header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Pokrytectví Strany evropské levice v případu Pabla Haséla

Strana evropské levice (SEL), sociálnědemokratické sdružení zorganizované EU, se snaží vytěžit a získat pozice mezi mládeží z lidové mobilizace, která probíhá na podporu komunistického hudebníka Pablo Haséla, uvězněného z politických důvodů. Ten byl ve Španělsku zatčen údajně protože "ostouzel korunu a státní instituce". Souzen je soudem, který má kořeny ve frankistické fašistické diktatuře. SEL se následných aktivit solidarity snaží využít nanejvýš pokryteckým způsobem. Struktura její mládeže - EL Youth Network - připravila prohlášení (1), které se tváří jako prohlášení solidarity s Pablem Hasélem. V seznamu podepsaných jsou uváděni i "Mladí komunisté KSČM" skrze její komisi mládeže. Více než solidaritou s vězněným hudebníkem ovšem v prohlášení jde o vyjádření podpory politice stran španělské vládní koalice. Jmenovitě je citován a vyzdvihován Pablo Iglesias ze strany Podemos, ministr a místopředseda té samé vlády, která Pabla Haséla a další politické aktivisty nechala uvěznit!

 

Sám uvězněný Pablo Hasél se velice hlasitě vyjádřil proti současné "socialistické" španělské vládě a angažovanosti jmenovitě Pabla Iglesiase, který vládě dělá "levou" zástěrku. Jednu ze svých písní začíná: "Speciální věnování vládě, která se chybně nazývá pokrokovou a která pokračuje v represi, a když se ulice zaplnily bojem za svobodu, znervózněla  ... a pokouší se zastavit mobilizaci" (2). Otevřeně mluví s dalším stíhaným hudebníkem Valtonycem o zradě, kterou na lidu vykonali vedoucí představitelé strany Unidas Podemos - Iglesias a Monedero. Označuje je jako reformisty a podvodníky, kteří tvoří "levicovou" tvář pro diktátorské manýry a přežívající fašismus. (3)

Strana evropské levice od založení měla tento charakter - byla strukturou na levici na podporu moci Evropské unie, její imperiální agendy. Programově se žádným způsobem nesnaží odstranit kapitalistickou moc, žádá jen "jinou správu" kapitalismu, "jinou EU". Ve shodě s EU prosazuje teorii o dvou stejných zlech ve druhé světové válce (nacismus, a stalinismus) a tedy ztotožňuje socialistické budování 20. století a antifašistický boj SSSR s fašismem samotným.

Její největší strany - řecká Syriza, německá die Linke mají jasně sociálně demokratické zaměření. Syriza během své vlády ukázala, jak dokázala zklamat naděje řeckého lidu. Jedním z nejjasnějších příkladů této zrádné politiky bylo, když strana vyvolala v roce 2015 referendum proti ostrým kapitalistickým podmínkám EU, ECB, MMF nutícím k privatizaci a ostré asociální politice. V referendu, které provázelo silné sociální vzedmutí, zvítězilo jasné odmítnutí podmínek. Následně ovšem vláda Syrizy zahodila tento odpor a přijala ještě zhoršené podmínky privatizací a olupování nejchudších. Tím vyčerpala jakýkoliv potenciál organizování odporu, umožnila upevnění nadvládu EU a zhoršila postavení řeckých lidových vrstev. (4) V této vládní politice Syriza pokračovala. Německá Die Linke uspořádala v roce 2018 návštěvu svého představitele u sionistické organizace Keren Keyemet v osadě blízko Gazy, čímž podpořila kolonizační politiku Izraele vůči palestinskému lidu, proti čemuž protestovali palestinští komunisté (5). Nedávno Die Linke přijala rezoluci na podporu kontrarevoluční skupiny na Kubě, která jedná v zájmu imperialismu USA. (6)

V České republice byla plnoprávným členem SEL pouze malá sociálnědemokratická strana odštěpená v 90. letech od KSČM - Strana demokratického socialismu. Ta se nedávno spojila do uskupení Levice. KSČM se dříve z uvedených důvodů nestala plnoprávným členem, zapojila do ní pouze jako pozorovatel. Jak se ukazuje, i přesto dokáže Strana evropské levice vnášet zmatek mezi členy KSČM. Ta by se od této struktury měla jasně distancovat a následovat další komunistické strany v plném odchodu ze SEL. Podpora španělské vlády zatýkající komunisty je dalším střípkem do mozaiky podvodu na levici, kterou představuje SEL od svého založení v roce 2004.

O-K


(1) https://www.european-left.org/the-el-youth-network-on-the-pablo-hasel-case/

(2) https://www.youtube.com/watch?v=4qRZ8Q5ap8E

(3) https://www.cope.es/actualidad/sociedad/noticias/pablo-hasel-pablo-iglesias-jeta-20210218_1148090

(4) http://www.ksm.cz/dokumenty/prohlaseni-ur-ksm-k-novemu-diktatu-eu-vuci-reckemu-lidu.html

(5) http://www.idcommunism.com/2018/07/palestinian-peoples-party-condemns-die.html

(6) http://www.idcommunism.com/2021/02/germanys-die-linke-party-adopts-anti-cuban-resolution.html

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .