header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Recenze dokumentárního filmu Olivera Stona "Ukrajina v ohni"

Především je potřeba se zamyslet, proč má tento dokument takový význam v boji progresivních sil Evropy a Ameriky proti neonacismu.

71. Zasedání Valného shromáždění OSN schválilo 19. prosince 2016 "Rezoluci číslo: A/71/482 DR I, ve které VS OSN vyzývá vlády všech států světa, aby přijaly efektivnější opatření k boji proti glorifikaci nacismu, neonacismu a jiných praktik, které podporují oživování současných forem rasismu, rasové diskriminace, xenofobie a s nimi spojených intolerancí.

 

Pro přijetí resoluce hlasovalo 134 členských států OSN, proti byly USA a Ukrajina, 49 států se zdrželo hlasování. Mezi nimi Japonsko, a všechny státy EU včetně Estonska, Chorvatska, Itálie, Lotyšska, Litvy, Maďarska, Německa,Slovenska, Španělska a dalších, jejichž nacistické a fašistické režimy se podílely na vyvražďování milionů komunistů, Slovanů a Židů v době II. světové války a které by se měly příští staletí ze svých zločinů kát a omlouvat. Rezoluci nepodpořil ani lokajský režim ČR, ve kterém sehrává dominantní úlohu spojenectví sociální demokracie, kléru a finanční oligarchie a který znásilnil politickou moc v Čechách.

Izrael hlasoval pro rezoluci. Zatím si nic jiného dovolit nemůže, jestliže chce i nadále předstírat, že si váží milionů židovských obětí Holocaustu. Čeští komunističtí poslanci jako každý rok mlčí. Žádné interpelace obviňující sociálně demokratického předsedu vlády a jeho ministra zahraničí Zaorálka. Lhostejnost.

Při tom existence Internetu nám umožňuje bránit se všem útokům proti komunistům a k ním odmítnutí uvedené rezoluce VS OSN náleží.

Většina západních filmových kritiků a publicistů se vyhýbá hodnocení vývoje rusko-ukrajinských vztahů, k jejichž zásadním změnám došlo po krveprolití na kyjevském Majdanu - Náměstí nezávislosti.

Kromě ruských a ukrajinských komunistů se pokusil o reálné zhodnocení nacistického puče proslulý progresivní americký režisér, producent a dokumentarista, držitel tří Oskarů Oliver Stone. Stone se nebál vyslovit svůj vlastní názor, kterým zpochybnil nejen oficiální postoj Washingtonu, ale všech politických elit, představujících západní, protiruský kapitalismus.

Již v roce 2014 podpořil Stone hodnocení ukrajinského nacistického puče v souladu s prohlášeními ruské vlády.

Stone tehdy uvedl, že "ukrajinská revoluce" proběhla na "objednávku" CIA, včetně svržení zákonného prezidenta Viktora Janukoviče, obviněného pučisty z odpovědnosti za vraždění demonstrantů, které ve skutečnosti provedly dobře vyzbrojené, v Polsku a v Pobaltí vycvičené neonacistické síly.

Prohlášení Olivera Stona byla krajně negativně přijata ultrapravicovou propagandou zpracovanou americkou veřejností. Stone se však rozhodl, že potvrdí své názory prostřednictvím toho, co je mu nejbližší: dokumentárním filmem.

K dosažení pravdivého pohledu na krveprolití v Kyjevě, Stone v průběhu práce na filmu vyhledal očité svědky a setkal se s prezidentem Putinem i Viktorem Janukovičem.

Co se tehdy stalo na Ukrajině a jak zemi zaplavila "revoluční vlna"? Dokument měl odhalením zločinů kyjevské "elity" otřást veřejným míněním v Evropě.

Již v červnu 2016 dosáhl film "Ukrajina v ohni" nejvyššího ocenění na festivalu v sicilské Taormině.

Dokument odhaluje šokující fakta o americké účasti v přípravě puče, která se naprosto liší od informací v evropských médiích.

Film se snaží prezentovat dějiny Ukrajiny od 17.století do současnosti. Současně je i kronikou vzniku ukrajinského nacionalismu od Stěpana Bandery, až po Dmitrije Jaroše.

V dokumentu je zdůrazněno, jak CIA spolupracovala s ukrajinskými nacionalistickými organizacemi již od roku 1946. V boji proti SSSR je využívala ke sběru zpravodajských informací, což potvrzují nyní odtajněné dokumenty o činnosti CIA.

Od konce roku 1941 zavraždili ukrajinští nacionalisté pouze na Wehrmachtem okupovaném území asi 200 tisíc Židů. Po II. světové válce jim americké tajné služby umožnily, aby se ukryli v USA, Kanadě a Jižní Americe.

Jako příklad je ve filmu uveden Mykola Lebeď, nacionalista a aktivista, odpovědný za vyvražďování Poláků v ukrajinské Volyni, kterému bylo umožněno emigrovat do USA, kde v klidu žil až do své smrti v roce 1998. Nikdy nebyl ani obžalován ze spáchaných zločinů.

Film se zmiňuje i o účasti amerických tajných služeb na vyvolání "Oranžové revoluce" v roce 2004, kterou započala válka proti Rusku, která trvá dodnes.

Výsledky tehdejších voleb prezidenta, které vyhrál Janukovič byly zfalšovány a vítězem byl určen Viktor Juščenko, jehož manželka byla americkou občankou a za prezidentství Ronalda Reagana zaměstnankyní ministerstva zahraničí.

Juščenko, který nedokázal prosadit americké zájmy na Ukrajině a zejména vyvolat válku s Ruskem, prohrál v dalších volbách s Janukovičem. Tím americký pokus o ovládnutí Ukrajiny "demokratickou" cestou skončil a následoval puč, jehož důsledkem jsou i desetitisíce mrtvých Rusů v Donbase. Ukrajina se tak změnila v trvalé ohnisko napětí v Evropě. Je otázkou, zda se tento problém vůbec podaří EU vyřešit.

Režisérem filmu je v USA žijící Ukrajinec Igor Lopaťonok. V průběhu puče pobýval na v Kyjevě a stal se tak očitým svědkem krvavých událostí.

Stone nebyl pouze producentem filmu. V průběhu natáčení osobně diskutoval s Vladimírem Putinem. Prezident mu exklusivním interview odpověděl na všechny i ty nejostřejší dotazy. Vysvětlil Stoneovi, proč se stala Ukrajina tak zranitelnou po rozpadu SSSR a jak vznikl nový způsobe vedení válek prostřednictvím "barevných revolucí". Objasnil mu význam vojenské základny na Krymu a analyzoval ukrajinskou "demokracii" i příčiny jmenování bývalého gruzínského prezidenta Saakašviliho gubernátorem oděské oblasti.

Tento čin označil Putin za plivanec do tváře občanů Oděsy a ponížení všech Ukrajinců.

Od prezidenta se Stone dověděl, co předcházelo Majdanu a kdo se rozhodl zavraždit Janukoviče.

Viktor Janukovič osobně seznámil Stonea s ekonomickými problémy na Ukrajině v roce 2013, jednáními s ruskou vládou, představiteli MMF i s příčinami svého útěku ze země. Již před tím zjistili příslušníci ukrajinských tajných služeb, že teroristé dostali úkol nebrat Janukoviče do zajetí, ale zastřelit ho v automobilu. Proto požádal Putina o povolení emigrovat Ruska, kam odletěl vrtulníkem. Kolona prezidentských vozidel, která odjela bez Janukoviče byla postřelována pučisty z ručních zbraní.

O událostech, ke kterým došlo v kritické noci 30.11.2013 bylo napsáno mnoho, ale detaily nebyly nikdy odhaleny.

Bývalý ministr vnitra Ukrajiny Vitalij Zacharčenko vypráví v dokumentu o tom, kdo rozhodl o použití násilí proti demonstrantům a co urychlila začátek protestů. Ministerstvo vnitra mělo informaci, že protestní akce začnou až v roce 2015. Opozice však využila skutečnost, že nejdříve kabinet ministrů a pak i prezident se rozhodli dočasně odložit podpis asociační smlouvy s EU. V listopadu 2013, krátce před počátkem události na Majdanu, začaly vysílat tři nové televizní kanály, které získaly okamžitě popularitu: "Spilno TV", "Občanská TV" a "Espresso TV". Jak vznikly a kdo je sponzoroval?

Americký investigativní novinář Robert Parry vystoupil v dokumentu jako samostatný expert. Objasnil, kdo prosazuje zájmy USA v zahraničí a financuje opoziční média. Na prvním místě je to NED ? Národní fond na podporu demokracie (National Endowment for Democracy) a další "nevládní" organizace USA, které nejenže financují a organizují opoziční hnutí, ale organizují i výcvik aktivistů a novinářů, aby dokázali reprezentovat a prosazovat americké zájmy a pohledy na události v nejpříznivějším světle. Experti je připravovali na otázky, jak získat popularitu a využít ji k ovlivnění urychlení vývoje událostí a dosažení stanovených cílů.

Autoři dokumentu popisují proces, ve kterém se přeměnilo Rusko v hlavního nepřítele Ukrajiny. Kdo a jak diskreditoval Putina i Janukoviče v očích Západu.

Dokument "Ukrajina v ohni" analyzuje i záhadné zbití novinářky Taťany Černovilové a vraždu účastníka Majdanu Sergeje Nigojana. Nešlo o náhodu, ale o cílevědomě připravenou provokaci.

Pozornost je věnována i krymskému referendu o připojení k Rusku. Zabývá se i zdůvodněním, proč americká média obvinila Rusko z anexe Krymu, bez ohledu na téměř stoprocentní souhlas obyvatel Krymu s připojením. Čestný průběh referenda potvrdili všichni zahraniční pozorovatelé.

V závěru filmu si tvůrci kladou otázku, zda jsme svědky začátku nové studené války a pokud ano, zda je lidstvo schopno tuto válku přežít.


Karel Kluz


Dokumentární film je možné zhlédnout zde:

http://www.nwoo.org/2016/11/25/oliver-stone-ukrajina-v-ohni/

https://youtu.be/8CKXapWpAfQ

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .