Irvine Welsh, skotský autor kultovní knihy 90. let o drogově závislých Trainspotting, podle které byl natočen i proslulý film, v rozhovoru představuje několik neortodoxních názorů na svět, v němž žijeme, na jeho ekonomický a politický systém. Podle něj patří drogy ke konci kapitalismu stejně, jako morové rány patřily ke konci feudalismu. Tato krize se odráží i v politickém systému, kde se ve volbách omezuje na výběr z možností, které jsou jen dvě stránky jedné mince - nemocného systému vedoucího ke katastrofě.
"Lidem už dochází, že spor těchto dvou táborů se jich přestává týkat, že jsou z téhle kulturní války vyloučeni. To se jen elity rvou o kosti systému, který dávno zemřel. Současný politický systém se voličům neodvratně vzdálil. Není co si vybrat.
Vy tradičně podporujete levici, jistě jste špatně nesl už 80. léta v Británii za pravicové vlády Margaret Thatcherové?
Rozdíl je v tom, že dnes i socialisté bojují za záchranu kapitalismu. V podstatě přiznávají: nevíme, co kapitalismus nahradí, ale co jsme si - to jsme si, pojďte nám to teď ve volbách zase hodit jako za starých časů a my vám uděláme nějaký kapitalismus s lidskou tváří. A pak ho ještě pár desítek let budeme pomalu dojit, než z něj vymáčkneme poslední zbytky."
Kapitalismus skončil, braním drog se bráníme světu, říká autor Trainspottingu Welsh
© Komunistický svaz mládeže
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .
Copyright © 2024 Your Company. Joomla templates powered by Sparky.