header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Brazilští komunisté a KSČM

Nedotknutelný a nenahraditelný Jiří Dolejš nás opět na stránkách Haló novin, které jsou jeho oponentům takřka nedostupné, opět oblažil svým viděním budoucnosti KSČM. Učinil tak v souvislosti s informací o průběhu XIV. sjezdu Komunistické strany Brazílie (PCdoB). Nadšeně líčil, jaký kvas přecházející do karnevalového nadšení bují uvnitř této strany. Jak důležité je spojení levicových sil. Nemohu zde rozebírat realitu brazilské současnosti, z Dolejšových slov však vyplývá, že ani levicová koalice nebyla schopna vyhnout se všeobecně rozšířenému fenoménu korupce. Jako příklad uvádí komunistického ministra sportu, který dopustil neefektivní vynaložení miliardových investic do ekonomicky velmi sporných sportovních megaakcí typu Mistrovství světa v kopané.

Nemůže být překvapením, že chyb levicové vládní koalice využila proamerická opozice, takže dnes mohou brazilští soudruzi jen pořádat sjezdy karnevalového typu. Důležité a poučné i pro nás podle Dolejše však je, že ministři za KS byli ve vládě. Že se tím ušpinili korupčními skandály, že nepomohli posunout svou zemi k vyšší nezávislosti, zkrátka, že zapadli do buržoazní mašinérie a tím upevnili všeobecně rozšířený názor, že všichni politici jsou stejní a jde jim jen o moc a vlastní obohacení, to už se v úvahu nebere.

Souhlasit lze s názorem Jiřího Dolejše, že generační obměna v KSČM se stává hrozbou pro budoucnost. Avšak jeho srovnání s dinoparkem je sice módní, ale přinejmenším netaktní. I on bude starý a podobná hanlivá přirovnání mu nebudou jistě příjemná. Ale možná, že mu to tak dalece vadit nebude, jen když bude opět zasedat v parlamentu, případně dostane ministerský post v jakési příští koaliční "levicové" vládě.

Shrnuto, podtrženo. Jak dlouho bude člověk ze své pozice zodpovědný za naše stále hrozivější neúspěchy, které začínají neschopností formulovat jasný a přitažlivý program přijatelný pro většinu pracujících, pokračují naší přestárlostí (protože pro mladé jsme málo radikální) a nyní vyvrcholily naší volební katastrofou, za kterou nese hlavní zodpovědnost právě Jiří Dolejš, rozdávat své hloupé rady a urážet "staré tváře, které vězí zkušenostmi a myšlením ve dvacátém století"?

Ty staré tváře dosáhly pod vedením opravdových komunistických vůdců výsledků, s nimiž se "svazáci z prognosťáku" nemohou měřit. Vás charakterizuje volební výsledek 7,76%. Tam jste stranu doreformovali!


Viktor Dinkov

Ostrava

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .