header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Dělá Kateřina Konečná placenou inzerci EU a farmaceutických korporací?

Kateřina Konečná, která je jednou z tuctu kandidátů na předsedkyni KSČM, se rozhodla, že se zostra ohradí proti současné české vládě v článku "S vakcínami neselhala EU, ale náš premiér". (1) Inu, komunista by měl kritizovat kapitalistickou moc, na tom by nemělo být nic divného. Na první pohled je vadou na kráse, že zrovna nyní právě její strana, KSČM tuto vládu drží nad vodou. A to i po frašce s deseti miliardami přesunutými z účtu na zbrojení do rezerv, které obratem byly znovu určeny na zbrojení. Komunista, a to zejména takový, který se dostane do tak vysokých funkcí v buržoazní moci, by měl vládu kritizovat zejména z pozic pracujících vrstev, jako zástupce této třídy, a ukazovat na socialistické východisko ze současné krize. Když se začteme do její kritiky vlády a premiéra Babiše, jeho výroku, že EU zaspala s vakcínami proti koronaviru, zjistíme, že se do něj opírá z pozice monopolního unijního velkokapitalismu - hájí EU, komisi, její úředníky, společné nákupy.

 

Konečná je uražena prohlášením premiéra proti EU skoro osobně. EU prý udělala co mohla, co si vlády objednaly a činila tak s příkladnou rychlostí. Vypráví jak jako europoslankyně hledala miliardy z daní, aby je darovala západním farmaceutickým korporacím (o kterých je očividně v EP známo, že trpí nedostatkem peněz) a vyjednává další výjimky na výzkum. Dále vyvolává soucit s hrdinstvím unijních úředníků, kteří měli zkontrolovat podklady pro vyřízení dvou západních vakcín a orazítkovat to: "úředníci v této agentuře jeli na směny, jedna končila ve 3.00 ráno a další po ní ihned nastoupila, aby autorizace byla plnohodnotná". Zatlačíme slzu nad "úředníky-úderníky", kteří reálně nic neudělali ani pro výzkum, ani pro bezpečnost vakcíny, ani pro  její výrobu, ovšem pro monopolní postavení západních farmaceutických korporací Pfizer a Moderna ano. Svůj článek končí obrazem vakcín, které EU vozí v kamionech, a které zde nemá kdo a jak naočkovat. Do kritiky zahrnuje vedle premiéra i ministra zdravotnictví.

Konečná své rozhořčení ještě prohloubila v pořadu ČT. Po opakované kritice vlády a chvále postupu EU pokračuje: "Pro mě je otázka, proč jsme se nezamysleli například nad tím, jak je to s vakcínou čínskou nebo ruskou, které používá řada států mimo tyto země a my se tomu pořád vyhýbáme. To byla ta moje kritika pana premiéra." (2) Tím si ale poněkud naběhla na vidle. V pořadu odpověděl vládní poslanec, že samostatné schvalování vakcín v ČR je zakázáno smlouvami přesně té samé EU, kterou Konečná proti vládě hájí. Tuto skutečnost potvrdila i česká představitelka českého úřadu pro kontrolu léčiv. (3)

S vakcínami se opakují špinavé postupy monopolního kapitalismu, které si vymezují trh a sféry vlivu (a s nimi i cenu a zisky), kdy korporace uplatňují svůj vliv na mocenské struktury a mediálními hrami omezují konkurenci. Byli jsme toho svědky u soutěží na nákup infrastruktury pro 5G sítě (4), při aktuálních tlacích na vyloučení ruských a čínských společností jako dodavatelů pro jadernou elektrárnu Dukovany (5), u zbrojařských tendrů. Nyní se k tomu připojily vakcíny proti koronaviru. Ve všech případech se rozvíjí mediální hry o podvratném vlivu konkurenta, o nebezpečí nedostatečně prověřeného řešení atd. A naplno se projevuje, jak od dob porážky socialismu ztratila naše země kapacity pro vývoj nebo podílení se na vlastních řešeních.

Vláda mohla zcela určitě udělat víc pro to, aby se lidé nestali rukojmími tohoto ostrého konkurenčního boje, mohla se lépe vymezit proti monopolu západních korporací a moci EU, např. předběžně jednat s dalšími společnostmi pro zlepšení podmínek nákupu. Ovšem to bychom žádali příliš od této vlády, která je pevně provázána do struktur současného monopolního kapitalismu, s její třídní podstatou. Ve všech jmenovaných případech česká vláda neporušila ani o píď instrukce nadřízených imperiálních struktur.

Konečná mluví přesně opačně - vláda se měla ještě více přimknout k EU, měla na ni více spoléhat. Pokračuje tak v řadě svých prohlášení, jako v námi glosovaném rozhovoru pro Haló noviny z podzimu (6), kde popírá, že EU v čemkoliv na začátku pandemie selhala. Jsme tady svědky parlamentního kretenismu (7) na vyšší, unijní úrovni. Výstupy Kateřiny Konečné nenechávají na pochybách, odkud a za co bere svůj velký plat. Ale nejnovější články vypadají, jako by část příjmu brala i od farmaceutických lobbistů za placenou inzerci.

Kateřina Konečná je v současnosti jedním z nejvážnějších kandidátů na předsedkyni KSČM. To ovšem jen pokud se současný předseda a místopředseda Poslanecké sněmovny Filip rozhodne, že zanechá manévrování a tahání za nos členské základny, uposlechne rozhodnutí orgánů o rezignaci a proběhne vůbec nějaké zasedání stranického Ústředního výboru (to lednové se - jak překvapivé! - odkládá) a sjezdu. Jedinou devizou Konečné je, že je mladší než ostatní. Vnucovaná myšlenka, že představuje celou mladší část komunistů, je pouhá manipulace bez reality. Kateřina Konečná ve své osobě především dovršuje socialliberalistickou mutaci KSČM.

Prosazení do čela strany nesoucí název komunistická osobu, která je svým uvažováním natolik srostlá s monopolním kapitálem, by bylo jen další fraškou a cestou k likvidaci zbytků tradic komunistického a dělnického hnutí na našem území. Takovou "oslavu" stého výročí vzniku komunistické strany si jistě pracující třída nezaslouží.


O-K

(1)

S vakcínami neselhala EU, ale náš premiér http://www.halonoviny.cz/articles/view/54759539

(2)

Evropská komise by měla objasnit postup objednávky vakcíny, tvrdí Konečná a Zahradil https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3252094-evropska-komise-mela-objasnit-postup-objednavky-vakciny-tvrdi-konecna-a-zahradil-z

Proč odmítáme ruské a čínské vakcíny, i když máme nedostatek, ptá se Konečná. Na ČT dostala neutěšenou odpověď https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2021010913035791-proc-odmitame-ruske-a-cinske-vakciny-i-kdyz-mame-nedostatek-pta-se-konecna-na-ct-dostala-neutesenou/

(3)

Česko si samo nemůže schválit použití vakcíny Sputnik, říká šéfka SÚKL https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/vakciny-sukl-irena-storova-sputnik-rozstrel.A210107_203151_domaci_vov

(4)

Pozor na rizika 5G sítí. Mohou mít zadní vrátka, varuje Evropská unie https://www.idnes.cz/mobil/telefony/evropska-unie-varovani-site-5g-zadni-vratka-kyberneticke-utoky-zavislost-na-dodavateli.A191010_105101_telefony_LHR

(5)

Pompeo: Rusko se snaží zničit demokracie, dostavba Dukovan v jejich rukou by oslabila bezpečnost ČR https://www.e15.cz/domaci/pompeo-rusko-se-snazi-znicit-demokracie-dostavba-dukovan-v-jejich-rukou-by-oslabila-bezpecnost-cr-1372343

(6)

Agresivní virus v KSČM http://www.ksm.cz/nazory-polemika/4504-agresivni-virus-v-kscm

(7)

Nejen parlamentní kretenismus http://casopisargument.cz/?p=33132

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .