Poznámka KSM: Výrazný antiimperialistický novinář přinesl svůj rozbor posledního jednání v Teheránu mezi Íránem, Ruskou federací a Tureckem. Vzhledem k tomu, že ve svém propagandistickém a proválečném zaujetí česká média přináší zcela deformovaný obraz o světě mimo úzký atlantický obzor, dáváme prostor tomuto pohledu na jednání, kterého se ovšem účastní i jeden z členů NATO. Nová spojenectví mohou přinést i nové konflikty, ale hodí se tyto názory znát i vzhledem k tomu, že ČR bude v následujících dnech hostit "Konferenci svobodných národů Ruska" čímž kopíruje až mrazivě přesně protektorátní vzory. V roce 1944 totiž hostila Praha nacisty podporovaný "Komitet pro osvobození národů Ruska" (KONR - pod vedením zrádného Vlasova), z které vzešel nechvalně známý "Pražský manifest" a kolaborantská armáda, podílející se na nacistických válečných zločinech.
Prezidenti Ruska, Íránu a Turecka se sešli, aby projednali kritické otázky týkající se západní Asie, přičemž klíčovým bodem jednání byla nezákonná americká okupace Sýrie.
Teheránský summit sjednocující Írán-Rusko-Turecko byl fascinující záležitostí hned v několika ohledech. Zdánlivě o mírovém procesu v Sýrii, který byl zahájen v Astaně v roce 2017, ale společné prohlášení na summitu však náležitě poznamenalo, že Írán, Rusko a Turecko budou pokračovat ve „spolupráci na likvidaci teroristů“ v Sýrii a „nebudou přijímat nová fakta o Sýrii ve jménu porážky terorismu." Jde tedy o hromadné odmítnutí výjimečné unipolarity „války proti teroru“, která kdysi ovládala západní Asii.
Ruský prezident Vladimir Putin ve svém vlastním projevu se vyjádřil ještě otevřeněji. Zdůraznil „konkrétní kroky k podpoře vnitřního vnitrosyrského inkluzivního politického dialogu“ a většinu z věci nazval pravými jmény: „Západní státy v čele s USA silně podporují separatistické tendence v některých oblastech země a drancují její přírodní zdroje, s cílem nakonec rozdělit syrský stát.“ Takže v našem třístranném formátu budou „dodatečné kroky“ zaměřené na „stabilizaci situace v těchto oblastech“ a především „navrácení kontroly legitimní vládě Sýrie“.
V dobrém i zlém skončí dny imperiálního plenění. Bilaterální schůzky na okraj summitu – Putin/Raisi a Putin/Erdogan – byly ještě zajímavější. Kontext je zde klíčový: shromáždění v Teheránu se konalo po Putinově návštěvě Turkmenistánu koncem června na 6. Kaspickém summitu, kde byly přítomny všechny pobřežní národy včetně Íránu, a po cestách ministra zahraničí Sergeje Lavrova v Alžírsku, Bahrajnu, Ománu, a v Saúdské Arábii, kde se setkal se všemi svými protějšky z Rady pro spolupráci v Zálivu (GCC).
Vidíme tedy ruskou diplomacii, jak pečlivě spřádá svou geopolitickou síť od západní Asie po střední Asii – se všemi sousedy, kteří touží mluvit a naslouchat Moskvě.
V současné době se rusko-turecké vztahy přiklání k řízení konfliktů a jsou silné v obchodních vztazích. Vztahy Írán-Rusko jsou úplně jiná hra: mnohem více strategického partnerství. Není tedy náhoda, že Iránská národní ropná společnost (NIOC), načasovaná na teheránský summit, oznámila podepsání dohody o strategické spolupráci s ruským Gazpromem ve výši 40 miliard dolarů. To je největší zahraniční investice v historii íránského energetického průmyslu – velmi potřebná od počátku 21. století.
Na rozvoj ropných polí se vztahuje sedm obchodů v hodnotě 4 miliard dolarů; další se zaměřují na výstavbu nových exportních plynovodů a projektů kapalného plynu - LNG. Kremelský poradce Jurij Ušakov radostně prozradil, že Putin a íránský nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chameneí na svém soukromém setkání „diskutovali o koncepčních otázkách“. Překlad: měl na mysli velkou strategii, jako je ve vyvíjejícím se složitém procesu integrace Eurasie, ve kterém jsou tři klíčové uzly Rusko, Írán a Čína, které nyní zintenzivňují své propojení. Strategické partnerství Rusko-Írán do značné míry odráží klíčové body strategického partnerství mezi Čínou a Íránem.
Chameneí o NATO to řekl tak, jak to je: „Pokud je cesta pro NATO otevřená, pak organizace nevidí žádné hranice. Pokud by to na Ukrajině nebylo zastaveno, pak by po chvíli aliance pod záminkou Krymu rozpoutala válku.“
Nedošlo k žádným únikům informací o Společném komplexním akčním plánu (JCPOA) mezi USA a Íránem – ale na základě nedávných jednání ve Vídni je jasné, že Moskva nebude zasahovat do jaderných rozhodnutí Teheránu. Nejenže si jsou Teherán-Moskva-Peking plně vědomi toho, kdo brání JCPOA, aby se vrátil na správnou cestu, ale také vidí, jak tento kontraproduktivní blokovací proces brání kolektivnímu západu v tolik potřebném přístupu k íránské ropě.
Pak jsou tu frontové zbraně. Írán je jedním ze světových lídrů ve výrobě dronů: Pelican, Arash, Homa, Chamrosh, Jubin, Ababil, Bavar, průzkumné drony, útočné drony, dokonce i kamikadze drony, levné a účinné, většinou nasazované z námořních platforem v západní Asii.
Oficiálním postojem Teheránu není dodávat zbraně národům ve válce – což by v zásadě zneplatnilo riskantní americké „informace“ o jejich dodávkách Rusku na Ukrajině. Přesto se to stát vždy může, vezmeme-li v úvahu, že Teherán má velký zájem o nákup ruských systémů protivzdušné obrany a nejmodernějších stíhaček.
Po skončení embarga vynuceného Radou bezpečnosti OSN může Rusko prodat Íránu jakékoli konvenční zbraně, které uzná za vhodné. Ruští vojenští analytici jsou fascinováni závěry, k nimž Íránci dospěli, když bylo zjištěno, že proti armádě NATO nebudou mít žádnou šanci; v podstatě vsadili na partyzánské války (lekce z Afghánistánu).
V Sýrii, Iráku a Jemenu nasadili instruktory, aby vedli vesničany v jejich boji proti Salafistickým -džihádistům; Írán vyrobil desítky tisíc velkorážných odstřelovacích pušek, ATGM a termokamery; a samozřejmě zdokonalil i své montážní linky dronů (s vynikajícími kamerami pro sledování pozic USA). Nemluvě o tom, že Íránci současně stavěli docela dobré rakety dlouhého doletu. Není divu, že ruští vojenští analytici odhadují, že se od Íránců lze takticky hodně naučit – a to nejen na frontě bezpilotních letounů.
Nyní k setkání Putin-Erdogan – vždy poutavý geopolitický balet, zvláště vezmeme-li v úvahu, že sultán se ještě nerozhodl naskočit do eurasijského integračního vysokorychlostního vlaku.
Putin diplomaticky „vyjádřil vděčnost“ za diskuse o otázkách potravin a obilí a zároveň zopakoval, že „ne všechny problémy týkající se vývozu ukrajinského obilí z černomořských přístavů jsou vyřešeny, ale bylo dosaženo pokroku“.
Putin měl na mysli tureckého ministra obrany Hulusiho Akara, který začátkem tohoto týdne ujistil, že zřízení operačního střediska v Istanbulu, zavedení společných kontrol na výstupních a příletových bodech přístavu a pečlivé sledování bezpečnosti plavby na transferových trasách jsou problémy, které mohou být vyřešeny v nejbližších dnech. Putin s Erdoganem zřejmě také jednal o Náhorním Karabachu (bez podrobností). Co pár úniků rozhodně neodhalilo, je to, že v Sýrii je pro všechny praktické účely situace zablokována. To zvýhodňuje Rusko – jehož hlavní prioritou je v současné době Donbas. Recep Tayyip Erdogan to ví – a proto se možná pokoušel získat nějaké „ústupky“ v „kurdské otázce“ a Náhorním Karabachu.
Ať už si Putin, tajemník Rady bezpečnosti Ruska Nikolaj Patrušev a jeho místopředseda Dmitrij Medveděv o Erdoganovi skutečně myslí cokoli, jistě hodnotí, jak je k nezaplacení vypěstovat si takového nevyzpytatelného partnera schopného přivést kolektivní západ k naprostému šílenství. Istanbul se letos v létě proměnil v jakýsi třetí Řím, alespoň pro ruské turisty vyhnané z Evropy: jsou všude. Nejzásadnějším geoekonomickým vývojem posledních několika měsíců však je, že západem vyvolaný kolaps obchodu/zásobovacích linek podél hranic mezi Ruskem a EU – od Baltského po Černé moře – konečně zdůraznil moudrost a ekonomický smysl Mezinárodního severo-jižního dopravní koridoru (INTSC): významný úspěch geopolitické a geoekonomické integrace Ruska, Íránu a Indie.
Když Moskva mluví s Kyjevem, mluví přes Istanbul. NATO, jak globální Jih dobře ví, nedělá diplomacii. Jakákoli možnost dialogu mezi Rusy a několika vzdělanými obyvateli Západu se tedy odehrává v Turecku, Arménii, Ázerbájdžánu a Spojených arabských emirátech. Západní Asie stejně jako Kavkaz se mimochodem nepřihlásily k hysterii západních sankcí proti Rusku.
Nyní porovnejte vše výše uvedené s nedávnou návštěvou regionu takzvaným „vůdcem svobodného světa“, který vesele střídá podání ruky s neviditelnými lidmi až po čtení – doslova – čehokoli, co mu předloží ke čtení.
Mluvíme samozřejmě o americkém prezidentovi Joe Bidenovi. Fakt: Biden pohrozil Íránu vojenskými údery a jako pouhý prosebník prosil Saúdy, aby těžili více ropy, aby vyrovnali „turbulence“ na globálních trzích s energií způsobené sankční hysterií kolektivního Západu. Kontext: do očí bijící absence jakékoli vize nebo čehokoli, co by se podobalo návrhu plánu zahraniční politiky pro západní Asii. Ceny ropy tedy po Bidenově cestě náležitě vyskočily: ropa Brent vzrostla o více než čtyři procenta na 105 dolarů za barel, čímž se po několikaměsíčním klidu vrátila zpět nad 100 dolarů. Jádrem věci je, že pokud se OPEC nebo OPEC+ (který zahrnuje i Rusko) někdy rozhodnou zvýšit své zásoby ropy, udělají to na základě svých vnitřních úvah a nikoli pod tlakem sankcí. Pokud jde o imperiální hrozbu vojenských útoků na Írán, kvalifikuje se to jako čistá demence. Celý Perský záliv – nemluvě o celé západní Asii – ví, že kdyby USA/Izrael zaútočily na Írán, prudká odveta by se s produkcí energie v regionu jednoduše vypařila s apokalyptickými důsledky včetně kolapsu bilionů dolarů v derivátech.
Biden pak měl tu drzost říci: „Udělali jsme pokrok v posilování našich vztahů se státy Perského zálivu. Nenecháme vakuum, aby Rusko a Čína zaplnily Blízký východ“. No, v reálném životě je to „nepostradatelný národ“, který se sám proměnil ve vakuum. Pouze koupení a placení za arabské vazaly – většinou monarchy – věří ve vybudování „arabského NATO“ (autorské právo jordánského krále Abdalláha), které by se postavilo Íránu. Rusko a Čína jsou již všude v západní Asii i mimo ni.
Není to jen nový logistický koridor z Moskvy a Petrohradu do Astrachaně a poté přes Kaspické moře do Enzeli v Íránu a dále do Bombaje, co otřásá USA a Západní Evropou. Jde o zvýšení bilaterálního obchodu, který obchází americký dolar. Jde o BRICS+, jehož součástí touží být Turecko, Saúdská Arábie a Egypt. Řeč je i o Šanghajské organizaci spolupráce (SCO), která oficiálně přijme Írán za řádného člena letos v září (a brzy také Bělorusko). Jde o BRICS+, SCO, ambiciózní čínskou iniciativu „Pás a Cesta“ Belt and Road Initiative (BRI) a Hospodářskou unii Eurasie (EAEU), které jsou vzájemně propojeny na jejich cestě k partnerství Velké Eurasie. Západní Asie může stále ukrývat malou sbírku imperiálních vazalů s nulovou suverenitou, kteří jsou závislí na finanční a vojenské „pomoci“ Západu, ale to je minulost. Budoucnost je nyní – první tři země BRICS (Rusko, Indie, Čína) pomalu, ale jistě koordinují své překrývající se strategie napříč západní Asií, přičemž do všech je zapojen Írán. A pak je tu Velký globální obraz: ať už jsou obcházení a hloupá schémata amerického „stropu cen ropy“ vymyšlená, faktem je, že Rusko, Írán, Saúdská Arábie a Venezuela – nejmocnější země produkující nergii – jsou absolutně synchronizované: o Rusku, o kolektivním západě a o potřebách skutečného multipolárního světa.
Autor: Pepe Escobar
https://thecradle.co/
26. července 2022
Překlad: K.K.
© Komunistický svaz mládeže
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .
Copyright © 2024 Your Company. Joomla templates powered by Sparky.