header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Velká Británie a USA: Ohavná paralela?

Článek Američana Victora Grossmana, který v roce 1952 emigroval do SSSR a žil v Berlíně, poukazuje na to, že kapitalistická třída používá prostředky, jak zabránit volebnímu vítězství a politickému posunu ve prospěch pracujících a lidových vrstev. Ilustruje to na kampaních proti Corbynovi v Británii a Sandersovi v USA. Před volbami kapitalisté spouští hysterické pomlouvačné kampaně, podplácí, dělá nátlaky. V případě úspěchu lidových hnutí využívá reakce a imperialismus barevných převratů a sahá i k politickým vraždám.


Británie a USA mají těsné vazby, odezvy a paralely od samého počátku, některé velmi dobré, jiné ohavné. Jedna z USA teď asi hrozí. Nástup Jeremyho Corbyna do vedení Labour Party nabídl britské levici velké naděje, vzdálené od znepokojivé politiky Borise Johnsona. Ale v nedávných volbách byly naděje zmařené, tou nejšpinavější mediální kampaní za mnoho let a ostřelováním pokrytci z New Labour, jako válku milujícím Tonym Blairem, kteří zřejmě dali přednost Toryům před Jeremym. Částečně ale i udavačstvím Netanjahuova křídla v židovských kruzích, vedených vrchním rabínem Ephraimem Mirvisem, který v klíčovém dopisu londýnským "Times" porušil tradici nestranickosti, když napadl "labouristický antisemitismus", řka, že Corbyn "není způsobilý pro vysokou funkci" a že nové zamoření ve straně bylo sankcionované shora. "V sázce je sama duše našeho národa", napsal a vyzval britské židy, aby hlasovali pro kteroukoli stranu kromě Labour!

 

Taková pravicová rada i celá kampaň organizací, lživě tvrdících, že zastupují všechny britské židy, byly postaveny na lžích. V Labour Party je nepochybně podstatně méně antisemitismu než mezi Toryi. Pokud jde o Corbyna, který jakoukoli formu rasismu po celý život odmítá, John Bercow, donedávna mluvčí britské Dolní sněmovny, který je Žid a Tory, prohlásil, že za oněch 22 let, kdy Corbyna zná, tak silný závan antisemitismu nikdy neobjevil.

Samozřejmě skutečnou příčinou krutých, často osobních toků bylo, že Corbyn nepodporuje izraelskou politiku vůči Palestincům a odmítá jakékoli utlačování outsiderů, kdekoli ve světě. A Mervis, po léta těsně spjatý s izraelskou vládou, dokonce konal coby neoficiální velvyslanec v době, kdy byl vrchním rabínem v Irsku.  

Vidím nepochybné paralely, dokonce vazby, s volební kampaní v USA. Je těžké napadnout stejným způsobem Bernieho (Sanderse) proto, že je Žid a v mládí dokonce pracoval v kibucu. Ale jestli vzroste možnost, že bude zvolený, neznamenalo by to jen zvolení prvního židovského prezidenta v dějinách USA. Daleko významnější je vyvolání nenávisti a paniky mezi stejnými živly, jež nenávidějí Jeremyho, s obavou, že se postaví jejich moci a bohatství. Předpovídám, že napadnou Bernieho stejně záludně a prolhaně jako Jeremyho a využijí jeho podpory práv Palestinců, aby mu dali podivnou nálepku "sama sebe nenávidějícího Žida" a vyhrabali (nebo sestavili) idiotské prohlášení jiných, neznámých Sandersových podporovatelů, možná z Nebrasky nebo ze Severní Dakoty, aby jeho kampaň odsoudili.   

První náznaky se už objevily. Zatímco hlavní toky proti Berniemu přijdou s největší pravděpodobností z úhlu ultralevičáctví - "Sanders nám přinese venezuelský socialismus!" - "Ukradne nám brýle" nebo "AR-patnáctky, co máme pro svou obranu" - já se bojím, že Republikán Sheldon Adelson i někteří bohatí Demokraté mohou použít stejné metody, jaké byly použity v Británii. Myslím, že brzy bude dost potřebná velká obezřetnost a dobré, jasné odpovědi.   

Komentář Victora  Grossmana, Berlín, 24. ledna 2020

(překlad VS)

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .