...Za poslední roky došlo v naší organizaci na jedné straně k obrovským změnám, na straně druhé se v mnoha případech nevyvinula ani o píď kupředu. Byli jsme svědky obrovského růstu prestiže na mezinárodní scéně, což vrcholilo prosincovým setkáním evropských mladých komunistů, členů WFDY právě v Praze a nyní dále vrcholí i šancí býti jednou z 5 organizací, které budou reprezentovat Evropu v přípravném výboru pro XVI. Světový festival mládeže a studentstva...
V listopadu se uskuteční VII. Sjezd KSM. Bude se zabývat prací organizace v očekávaných nových podmínkách, v podmínkách další fašizace společnosti modrou záplavou ODS. A bude samozřejmě i volit nové vedení, protože si osobně myslím, že třicátníci mohou sice mládežnické organizaci ještě mnoho dát, ale v jejím čele by býti již neměli. Ne že by už nebyli mladí, to jistě jsou, vždyť mladý je každý komunista, ale prostě proto, že v kontextu života se od nejmladších členů, těch náctiletých, již značně vzdalují, kulturně, názorově, metodami a formami práce. Domnívám se, že v naší organizaci vyrostla za poslední dobu řada akceschopných mladých lidí, skutečných komunistů, kterým se nebudu stydět předat pomyslný prapor, ono pomyslné žezlo, čímž se samozřejmě nechci zříkat další práce v řadách Komunistického svazu mládeže.
Za poslední roky došlo v naší organizaci na jedné straně k obrovským změnám, na straně druhé se v mnoha případech nevyvinula ani o píď kupředu. Byli jsme svědky obrovského růstu prestiže na mezinárodní scéně, což vrcholilo prosincovým setkáním evropských mladých komunistů, členů WFDY právě v Praze a nyní dále vrcholí i šancí býti jednou z 5 organizací, které budou reprezentovat Evropu v přípravném výboru pro XVI. Světový festival mládeže a studentstva.
Na domácí scéně se objevily v plné nahotě problémy, na které se upozorňovalo již v dokumentech V. sjezdu a dále zásadněji ve sjezdu posledním. Ukázalo se velice správné, že jsme na posledním sjezdu vypracovali analýzu levicové scény v České republice a stanovili taktiku k jednotlivým subjektům na levici či „levici“, což nám umožnilo zabránit snahám o rozbití organizace či jednotlivých klubů, tak jak se tomu dělo v první fázi z naší strany naivní spolupráce či spíše „spolupráce“ v konkrétních kampaních. Trochu odtažitý a obranný styl je však třeba nahradit něčím jiným, aktivnějším, protože není větší hrozby pro organizaci, která chce reprezentovat a bojovat za mladé pracující a studenty, než se uzavřít do bezpečí svých vlastních pravd a státi se tak uzavřenou sektou bez vlivu na život kolem sebe. Otázka partnerů a spojenců tak nabývá na důležitosti, a je třeba spojence hledat i mimo tradiční prostor, který tvoří levicoví aktivisté v řadě malých či větších skupinek. Jistě je možné pokračovat či více rozvinout za určitých podmínek (které musíme pořádně prodiskutovat) spolupráci např. v rámci Iniciativy za sociální fóra, ale my se musíme dle mého názoru zaměřit i na profilové organizace mající s námi stejný či podobný cíl. Jako by se mělo dařit navazovat kontakty v rámci kampaně za bezplatnou MHD s ekologickými, dopravními, mládežnickými NGO, tak by se měla dařit spolupráce např. na poli boje proti rasismu a diskriminaci (např. organizace národnostních menšin, gay lesbiens organizace atd.).
Proces přeregistrace členů a sympatizantů, který proběhl v posledních měsících umožnil zefektivnit práci s vlastními členy, umožnil připravit se na reálné kampaně proti Modré hrozbě. Přesto však není vlastním členům věnována dostatečná pozornost, většina jich není zapojována do aktivní činnosti, a to se týká i sympatizantů. Materiál KSM v roce 2003 schválený posledním sjezdem sice navrhl řadu opatření pro zvýšení akceschopnosti, ale ukázalo se, že limity pro řízení organizace z centra jsou mnohem nepřekročitelnější než se zdálo. Na druhou stranu se pozitivní cestou začíná ukazovat rozvoj tzv. koordinačních center, jak začíná fungovat např. na Moravě.
Při pohledu zpět je nutné také zanalyzovat naše konkrétní aktivity a jejich dopad na myšlení mladých lidí. Jednoznačně pozitivní byly určitě cílené kampaně např. k Týdnu neklidu, proti fašismu, s nepochopením širší veřejnosti se však setkávaly i aktivity jiné – ono často citované „býti na špici mládežnického hnutí, ne však o několik kroků (či metrů…) před ní ani daleko za či dokonce vedle“ musíme lépe probírat při každém našem veřejném vystoupení či akci…
Domnívám se, že je proto dobře, že se KSM bude do sjezdu soustředit na následující skupiny: studenty VŠ, národnostní menšiny, další menšiny, Protiválečné aktivisty a mladé nezaměstnané
Zkrátka je toho opravdu hodně, co bychom měli na sjezdu prodiskutovat, řešit. Nemohu zde v tomto článku napsat každou myšlenku, co se mi honila měsíce v hlavě, ale doufám, že jsem tímto článkem aspoň odstartoval předsjezdovou diskusi.
Zdeněk Štefek
{moscomment}
© Komunistický svaz mládeže
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .
Copyright © 2024 Your Company. Joomla templates powered by Sparky.