header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Ekonomika USA a zvýšení rozpočtového dluhu impéria

Ekonomika USA a zvýšení rozpočtového dluhu impéria...Jsem přesvědčen, že KSČM má na to, aby připravila velmi objektivní analýzu, aby se přesně orientovala v problému, co do prostoru, času a možností, a vyhodnotila si i to, co se může odehrát...

...O to více budou muset naše týmy, které se zabývají zahraniční politikou, tyto věci vyhodnocovat a dávat přesná a objektivní stanoviska pro to, abychom mohli vystupovat jak na půdě EP, tak v PČR s kroky, které povedou k posílení alespoň naší strany, když už ne vztahu ČR k ostatním zemím...

Vojtěch Filip na 15. zasedání ÚV KSČM


Vzhledem k celosvětovému dopadu ekonomického vývoje USA a charakteru právě vyjednaného navýšení rozpočtového dluhu USA zařazujeme sérii článků věnovaných tomuto tématu. Jedná se o dva články z italských komunistických médií a pro možnost záměrného kvalitativního srovnání s nimi dva články z českého levicového deníku Haló noviny ze dne 3. 8. a 2. 8. 2011. Posuďte sami, zda naši čeští soudruzi plní výše citovanou direktivu svého předsedy lépe než italští komunisté z deníku Il Manifesto a z webu Contropiano, který patří skupině Rete dei comunisti. Zázemí obou italských informačních kanálů, jak finanční tak organizační je přitom oproti Haló novinám nesrovnatelně menší.

Contropiano:

První údery kladiva na rating Spojených států

I tobě zvoní hrana... Zdá se, že opravdu skončila epocha, ve které Spojené státy mohly vysypat bez překážky vlastní ekonomické problémy na zbytek světa, dík možnosti tisknout dolary podle libosti, vojenské síle a zásadní kontrole - krytí finančního systému (od ratingových agentur, kdy všechny "sídlí" ve Státech, po centrální postavení trhů a burz v New Yorku, Chicagu).

Ratingová agentura Moody's - poprvé v historii - snížila ze "stabilní" na "negativní" budoucí perspektivy hodnocení veřejného dluhu Spojených států, které si nicméně udržují hodnocení "AAA". Nejlepší možné. Moody´s vyjádřila riziko, že země ztratí hodnocení, pokud se projeví "oslabení rozpočtové disciplíny v příštím roce" nebo když "ekonomická konjunktura významně poklesne". Což se odehrává.

První akt nedůvěry v schopnost USA čelit vlastním dluhům (je třeba připomenout, že je to nejvíce zadlužená země na světě, jak v privátním, tak ve veřejném sektoru), předložený ovšem s maximální možnou delikátností, aby se nezabila slepice nesoucí zlatá vejce nebo nenechat zřítit dům, ve kterém se bydlí. Pokud jde o finanční kapitál "nemající vlast", je důležité zdůraznit, že také pro "systém virtuální ekonomiky" platí, že mít útočiště v supervelmoci je jiné než mít kanceláře v daňových rájích. Ty jsou užitečné pro všechny méně standardní operace, ale "obligace" k zaplacení dluhu může být použita jen za předpokladu, že můžete výslovně počítat se silou státu nemajícího ve své velikosti rivala. Platební příkaz pocházející z Kajmanských ostrovů nebo ze Santa Lucia může být ponechán ve skříni i několik desetiletí.

Velmi odlišné stanovisko mají ti, kdo nepovažují Spojené státy za "vlastní dům", nebo přímo odpovídá zájmům, které se značně odlišují od těch yankeeovských. Čínská ratingová agentura Dugong Global Credit snížila hodnocení USA z "A+" na "A" s negativní vyhlídkou do budoucnosti po dohodě předložené americkým Kongresem o zvýšení dluhového stropu.

Americké rozhodnutí zvýšit strop dluhu podle komuniké Dagongu nezmění nic na skutečnosti, že růst dluhu Spojených států překonal ekonomiku a fiskální vstupy, což povede k poklesu schopnosti splatit dluh. Čína je největším držitelem amerických dluhopisů s 1150 miliardami dolarů na konci dubna. Dagong  již loni v listopadu snížila americký rating z "AA" na "A +".

Podle čínské agentury právě zvýšení stropu pro americké zadlužení ukazuje, že zde nejsou pozitivní změny faktorů majících vliv na schopnost dluh splatit. Růst dluhů ve Spojených státech překonal podle Dagong omezení fiskálního deficitu, protože neexistují normy pro podporu škrtů federálních výdajů.

Dagong odhaduje, že USA by měly omezit svůj fiskální deficit alespoň o 4 triliony dolarů v příštích pěti letech, aby podpořily svoji důvěryhodnost. Americký federální plán na omezení o 2400 miliard dolarů odráží podle čínské agentury nedostatečnou vůli vlády USA a neschopnost omezit deficit a zmenšit dluh. Čínští odborníci se domnívají, že "úpadek schopnosti splácet je nezvratný", a cestu, kterou stanovil americký Kongres na podporu ekonomického růstu, označují jako "nekonstruktivní". Přes odborný jazyk je slovo "nezvratný" výrazem, který nenabízí dvojí vysvětlení, zejména když přichází ze země pověstné svou opatrností.

Čína tedy sděluje, že bude pokračovat v diverzifikaci svých investic do zahraničních měn (omezujíce váhu dolaru ve svém portfoliu) a posílí řízení rizik pro omezení dopadu pohybu globálních  finančních trhů na svou zemi, uvádí se v komuniké Čínské centrální banky zveřejněném na jeho webové stránce. "Čína oceňuje americký pokrok při řešení problému jejího dluhu," píše Čou Siao-čchuan, guvernér čínské centrální banky. "Budeme věnovat pozornost posílení zákonů na různých úrovních". Čou přislíbil úsilí o udržení rychlého a trvalého ekonomického růstu a udržení ekonomické a finanční stability země. Velké pohyby a nejistota na trhu s americkými bondy poškozuje stabilitu mezinárodního měnového a finančního systému, což má dopad na obnovu globální ekonomiky.

"Čína - uzavírá Čou - doufá, že Spojené státy přijmou odpovědná opatření, aby korektně čelily problému svého dluhu".

Poznámka

Agentura Dagong byla založena v Číně v roce 1994 za podpory úřadů v Pekingu. Je to první nezápadní agentura, která se od roku 2010 při prezentaci svých zpráv o důvěryhodnosti 50 zemí světa čelí váze světového oligopolu tří "sesterských" západních firem Standard & Poor's, Moody's a Fitch. Agentura, která je doposud považována za prostředek pro sondování nálad v nejvyšších (finančních) patrech Pekingu, získala postupně váhu ruku v ruce s rostoucím čínským vlivem v Asii. V červenci se jedna z největších malajsijských úvěrových institucí Cimb stala první bankou ve sdružení ASEAN, která se mohla pozitivně vykázat ratingem vydaným Dagongem. Představitel Cimb, Nazir Razak vyjádřil při ceremoniálu v Pekingu přání a možnost mít solidní asijskou ratingovou agenturu jako alternativu k západním "sestrám".

 

Zdroj: Contropiano 3. 8.  2011

 

Il Manifesto:

Více než Tea Party je dnes Barbecue Day

Strop veřejného dluhu USA byl konečně zvýšen o 2100 miliard dolarů k současným 14300 miliardám. V noci z pondělí na úterý schválila ve Washingtonu Sněmovna reprezentantů kompromis 169 hlasy proti 161 hlasům. Včera odpoledne Senát též schválil zákon 74 hlasy proti 26. Ale tento kompromis zanechává hořkost v ústech všech: nezaměstnaných, kteří vidí vzdalování se perspektivy oživení, Wall streetu, který požadoval ještě tvrdší škrty, levici demokratické strany, která požadovala zatížit pohromou i bohaté, republikánské pravici, Tea Party, která požadovala krvavější sociální řeznictví.

Hořko v ústech zůstalo i prezidentovi Obamovi a bylo to vidět, když se objevil v salónku v horkém washingtonském poledni v zahradě Bílého domu, aby řekl, že nestačí pouze snížit deficit a že je potřeba rozjet zaměstnanost. Projev přednesl Obama způsobem, jakoby ho pronesl právě zvolený prezident a nikoliv ten, který právě schválil dohodu spočívající pouze v nesnížení sociálních výdajů.

Obama se projevil, jako by právě přiletěl z Marsu, když ve včerejším vystoupení požadoval fondy na vědu, veřejné práce, školství (poté co schválil škrty ve výši 2300 miliard dolarů v příštích třech letech), nebo když žádal, aby bohatí přispěli na omezení deficitu ihned poté, co akceptoval, že v kompromisu se neobjeví slovo daně. Obama sice přednesl pěkný projev, který ovšem navozuje otázka, kde v minulých dnech byl. Konec konců on je specialista na okřídlené projevy.

Ale motivace jeho záměrů jsou hledány jinde. Především při hlasování ve Sněmovně reprezentantů. Z bližšího pohledu hlasování ukazuje, že jako obvykle republikáni byli více disciplinovaní (174 jich hlasovalo pro a 66 proti), zatímco demokraté jsou rozděleni přesně na polovic: 95 hlasovalo pro a 95 proti a 3 se zdrželi hlasování. To znamená, že hlasování proti kompromisu nebylo pouze progresivním kalkulem oficiálně levicového křídla čítajícího 75 kongresmanů, ale nespokojenost se rozšířila také na demokraty orientované více centristicky.

Prezident Obama musí cítit zlost liberálů a levice. O to více, že včera ráno, právě ve chvíli hlasování v Senátu, přijal v Bílém domě v soukromé audienci lídra odborové konfederace AFL-CIO, který mu musel zazpívat velmi jasně. Svým projevem chtěl prezident konečně odpovědět těm, kteří ho kritizují, že si nechal vnutit agendu republikánské většiny: právě v době kdy USA trpí slabostí poptávky, přetrvávající vysokou nezaměstnaností a nebezpečím pádu do recese. Obama se nechal pohltit paranoiou deficitu, což je nová mantra pro seškrtání výdajů. Ve strategii je nejdůležitějším krokem volba terénu, je ještě důležitější než plán bitvy. A Obama si nechal vnutit terén konzervativního pravicového sdružení Tea Party. Včera se pokusil znovu získat svůj terén, ten patřící demokratům, jejich voličské základně a sociální základně a tím je terén ekonomického růstu a růstu zaměstnanosti. Ale udělal to na úkor budoucnosti.

Abychom parafrázovali staré rčení, Obama se znovu nachází v situaci, kdy se vlk nažral a koza zůstala celá, protože schválený kompromis je pouze předkrm, ochutnávka vysilujícího tahu a krácení, který ho čeká v příštích 15 měsících, které ho dělí od voleb: 15 měsíců, ve kterých republikáni budou pokračovat ve svém pressingu, aby dosáhli ještě více sociálních jatek. Více než Tea Party (čajový dýchánek) je to Barbecue Day (grilovací den).

 

Autor: Marco D'Eramo

Zdroj: il Manifesto, 3. 8. 2011

Haló noviny:

Dluh USA dál ohrožuje svět

PEKING - Zadlužení USA stále ohrožuje světovou ekonomiku, přestože se nyní na poslední chvíli podařilo odvrátit akutní hrozbu amerického bankrotu.

Včera to napsal čínský Lidový deník, ústřední tiskový orgán KS Číny.

"Ač se Spojené státy vyhnuly bankrotu, jejich základní problémy s dluhem zůstávají nevyřešeny. Byly pouze odsunuty a zřejmě se ještě zvětší," uvedl deník. "To zastiňuje americké hospodářské oživení a zároveň zvyšuje riziko pro světovou ekonomiku," doplnil. List podotýká, že americká důvěryhodnost současným sporem o zvýšení stropu pro státní dluh utrpěla a ratingové agentury by mohly snížit dosud nejvyšší hodnocení amerických dluhopisů. Deník ale zároveň poznamenává, že světová ekonomika se závislosti na dolaru i přes současné americké problémy v krátkém časovém horizontu nezbaví. "Dolar zůstává silnou měnou a všem zemím nezbývá, než ho přijímat," uzavírá Lidový deník.

3. 8. 2011 redakční zpráva

Daně Spojené státy boháčům nezvýší

WASHINGTON - Američtí politici po několika týdnech dosáhli dohody o navýšení státního dluhu ze současných 14,29 bilionu dolarů, a podle očekávání tak odvrátili hrozící platební neschopnost země.

Dohodu, o níž v neděli večer informoval v televizním projevu prezident Barack Obama, projednával ze včerejška na dnešek SEČ Kongres. Podporu jí už ale předtím vyjádřil republikánský šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner i předák demokratické většiny v Senátu Harry Reid.

"Chci oznámit, že šéfové obou stran dosáhli dohody, která sníží deficit a odvrátí bankrot," uvedl Obama. Dodal, že dohoda má dvě části. První podle něj obsahuje úspory jednoho bilionu dolarů během příštích deseti let. Druhá pak zřizuje komisi v Kongresu, která bude hledat další škrty. Své návrhy představí v listopadu, pak o nich rozhodnou zákonodárci. Celkem by úspory měly představovat nejméně 2,5 bilionu dolarů.

Šéf sněmovny Boehner označil dohodu za velké vítězství republikánů. Plán totiž neobsahuje nové daně, které původně Obama prosazoval a jež republikáni kategoricky odmítali. Jinými slovy: daňové úlevy nejbohatších Američanů se neruší, k progresivnějšímu zdanění také nedojde. Šéf Bílého domu také ve svém projevu naznačil, že dohoda není blízká jeho srdci, ale že více v tuto chvíli nešlo dělat. Republikáni kontrolují sněmovnu, Obamovi demokraté zároveň v Senátu nemají dostatečnou většinu na to, aby mohli blokovat jejich obstrukce.

Bílý dům nicméně v prohlášení pro tisk označil dohodu za svou výhru. Vyzdvihl například to, že se strop pro státní dluh zvýší nejméně o 2,1 bilionu dolarů. Až do roku 2013 jej tak nebude nutné zvyšovat, a zmizí tak "oblak nejistoty" v americké ekonomice. Většina škrtů pak začne vstupovat do praxe v roce 2013, aby neohrozila oživení americké ekonomiky.

Agentura Reuters ale ve své analýze uvedla, že američtí politici zahodili příležitost odstranit příčiny současných rozpočtových potíží USA. Vzdali možnost dosáhnout takzvané "velké dohody" prosazované Obamou, jež by během příštích deseti let snížila deficit kombinací úspor a nových daní o čtyři biliony dolarů. "Okamžik (pro tuto dohodu) je pryč a někteří zákonodárci a analytici pochybují, jestli ve Washingtonu vzhledem k volební kampani v příštím roce bude politická vůle zabývat se fiskálními nedostatky země," uvedla agentura Reuters.

Základní body dohody

  • Strop státního dluhu bude americký prezident Barack Obama moci zvýšit ve dvou krocích ze současných 14,29 bilionu dolarů až o 2,4 bilionu dolarů. Kongres může zvýšení zablokovat dvoutřetinovou většinou v obou komorách, což je ale nepravděpodobné.
  • Během deseti let dosáhnou Spojené státy úspor v rozpočtu ve výši 2,4 bilionu dolarů. Kongres úspory schválí ve dvou krocích. Při schvalování samotné dohody by měl souhlasit s úsporami ve výši 917 miliard dolarů, do konce roku pak s úsporami ve výši dalších 1,5 bilionu dolarů.
  • První část úspor ve výši 917 miliard dolarů se bude týkat nemandatorních výdajů, které každoročně schvaluje Kongres. Většina škrtů se začne provádět postupně, aby neohrozila oživení americké ekonomiky. Asi 350 miliard dolarů se má ušetřit ve výdajích na obranu. Podle Bílého domu půjde o první škrty v rezortu od 90. let.
  • Druhou část úspor ve výši 1,5 bilionu dolarů bude připravovat dvanáctičlenná komise zákonodárců složená ze šesti republikánů a šesti demokratů. Skupina, která má své závěry předložit do 23. listopadu, bude hledat úspory třeba ve změnách daňových zákonů nebo reorganizací sociálních programů, jakým je například zdravotní pojištění Medicare pro seniory.
  • O návrhu škrtů předložených komisí bude do 23. prosince bez pozměňovacích návrhů hlasovat Kongres. Pokud se komise nedohodne na škrtech ve výši alespoň 1,2 bilionu dolarů, nebo Kongres její návrh zamítne, pak od roku 2013 se škrty v této výši uskuteční automaticky. Tyto škrty by se dotkly jak vojenských tak civilních programů, včetně Medicare.
  • Dohoda počítá také s tím, že do konce letošního roku budou Sněmovna reprezentantů i Senát hlasovat o dodatku k ústavě o vyrovnaném rozpočtu. Je však nepravděpodobné, že by se pro dodatek vyslovily potřebné dvě třetiny zákonodárců v obou komorách Kongresu.

2. 8. 2011 redakční zpráva

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .