header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Ve správných rukách

Seznámili jsme se se stanoviskem europoslance Alexandra Vondry k návštěvě komisaře EU Borrella v Moskvě (1). U tohoto muže se projevuje minimálně kognitivní disonance, pokud to není těžší duševní postižení. Pokud si tento "slavný" exministr zahraničí (který i tehdy nadělal nebývalé škody ve vztazích země) a exdisident neumí poskládat děje v zahraniční politice, jež se nás bytostně týkají, pak by se měl vrátit k práci, kde nebude škodit. Jádrem eurasijského kontinentu totiž není západní Evropa - ta je nejvýše jeho okrajový poloostrov. I hospodářské těžiště se přesouvá jinam. Proto je koloniální přezíravost k tomu, co se skutečně děje na této pevnině, sebepoškozujícím návykem.

 

Tedy

1) V Davosu se ekonom Klaus Schwab ptal prezidenta Ruské federace Putina na vztahy mezi Evropou a Ruskem. (2) Otázka nebyla ani náhodná, ani čistě formální. Odpověď lze považovat za zásadní prohlášení právě z v souvislosti s návštěvou Borrella v Moskvě.

2) 4. 2. zveřejnilo MZV RF text telefonního rozhovoru mez ministry zrahraničí RF Lavrovem a ČLR Wang I. (3)

Borrell možná pochopil, že se situace zásadně změnila. Vondra samozřejmě ne, anebo ano, ale musí dodržovat staré pravidlo: "čí chleba jídáš, toho píseň zpívej". Ale jsme si zcela jisti, že takové chování europoslance není v zájmu občanů naší země. Ale i přes vážnost celé situace nemůžeme bránit nikomu, aby ze sebe dělal veřejně hlupáka.

Poznámky

(1) https://twitter.com/AlexandrVondra/status/1358789475111952390

Dnes jsem podepsal dopis MEPs navrhující odvolání šéfa EU diplomacie Josepa Borrella. Způsob, jakým pojal návštěvu Ruska v pátek, byl ponižující, dehonestující. Přitom dopředu čelil varování, aby tam teď nejezdil. Kreml se EU vysmál do očí. Takhle to dál opravdu nejde.

(2) https://www.youtube.com/watch?v=_yF21K8THBs

K. Schwab: "Jak vidíte budoucnost evropsko-ruských vztahů? Jen krátká odpověď."

V.V. Putin: "Víte, že zde jsou věci naprosto zásadní povahy, jako je naše společná kultura. Hlavní evropští političtí činitelé v nedávné minulosti hovořili o potřebě rozšiřovat vztahy mezi Evropou a Ruskem, říkali, že Rusko je součástí Evropy. Geograficky a hlavně v kulturním smyslu jsme jedna civilizace. Francouzští představitelé hovořili o potřebě vytvořit jednotný prostor od Lisabonu po Ural. Věřím a zmínil jsem se o tom, proč Ural? Po Vladivostok (ruský Dálný východ). Osobně jsem slyšel pozici evropského politika, bývalého kancléře Helmuta Kohla, říci, že pokud chceme, aby evropská kultura přežila a zůstala v budoucnu centrem světové civilizace, mít na paměti výzvy a trendy, které jsou základem světové civilizace, pak samozřejmě musí být západní Evropa a Rusko spolu. Je obtížné s tím nesouhlasit. Zastáváme přesně stejné hledisko. Je zřejmé, že dnešní situace není normální. Musíme se vrátit k pozitivní agendě. To je v zájmu Ruska a jsem si jistý, že i evropských zemí. Je zřejmé, že pandemie také hrála negativní roli. Náš obchod s Evropskou unií nefunguje, přestože EU je jedním z našich klíčových obchodních a hospodářských partnerů. Naše agenda zahrnuje návrat k pozitivním trendům a budování obchodní a ekonomické spolupráce. Evropa a Rusko jsou naprosto přirozenými partnery z hlediska ekonomiky, výzkumu, technologie a územního rozvoje evropské kultury, protože Rusko, které je zemí evropské kultury, je územně o něco větší než celá EU. Ruské zdroje a lidský potenciál jsou obrovské. Nebudu se zabývat vším, co je v Evropě pozitivní, což může prospět i Ruské federaci. Důležitá je pouze jedna věc: k dialogu mezi sebou musíme přistupovat čestně. Musíme zahodit fóbie z minulosti, přestaňte ve vnitřních politických procesech využívat problémy, které jsme zdědili z minulých století, a dívejte se do budoucnosti. Pokud dokážeme povznést se nad tyto problémy minulosti a zbavit se těchto fóbií, pak si jistě užijeme pozitivní fázi našich vztahů. Jsme na to připraveni, chceme to a budeme se snažit, aby se to stalo. Láska je však nemožná, pokud je deklarována pouze jednou stranou. Musí to být vzájemné."

(3) https://www.mid.ru/ru/foreign_policy/news/-/asset_publisher/cKNonkJE02Bw/content/id/4552351

4. února uskutečnil ministr zahraničních věcí Ruské federace Sergej Lavrov telefonický rozhovor s ministrem zahraničních věcí Čínské lidové republiky Wangem I.

Strany pozitivně zhodnotily současný stav rusko-čínských vztahů, které se na pozadí obtížné situace ve světě neustále vyvíjejí, a projednávaly harmonogram nadcházejících kontaktů na nejvyšší a nejvyšší úrovni. Ministři potvrdili, že hlavní myšlenkou dvoustranných vztahů v roce 2021 bude dvacáté výročí podpisu Smlouvy o dobrém sousedství, přátelství a spolupráci mezi Ruskou federací a Čínskou lidovou republikou.

Proběhla výměna názorů na řadu aktuálních otázek mezinárodní agendy. Byla zdůrazněna potřeba další práce na přípravě summitu států - stálých členů Rady bezpečnosti OSN, který inicioval prezident Ruské federace V. Putin. Bylo dohodnuto, že budou společně čelit výzvám a hrozbám společným pro tyto dva státy, jakož i budovat koordinaci zahraniční politiky a rozšiřovat interakci v různých mnohostranných formátech. Čínská strana s uspokojením zaznamenala vysokou účinnost ruského úsilí o prodloužení Smlouvy o omezení strategických útočných zbraní.

(oba texty jsou přeloženy pro KSM)

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .