snad každý, kdo měl zdravé ruce a nohy. Následky ztráty nejschopnější části populace nese tento region dodnes. Slovensko, Vysočina nebo pohraničí na tom nebyly o moc lépe.

Jaký je rozdíl ve vnímání Rašínovy osobnosti mezi regiony bývalého Československa ukazuje i objem chvalozpěvů na české Wikipedii v kontrastu s několika chladnými větami na slovenské verzi téhož tématu. Pokud se chceme dočíst něco o jeho ekonomických pokusech na Československém obyvatelstvu, pak musíme bohužel sáhnout po zahraničních zdrojích, protože česká havloidní propaganda je informačně vyprázdněná a to zdaleka nejen ve směru k Rašínovi. Paradoxem dnešní demagogie je i fakt, že oslavuje Rašína, stejně jako jeho hlavního oponenta, pozdějšího několikanásobného ministra financí Engliše.

Rašínův život byl zakončen atentátem. To u bezcitného tyrana není udivující. Patřil mezi činitele, kteří v Československu nastartovali rozsáhlé vlny sociálních nepokojů, hladové stávky a v reakci na to i nacionalistické trendy jednotlivých národů Československa, což má následky dodnes.

Dnešní česká koruna je navázaná na euro a tím pádem se jedná vlastně o loutkovou měnu bez valného vlivu na českou ekonomiku. To je sice ponižující a svazující, ale neumožňuje to opakovat rašínovské experimenty. Jedná se vlastně o úplně jiný typ finančnictví, než před sto lety. Vydání pamětní bankovky koloniálního charakteru s vyobrazením českého nacionalisty vykonávajícího zájmy Preissovy Živnobanky, který usiloval o přesný opak současných trendů a navíc ještě s tak katastrofálními následky, je fraška sama o sobě. To už nejde ani více parodovat.


CMU

 

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .