header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Nigerijec Mutallab: terorista či provokatér ze CIA?

Chtěl opravdu nešťastný nigerijský melancholik Umar Farouk Abdul Mutallab zničit dopravní letoun americké společnosti Northwest Airlines typu A330 na trase Amsterdam - Detroit a přitom spáchat sebevraždu, nebo pod vedením CIA zahájil další sérii provokací, co mají vyhrotit strach a nenávist Američanů vůči islámskému terorismu a být využity k ospravedlnění posilování policejní moci, další militarizaci zahraniční politiky a nakonec jako motiv pro vojenskou intervenci v Nigérii a Jemenu?

Mladík, údajný student strojařiny na londýnské univerzitě, měl projít teroristickým výcvikem v Jemenu. Musel být velmi slabým studentem, když nepoznal rozdíl mezi výbušninou, která mohla, jak se nyní tvrdí, způsobit smrt stovek cestujících, a látkou, jež mu jen popálila nohu a ožehla vlasy spolucestujícího vedle na sedadle. Zajímavější je, že hned po zatčení prohlásil, že je členem al-Kajdá vycvičeným v Jemenu.

Svědectví právníků

Média ignorují svědectví spolucestujících, americké manželské dvojice Kurta a Lori Haskellových (oba advokáti), kteří zaznamenali příchod otrhaného Mutallaba k odbavení v doprovodu elegantně oblečeného muže. Haskell uvádí, že zcela zřetelně slyšel muže žádat kontrolora vybírajícího palubní karty, zda může Mutallab nastoupit bez cestovního pasu. Je ze Súdánu a my to tak děláme pokaždé, dodal. Kdo je my . Kontrolor je odkázal na svého vedoucího na konci odbavovací haly. Pak Haskellovi zahlédli Mutallaba až po zadržení na palubě letounu.

Ropa z Nigérie

V celé akci je rozhodující Mutallabova nigerijská národnost, která nyní umožní expertům na teror a hlavním médiím vytvářet jednoduchý a zavádějící obraz Nigérie, v níž hrají významnou roli muslimští fundamentalisté spojení s al-Kajdá, což bude vyžadovat v budoucnu americkou vojenskou asistenci. Nigérie je největším dodavatelem ropy do USA (asi 1/5 celkové potřeby) ze všech západoafrických zemí a množství ropy se má dále zvyšovat. Příjmy z exportu ropy mizí, vláda udržuje obyvatele v bídě a neinvestuje do infrastruktury země. Přitom dovolila ropným nadnárodním monopolům přeměnit zemi v nejvíce znečištěný region světa, s neřešenými problémy životní úrovně a infekčních nemocí. Po desetiletích útisku vzniklo v Nigérii hnutí odporu, které se stává přímou hrozbou západním ropným společnostem.

V americkém válečném plánování zaujímá podpora nigerijského režimu jedno z prvních míst. CIA se pokouší zabít dvě mouchy jednou ranou. Nigerijec získal teroristický výcvik v Jemenu, nejchudší arabské zemi se slabou vládou a dokonale vyzbrojenými kmeny. Horské oblasti údajně umožňují snadný úkryt pro vůdce al-Kajdá. Destabilizace Jemenu, která přerostla v současnou občanskou válku, začala už před napadením Iráku v roce 1990, kdy vláda Saúdské Arábie vyhnala ze země přes milion jemenských dělníků, kteří podporovali akce Saddáma Husajna. Jemenská občanská válka by se snadno mohla přenést do Saúdské Arábie a narušit plány USA v Perském zálivu. USA zasahují už teď a s letectvem Saúdů bombardují vzbouřené kmeny. Lze čekat, že o většině odhalených možných teroristů, ohrožujících bezpečnost USA, bude oficiálně vyhlašováno, že mají spojení s jemenskými výcvikovými centry.

Jak je možné...

Jak je možné, že potácející se Nigerijec, jenž si koupil letenku za hotové v Ghaně, a jehož zavazadlo tvořil jen chlebník, prošel snadno za doprovodu dosud neznámé osoby, jež zajistila, aby nebyl kontrolován při přestupu na letišti v Amsterdamu, kam přiletěl z Lagosu, až na palubu letounu A330 se zápalným (výbušným) zařízením, připevněným na těle? Policie na všech letištích v Evropě se přitom speciálně zaměřuje na problematické osoby, dělá zvlášť důkladně jejich osobní prohlídku a snaží se jim zabránit nastoupit do letadla. Nemá cenu zabývat se úvahami, jak je možné, že u atentátníka vedeného na seznamech teroristů byl údajně nalezen pas s mnohonásobným platným vstupním vízem do USA a že jeho otec ho sám označil za nebezpečný subjekt.

Někdo v pozadí

Bude zde vždy někdo v pozadí, kdo nám v médiích vysvětlí, že každý bezpečnostní systém je možné obelstít, a že i takoví teroristé jako psychicky labilní Mutallab jsou schopni to dokázat. Ostatní, včetně laureáta Nobelovy ceny míru Obamy, budou plivat oheň a snažit se přeměnit připravenou provokaci ve smrtelné ohrožení bezpečnosti USA, zasluhující si drastické odpovědi. Senátor Joe Lieberman uvedl pro Fox News: USA mají bez váhání bombardovat Jemen a pokud to neučiní, bude jejich intervence v budoucnosti mnohem náročnější. Jeho teze, že Jemen je novým útočištěm pro al-Kajdá, ovlivnila už natolik americké veřejné mínění, že se stala využitelnou záminkou pro vojenskou intervenci i další omezování osobních svobod v USA a zemích jejich spojenců. Mýtus al-Kajdá opět ožil a je využíván jako výhodná záminka pro zastrašování veřejnosti a odvádění pozornosti od problémů globální krize.

 

 

 Karel KLUZ

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .