header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Když hoří střecha nad hlavou

Uvádíme část jednoho z vystoupení na sobotním zasedání Ústředního výboru KSČM, kde se rozhodlo pro podporu vlády ANO a ČSSD. Komunistický svaz mládeže dlouhodobě upozorňuje na nebezpečí takového kroku. Už tak slabé podmínky, které poslanci KSČM při jednáních předložili, byly dávno porušeny (například navýšení vojenských misí). Podpora nedává žádné záruky prosazení komunistického programu. To vše ve chvíli, kdy KSČM schází téměř veškerá politická práce mimo zastupitelské kluby a znemožňuje si dohody vynutit tlakem zdola. Vláda ve svém prohlášení slibuje svou servilitu imperialistickým spolkům NATO a EU, slibuje přispívat k vojenské přítomnosti na hranicích s Ruskem, budovat vojenské struktury EU PESCO. Dále vláda tradičně slibuje "kvadraturu kruhu" v kapitalismu - navýšit výdaje státu bez zvýšení zadlužení a daňového zatížení. Nesplnitelnost se ukáže zvláště až se dostaví běžné kapitalistické krizové jevy, které obyvatelstvo a finance státu zasáhnou, kapitalisté se budou chovat jako kapitalisté - tedy budou strhávat z mezd a sociálních podpor, aby dotovali své zisky. KSČM po těsném rozhodnutí svého sjezdu setrvat u vedení, které vedlo k porážce v minulých volbách, nyní udělala další zásadní krok, který ji vytlačuje z potřeby obyvatel této země. 

Situace je předmětem kritiky v členské základně, což se projevilo v nedávné otevřené výzvě členů a mladých členů i ve vystoupení na zasedání UV KSČM, které se nám podařilo získat, protože vyvolalo ohlas. My z něho vybíráme podstatné části.

Před měsícem a něco, jsem se na 2. zasedání ÚV ptal, JAK bude naloženo s potenciálem Josefa Skály a spol.

Zda budou důstojně zakomponováni do další práce, anebo zda budou ti, co na sjezdu těsně, rozdílem jen několika hlasů zvítězili, "čistit" prostor kolem sebe - "po sobotkovsku" - patrně se stejnými důsledky.

Odpovědi jsem se nedočkal a nenašel jsem ji ani ve vyhodnocení diskuse.

Odpověděl mi až další vývoj a rozhodnutí Výkonného výboru z 15. června.

Skála, který pro mnohé naše sympatizanty představoval komunistický, nepragmatický NÁZOROVÝ PROUD a proto ještě zůstávali po tom všem - byť váhavě - v okruhu našich voličů, BYL VYTĚSNĚN (své názory teď prezentuje v médiích tak nějak jako komunista na volné noze); a vedoucí ideologického oddělení Jiří Horák a pracovník mediálního úseku Robert Kvacskai, byli uvolněni z pracovního poměru!

Co k tomu říct? Když vám hoří střecha nad hlavou, a ten stav strany to připomíná, taky nebudete řešit, kdo smí vzít kýbl do ruky a hasit! (Tedy, pokud máte všech pět pohromadě).

Když jsem u této otázky - u tzv. reorganizace - musím ještě poznamenat, že rušení institutu krajských instruktorů vidím jako nerozumné a kontraproduktivní. Jsou to prodloužené ruce ÚV a bez nich bude centrála jen velmi těžce zabezpečovat některé úkoly, které vyžadují plošnou celostranickou koordinaci. Budou zkrátka CHYBĚT!

...

Minule tu Zdeněk Štefek kriticky zmínil fakt, že z letáku o našich podmínkách vypadly VOJENSKÉ MISE.

Připomenu to, co všichni víme! Usnesení ÚV z března t. r. uložilo vyjednávacímu týmu dvě základní nepřekročitelné podmínky:

1. zdanění církevních restitucí a 2. nenavyšování vojenských misí.

Na tu první si počkáme, jak dopadne. Tu druhou - že už vlastně neplatí - nám s. Filip vysvětlil tak kouzelným způsobem, že nic podobného nepamatuju!

Má to ale jeden háček, u veřejnosti jsme se opět blamovali.

Po jmenování vlády prezidentem ve středu v TV debatě politologů zaznělo:

Vojtěch Filip a jeho skupina je odpočátku rozhodnuta vládu podpořit a nemá vlastně jiné požadavky, než personální. Tedy zastoupení svých lidí v dozorčích radách a jiných podobných postech. Je tam ale i druhá část, která klade důraz na ideové a hodnotové požadavky.

A O TO JDE!

Není ani tolik spor o směřování, varianty jsou jen horší. Jde o provedení, o preference, o priority!

Jde o to, jak naši pozici v tom handrkování a kšeftování HODNOTÍ VEŘEJNOST! Co si o nás, o KSČM, myslí. Zda nám jde o trafiky, jak někteří říkají, anebo o lidi - a osobní či skupinové zájmy v tom nehrají naprosto roli. Vždyť my stále ještě neseme název "komunistická".

Prof. Krejčí nedávno v rozhovoru pro Haló noviny řekl: Babiš nedělí lidi podle ideologie. Ani strany nerozlišuje podle programů. To jsou pro něho jen doprovodné rituální tanečky. Dělící čáry v jeho pojetí politiky jsou: MÁ DÁTI / DAL a PŘISPĚJE / NEPŘISPĚJE.

Tedy takový malý handl v čistém provedení. Jde o to, zda přistoupíme na hru podle jeho pravidel.

Politolog Jan Kubáček při komentování jednoho z posledních průzkumů, ve kterém jsme dostali tuším 7,1 %, uvedl: Strany by se měly prezentovat TÉMATY, ne PERSONÁLIEMI.

A my k těm svodům máme tak trochu tendenci, či alespoň si to o nás mnoho lidí myslí. A ta tendence, byť někomu vyhovuje, nás sráží NÍŽ A NÍŽ!

...

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .