header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Proč se snaží rozpustit KSM?

Ministerstvo vnitra (MV ČR) v říjnu 2006 vydalo rozhodnutí o rozpuštění Komunistického svazu mládeže (KSM). Proč státní moc usiluje o rozpuštění tohoto mládežnického občanského sdružení? Je třeba oddělit od sebe důvody a záminky. Dokonce i vývoj argumentů používaných ze strany MV ČR proti KSM ukazuje až neuvěřitelně zřetelně podstatu problému. MV ČR dosud ve své snaze o ilegalizaci KSM argumentovalo tím, že KSM vyvíjí „politickou činnost“, na což dle neúnosného tvrzení MV ČR nemá občanské sdružení právo, údajně protizákonným názorem KSM o nutnosti socialistické revoluce a úsilím KSM o popularizaci učení Marxe, Engelse a Lenina. V konečném odůvodnění rozpuštění KSM však MV ČR tuto argumentaci opustilo. Jako jediný oficiální argument k rozpuštění KSM tak nakonec MV ČR uvedlo názor KSM na potřebnost nahrazení soukromého vlastnictví výrobních prostředků vlastnictvím společenským.

Ano, mladí komunisté a mladé komunistky odmítají kapitalismus, který je v ČR spojen například s privatizací, kvůli níž cizí kapitál jen v uplynulém roce odčerpal z našich rozprodaných, bývalých státních lukrativních podniků 100 miliard Kč. Tyto peníze, jež mohly sloužit školství a výstavbě bytů, na kulturní a sportovní aktivity mládeže, skončily na kontech nadnárodních společností registrovaných v zahraničí. Je to suma, jež odpovídá výši odhadovaného letošního deficitu státního rozpočtu. Obrovská suma peněz odčerpávána do zahraničí je doprovázena politikou neustálých sociálních škrtů českých vlád.

S těmito snahami pravice souvisí i boj KSM proti všem snahám o zavedení školného, jež do systému vzdělávání zavádí protiklad mezi těmi, kdo pracují a platí na straně jedné, a těmi, kdo ze vzdělávání, jež je i společenskou hodnotou, veřejným statkem a právem, chtějí dělat výdělečný byznys na straně druhé. Privatizace a prosazování kapitalistických mechanismů ve školství přitom logicky vede k dalšímu zesilování třídních přehrad a nespravedlnosti. KSM brání zájmy velké většiny mladých lidí, kteří dnes čelí těžkým problémům při zakládání rodiny, neboť náklady na pořízení bydlení jsou astronomické a nutí mladé lidi zadlužovat se u bank a stávat se tak na dlouhá desetiletí novodobými nevolníky parazitického kapitálu.

KSM se v této souvislosti staví i proti snaze pravice škrtnout navýšenou sumu 7 miliard Kč na rodičovský příspěvek apod. Břevnem v oku těch, kdo chtějí zničit komunistické hnutí u nás, je i intenzivní úspěšná kampaň KSM proti snaze umístit v naší zemi vojenskou základnu USA. A v konkrétním výčtu by bylo možné pokračovat dále.  

Změny argumentace a shození většiny argumentů používaných MV ČR při jeho tažení proti KSM přes palubu jasně prokazují politickou instrumentálnost této kampaně. Ministerstvo vnitra ČR pod záminkou ochrany demokracie ve skutečnosti pošlapává občanská práva v zájmu obrany kapitalismu. Hesla o demokracii a lidských právech, jimiž se antikomunisté ve svém boji proti komunistickému hnutí ohánějí, jsou tak pouhým pláštíkem pro zakrytí toho, oč tu jde skutečně.

Primát principu soukromého vlastnictví výrobních prostředků jako podstaty kapitalismu stojí proti primátu společenského vlastnictví výrobních prostředků. Primát vlastnických práv stojí proti principu lidských a občanských práv. Instrumentální logika kapitalistického zisku stojí tváří v tvář proti principu lidské důstojnosti a sociální spravedlnosti. Ministerstvo vnitra ČR v říjnu 2006 na základě iniciativy sil stojících v pozadí vydalo rozhodnutí o rozpuštění Komunistického svazu mládeže KSM. Pokud si někdo myslí, že to znamená konec tohoto případu a zápasu za socialistickou perspektivu pro mladé lidi, velmi hluboce se mýlí.

Radim Gonda

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .