header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Před 40 lety byl zavražděn John Lennon

Britský hudebník John Lennon je dnes známý zejména pro svou hudební produkci jak v rámci skupiny Beatles, tak sólově. Méně se oficiálně připomíná jeho politická činnost od konce 60. let, zapojení se do boje proti válce a imperialismu, za sociální práva. Účastnil se mírových a solidárních akcí, podporoval stávky a akce za sociální a rasovou rovnost. Vyjadřoval odpor k britským a americkým imperialistickým a koloniálním aktivitám ve Vietnamu, v Africe nebo Irsku.

 

Jeho píseň "Give Peace a Chance" se stala symbolem boje proti imperialistické válce ve Vietnamu. V písních "Imagine" a vánoční "Happy Xmas (War Is Over)" vyjadřuje přesvědčení, že kapitalistická třídní společnost, která plodí chudobu a války, musí být překonána. V písni "Working Class Hero" se Lennon jednoznačně hlásí ke svému dělnickému původu a odsuzuje snahu umělců vyvyšovat se a plodit buržoazní třídní systém. Říká k ní:"Myslím, že je to revoluční píseň - je opravdu jen revoluční... Myslím si, že je pro lidi, jako jsem já, kteří pocházejí z dělnické třídy, a kteří mají být přeměněni na součást středních tříd, nebo do toho soukolí." Píseň "Power to the People" se hlásí k revoluci jako cestě k lidové moci.

Pro svou politickou aktivitu a její hudební vyjádření čelil represi státní moci. FBI Johna Lennona odposlouchávala. Lennon v 70. letech dlouho bojoval proti snaze o deportaci z USA.

Před 40 lety, 8. prosince 1980, byl John Lennon zastřelen před svým domem v New Yorku. Za vraždu byl odsouzen údajně psychicky narušený Mark Chapman.

K tajemstvím Lennonovy vraždy dodejme, že jediný, s kým Chapman před činem mluvil, byl vrátný v Lennonově domě, kubánský emigrant José Perdomo. Perdomo byl příslušníkem policie Batistova předrevolučního diktátorského režimu na Kubě. Po emigraci do USA byl zaměstnán CIA při náboru personálu speciálních podvratných protikomunistických operací. 

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .