header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Co odhaluje "COVID 19" v USA

Robert Reich: Coronavirus odhaluje tajemství - Amerika nemá skutečný systém veřejného zdravotnictví: Názor

Nikdy mně nenapadlo, že se na konci života dovím skutečnou pravdu z amerických medií. Teprve až pandemie "Coronaviru" donutila změnit tón.

Dr. Anthony Fauci, ředitel "Národního ústavu pro alergie a infekční nemoci" a jen asi jediný úředník v Trumpově administrativě, který uvedl pravdu o koronaviru. 12. 3. 2020 uvedl: "Systém nefunguje, není ve skutečnosti zaměřen k tomu, co právě teď potřebujeme .... Je to selhání. Přiznejme si to." Když o tom hovoříme, přiznejme si něco základního. Systém by selhal i pod jiným prezidentem. Špinavé malé tajemství, které bude brzy zřejmé odkryté všem, je, že ve Spojených státech neexistuje skutečný systém veřejného zdravotnictví.

 

Reakce ad hoc vznikla pozdě, tedy až 13. 3. 2020 v pátek, kdy reagovali kongresmani Demokratické strany a Bílý dům. Může to trochu pomoci, i když je to skromné, jak nyní vysvětlím.

Coronavirus ve Spojených státech sleduje stejnou ponurou exponenciální růstovou křivku, která byla poprvé zaregistrována ve Wu-chanu v Číně, před zavedením herkulovských opatření ke zpomalení jeho šíření. Teď si Amerika uvědomuje, že nemá téměř žádnou kapacitu veřejného zdravotnictví, který by tento problém mohl řešit.

Místo veřejného zdravotního systému máme soukromý ziskový systém pro jednotlivce, kteří májí to štěstí, že si jej mohou dovolit, a vratký systém sociálního pojištění pro lidi, kteří mají to štěstí, že mají práci na plný úvazek.

V nejlepším případě oba systémy reagují spíše na potřeby jednotlivců než na potřeby veřejnosti jako celku. V Americe znamená slovo "veřejnost" jak v oblasti veřejného zdravotnictví, tak veřejného vzdělávání nebo veřejného blaha pouhý součet individuálních potřeb, nikoli společného dobra.

V kontrastu s americkým finančním systémem. Federální rezervní systém se zabývá zdravím finančních trhů jako celku. Koncem minulého týdne Fed zpřístupnil bankám 1,5 bilionu dolarů při nejmenším náznaku obtíží při obchodování. Nikdo ani nemrknul okem.

Pokud jde o zdraví národa jako celku, takové peníze nejsou k dispozici. Neexistují žádné instituce analogické s Fedem, které by odpovídaly za dohled nad stavem veřejného zdravotnictví a za jeho správu - schopné v okamžiku, kdy je to potřeba, vytáhnout obrovskou šekovou knížku, která zabrání lidské, nikoli finanční, devastaci.

I když byl test na virus COVID-19 vyvinut a včas schválen, neexistují žádné instituce, které by ho mohly bezplatně poskytnout desítkám milionů Američanů. Podle údajů Národní asociace krajských a městských zdravotnických úřadů ztratila místní a státní zdravotnická oddělení od roku 2008 čtvrtinu zaměstnanců.

Zdravotní péči v Americe poskytují především soukromé ziskové společnosti, které na rozdíl od finančních institucí nemusí udržovat rezervní kapacitu. V důsledku toho není dodávka plicních ventilátorů ve společnosti dost velká na to, aby se mohlo zajistit plánované léčení potřebného počtu kriticky nemocných obětí koronavirů, kteří sami nemohou dýchat. 45 000 lůžek jednotky intenzivní péče bohužel nedosahuje 2,9 milionu, které budou pravděpodobně zapotřebí.

Fed může zavřít banky před nastupující finanční krizí, ale USA nemohou uzavřít pracoviště, protože národní systém sociálního pojištění závisí na tom, jak a v jakém počtu budou lidé pracovat.

Téměř 30 procent amerických dělníků a zaměstnanců nemá placenou nemocenskou dovolenou svými zaměstnavateli, stejně jako 70 procent pracovníků s nízkými příjmy, kteří vydělávají méně než 10,49 USD za hodinu. Velký počet samostatně výdělečně činných pracovníků si nemůže dovolit nemocenskou dovolenou. Páteční dohoda mezi Demokratickými poslanci a Bílým domem nebude mít velký účinek, protože osvobozuje velké zaměstnavatele a nabízí výjimky menším.

Většina Američanů bez práce nemá nárok na pojištění pro případ nezaměstnanosti, protože nepracovali dostatečně dlouho ve stálém zaměstnání a dohoda ad-hoc to nezmění. Mezitím více než 30 milionů Američanů nemá vůbec zdravotní pojištění. Způsobilost k programu Medicaid (Systém medicinské pomoci), kupony na potraviny a další veřejná pomoc nyní závisí na tom, že máte nebo aktivně hledáte práci.

Je těžké zavřít veřejné školy, protože většina pracujících rodičů si nemůže dovolit péči o děti. Mnoho chudých dětí se spoléhá na školní obědy pro své jediné teplé jídlo denně. V Los Angeles má asi 80 procent studentů nárok na bezplatné nebo zlevněné obědy a téměř 20 000 lidí je bez domova v určitém okamžiku během školního roku.

Ve Spojených státech amerických zkrátka neexistuje žádný systém veřejného zdravotnictví, protože nejbohatší národ na světě nemá schopnost chránit veřejnost jako celek, kromě národní obrany. Nápravná opatření přijímána ad-hoc, jako to vytvořené v pátek, jsou lepší než nic, ale k vyplnění tohoto prázdna se nepřibližují.

Newsweek

Robert Reich je publicistou a profesorem oboru veřejné politiky na "Kalifornské Universitě v Berkeley" (University of California Berkeley)

17. 3. 2012 v 15:55 EDT


Překlad Karel Kluz

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .