header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Piketty a Filip - Kdo nechápe?

Parlamentní listy uspořádali anketu k prohlášení světově proslulého ekonoma Thomase Pikettyho. Jako první mohl zareagovat předseda KSČM Vojtěch Filip. Jeho reakce je přinejmenším podivná. Proč?

Nejdříve uvedeme citace z blogu Pikettyho: "V Paříži, Berlíně a Bruselu lidé nerozumějí nedostatku vděčnosti za obrovské sumy veřejných peněz, které ze svých daní posílají na východ. Ale v Praze a Varšavě se věci interpretují o dost jinak. Lidé tam zdůrazňují, že návratnost západních investic tady byla obrovská a že sumy, které si odtud západní investoři stahují, výrazně převyšují částky, které sem z Evropské unie přišly. Ve skutečnosti, když se podíváme na čísla, mají ti Češi a Poláci pravdu. Po kolapsu komunismu se postupně západní investoři (především Němci) stali majiteli významné části kapitálu v postkomunistické Evropě. Když vezmeme celkový objem fixního kapitálu (včetně budov), patří jim čtvrtina," napsal v lednu letošního roku na svůj blog věhlasný francouzský ekonom Thomas Piketty.

Odpověď předsedy KSČM Vojtěcha Filipa následuje.

"Je evidentní, že Thomas Piketty nechápe, že už toho mají nejen Češi, ale i ostatní národy střední a východní Evropy v otázce migrace dost. Že nechceme být krmelcem Evropy v tom smyslu, protože není možné, aby nás kdekdo vyjídal, když jsme neměli žádné kolonie, nikdy jsme z nich nežili, nikoho jsme neokrádali, na rozdíl od bývalých koloniálních zemí jako byla Velká Britanie, Francie, Německo či Španělsko. Opravdu nemusíme být nikomu vděční za to, že nám dal někdo něco ze svého, tak tomu nikdy nebylo. Naopak do společné bruselské pokladny přispíváme už dlouho a naše čerpání daleko zaostává za platbami, které poskytujeme. Navíc i z toho, co se nám z Bruselu vrací, čerpají prostředky zejména zahraniční vlastníci dodavatelských firem. Fungování EU není férové a nejvíce solidaritu vyžadují ti, kteří od nás čerpají zisky pro své mateřské firmy. Tak ať alespoň tito tzv. komentátoři a analytici svým občanům nelžou."

Chce se nám začít stejně, jako to udělal Filip: "je evidentní, že Vojtěch Filip nechápe", že to není Thomas Piketty, ale někdo jiný, kdo nechápe. Thomas Piketty to naopak velmi dobře chápe, a proto to uvedl na svém blogu. Upozornil na ekonomický fakt masivního odtoku nadhodnoty, která v této zemi vzniká, do zahraničí, fakt obrovského vlastnictví výrobních prostředků zahraničním kapitálem.

Upřímně Piketty zveřejnil něco, co je pro levicově smýšlející, nemluvě už o komunistech, zřejmé již od roku 1990. Kapitalistická reconquista (neboli znovudobytí) přivedla tyto poměry u nás a uvedla nás do polokoloniálního postavení. Pokud by tak významný představitel komunistického hnutí věnoval tomuto problému pozornost, napsal by takový článek dávno sám a nutil by naše zástupce v Evropském parlamentu, aby takové názory šířili. Byla by to ostatně jeho povinnost vůči pracujícím, když ne jen ke členům vlastní strany, dík kterým on a rodina může vést velmi slušný život. To by ovšem znamenalo vrátit se k určitým kategoriím historického materialismu (použili bychom termín marxismu-leninismu, ale k tomu se Filip přihlašuje jen ve velmi úzkém kruhu), jako je imperialismus.

Zjistil by, že vykořisťování celých národů patří k těm nejzákladnějším projevům v této společnosti. Zjistil by ale také, že již příslušností k imperialistickým strukturám EU a NATO se Česká republika a její vládnoucí třída stává spoluodpovědnou za válečné tragédie i extrémní vykořisťování a rozvracení států na periférii. Již od prvních dnů od vstupu do NATO, zprostředkovala poskytnutím svého vzdušného prostoru Česká republika bombardování Bělehradu. Pomáhala (jako součást "koalice ochotných") diplomaticky zaštiťovat útoky USA na Afghánistán a Irák, který stál nejméně milion mrtvých. Podobně se zapojovala do iniciativ velkých států Evropy v rozvracení Sýrie a podpory extrémistů v zemi. Její eurokomisař Füle podpořil tzv. majdan na Ukrajině, po kterém už v tak chudé zemi fašistická junta zahájila válku proti vlastnímu obyvatelstvu. Nyní z Ukrajiny plynou statisíce lidí při hledání živobytí v jiných zemích, byť za extrémních podmínek vykořisťování. Jak nyní víme,  "český zbrojařský kapitál" pomáhá vyzbrojovat banderovce těžkými zbraněmi. A pak je tu imperialistický útok na Libyi, který svým hlasováním podpořili i poslanci EP za KSČM, a nesou tak za něj odpovědnost. po tomto útoku zůstala nefunkční země, rozšířil se náboženský fanatismus a následoval mohutný příliv utečenců z jihu do Evropy.

Pokud si pozorně přečtete text Pikettyho a reakci Vojtěcha Filipa můžete zvážit, kdo je blíže marxismu. Pro nás je to rozhodně Piketty.

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .