header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Dnešní svastikou je nezájem lidí

Měl jsem tu čest uskutečnit rozhovor s Manolisem Glezose v dubnu 2015 v jeho kanceláři v sídle EP v Bruselu. Stál jsem před částí řeckých dějin a dějin nás všech. Protože Manolis Glezos představuje ty, kteří v každém koutku světa a v každé historické epoše nikdy nepřestali bojovat.

Zvítězil v mnoha bitvách, stejně jako utrpěl tolikeré porážky. Poslední, nejvíce zdrcující: řecké referendum z července 2015, tři měsíce po našem rozhovoru. Neměl jsem to štěstí, abych ho požádal o názor na tuto událost. Ale když o tom uvažuji, je to tak lepší. Nevěděl by, jak odpovědět. On byl součástí antického světa, kde jsi nepřítele znal, viděl si ho před sebou. Nepřítel na tebe střílel, věznil tě, mučil tě, zabíjel tě. A ty jsi mu odpovídal stejnými prostředky, se svou odvahou a svou rozhodností.

 

Manolis Glezos žil příliš mnoho let svého života v tom světě, aby byl dnes schopen vidět, že nepřítel změnil tvář a změnil i prostředky. Aby pochopil, že nepřítel už nebyl ten, co na tebe střílel a zabíjel tě, kterému jsi viděl do tváře, ale je to ten, kterého nevidíš. Který dnes ovládá svět pomocí techniky a financí. Tak schopný, že se skrývá za falešné obrazy a matematické algoritmy.

Nakonec byl nepřítel, který seděl po jeho boku - strana Syriza.

Jeho odvaha a jeho bojový duch nestačili k porážce tohoto nového nepřítele.

A toto je porážka pro nás všechny.

Poslední otázka z rozhovru byla: "V květnu 1941 jste se v noci vyšplhal na Akropol a vyměnil prapor s hákovým křížem za řeckou vlajku. Tento čin inspiroval k odporu Atéňany a všechny Řeky. Jaký prapor je dnes třeba strhnout?" a on odpověděl: "To co jsme spolu s Apostolosem Santasem udělali v roce 1941 - dnes je jasné, že bych to neměl udělat já, ale mladí lidé. Hodně praporů se svastikou musí být strženo a první svastikou, která musí být stržena, je nezájem lidí. My musíme bojovat, aby každý občan byl aktivní a účasten."

Nevěděl, kdo byl poslední nepřítel, proti kterému bylo třeba bojovat. Ale věděl, jak ho porazit.

Řecko a veškerý západ potřebují nové Manolise Glezose. Kteří budou umět bojovat proti mediální manipulaci a mezinárodním financím více, než proti puškám a tankům.

Ruggero Arenella

Comedonchisciotte.org

Překlad KSM

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .