Členové trockistické Marxistické alternativy se 25. 9. na Praze 10 zúčastnili besedy na téma: "Marxismus a trockismus", pořádané tamějším OV KSČM. Názory těchto trockistů, které na besedě předkládali, se v mnohých případech neliší od lží, které nám předkládají dnešní buržoasní média. Rád bych krátce reagoval právě na některé trockistické výroky, s kterými nechci a nemohu souhlasit.
Tak například tvrzení těchto trockistů, že v Sovětském svazu po smrti V. I. Lenina byla vláda proletariátu nahrazena tím, co trockisté označují jako "stalinistickou byrokratickou kastu". Avšak když trochu zapátráme v minulosti, zjistíme, že tyto pojmy nejsou ničím jiným než zbabělým pseudorevolčním a poraženeckým frazérstvím. Po smrti Lenina to byl právě Stalin, kdo jako poslední rozvíjel marxismus jak teoreticky tak prakticky, zejména v budování socialistického státu a při porážce fašismu. Trockij ve své dobrodružnosti neuznal nutnost upevnit revoluci v Sovětském svazu, a proto velmi často kritizoval uzavřenost Sovětského svazu a často hovořil o permanentní revoluci. Ze strany Trockého, který se nedokázal smířit se svou porážkou, se tak v podstatě jednalo nejen o osobní spor mezi Stalinem a Trockým, ale i spor linií, kde vítězství Trockého by znamenalo faktické vzdání se socialismu, jeho bezbrannost tváří v tvář imperialismu a fašismu. Trockij se mimo toho často názorově rozcházel i s Leninem (ne náhodou nebyl Trockij členem Bolševické strany, ale menševikem, do roku 1917). Trockisté i přes tento fakt hovoří o podobnosti děl Trockého právě s díly Lenina a Trockého práci označují za nenahraditelnou. Trockij věřil, že v Sovětském svazu musí dojít k jakési vysněné "revoluci", která měla vrátit moc do rukou lidu, ale hlavně trockistů. Trockisté i dnes schvalují kontrarevoluce v socialistických zemích, ovšem k žádné "skutečné, autentické" revoluci nedošlo. Dokonce je jimi dnešní KSČM, jejíž vedení reviduje marxismus-leninismus, považována jako "stalinistická" strana, která se podle nich jako jediná ze stran bývalého východního bloku nedokázala zbavit údajné "stalinistické degenerace". Tvrzení, že v Sovětském svazu byla špatně plánovaná ekonomika, drahé, nekvalitní a na světovém trhu nekonkurenceschopné výrobky je rovněž absurdní, neboť právě v SSSR a v zemích socialistické soustavy byla nejlépe plánovaná ekonomika, která zajistila urychlený rozvoj a obranu, soběstačnost těchto zemí, ve kterých navíc vznikaly přebytky a průmyslové výrobky byly světoznámé. Navíc ohodnocení na světovém kapitalistickém trhu není měřítkem úspěšnosti socialistického hospodářství, avšak uspokojení potřeb pracující třídy a obyvatelstva. Trockisté se označují za "pravé marxisty", ale nemají ani ponětí, co je skutečný marxismus. Opěvovali zde i revizionistického teoretika Josefa Hellera, který nedávno zemřel, a označují jej za "významného marxistického teoretika".
V dnešní době, kdy se za marxistu označuje kde kdo, je jasně vidět aktuálnost trockistické hrozby nejen deformací dějin revolučního dělnického hnutí. Trockisté jsou zrádci komunistického hnutí a proti trockismu je třeba nadále bojovat. Rozhodně se k problematice trockismu i moderního revizionismu ještě vrátíme.
P. Balvín
© Komunistický svaz mládeže
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .
Copyright © 2024 Your Company. Joomla templates powered by Sparky.