header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Na pomoc sjezdu

Na základě rozhovoru s Jiřím Dolejšem a Kateřinou Konečnou vznikl článek na Hospodářských novinách "Česko by mělo přijmout euro, říká ekonomický expert KSČM Dolejš i komunistická europoslankyně Konečná. Navrhují referendum" .

Zástupkyně KSČM v parlamentu EU zde například říká "Není otázka jestli, ale kdy euro přijmeme."  Z vyznění článku se jen mírně dotčeně na svém Facebookovém profilu ohrazuje:

"Mohu si jen povzdechnout, že paní redaktorka v Hospodářských novinách chtěla udělat bombastický titulek a tak si velmi přikrášlila mé realistické postoje k Euru.

V současné době jsem rozhodně PROTI přijetí eura v České republice.

Eurozóna je o placení dluhů nezodpovědných států a o moci Německa nad ostatními státy.

Pokud se tyto dvě věci nezmění nemá smysl do eurozóny vstupovat.

Bez ohledu na to, jak bude eurozóna vypadat, tak je nezbytné o vstupu do eurozóny nechat rozhodnout občany v referendu.

Zatím je můj názor takový, že KSČM by měla doporučit v referendu hlasovat proti vstupu do eurozóny.

Ale jsem také člověk, který přemýšlí o euru bez předsudků a dokáže si představit, že pro nás může být výhodné být součástí eurozóny, neboť země mohou mezi sebou snáze obchodovat, není třeba měnit peníze a je jednodušší žádat po společnostech eurozóny srovnatelné platy v eurech jako platí ve svých domovských zemích. Jenže náklady eura jsou dnes větší než jeho možné přínosy."

Toto je ovšem uvažování kapitalisty, ne zástupce pracujících. Výrazy jako "nezodpovědné státy", "snáze mezi sebou obchodovat" patří do slovníku a zájmu finančníků, obchodníků, zaměstnavatelů.

Co je podstatné: Euro zbaví možnost měnit hospodářskou situaci zcela, zavazuje k provádění jednotné monopolistické politiky v celém EU. Už vůbec není jasné, co by se muselo stát, aby se změnila "moc Německa nad ostatními státy". Tato moc totiž je v podstatě kapitalistických vztahů uvnitř Evropské unie, je to v jejím DNA. A přijetí eura znamená jen utužení této moci.

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .