V osmdesátých a devadesátých letech došlo k procesům a ke změnám, které otřásly světem. V politickém systému Sovětského svazu a dalších socialistických zemí Evropy se vytvořily politické předpoklady pro proces restaurace kapitalistických vztahů. Završením těchto událostí byla anexe NDR, rozpad Varšavské smlouvy a RVHP a rozpad Sovětského svazu v roce 1991.
Tyto procesy postavily před mezinárodním komunistickým a pokrokovým hnutím řadu vážných a těžkých otázek. Současně však nás zavazují zkoumat a hledat příčiny těchto událostí, zhodnotit je a učinit nezbytné závěry. Tento úkol objektivně předpokládá odpovědný přístup a podstatný příspěvek každé strany a také společné, kolektivní úsilí mezinárodního revolučního a pokrokového hnutí. Toto úsilí se může a musí neustále zvyšovat, tím spíše, že čas a vědecké výzkumy vyjevují nová historická fakta, nové stránky těchto dramatických událostí. V politických usneseních našeho XIV. sjezdu je zdůrazněna nezbytnost hlubokého a všestranného zkoumání průběhu výstavby socialismu, požadavek, aby naše strana ve spolupráci s dalšími komunistickými a dělnickými stranami vyvodila závěry a respektovala tuto zkušenost. Na tomto základě se ústřední výbor rozhodl připravit přehled problémových otázek, organizovat uvnitř strany nezbytný veřejný dialog a vytvořit celořecké stranické fórum. Ústřední výbor se domnívá, že tento přehled se může stát počátkem zkoumání problematiky, dialogu a všestranného posouzení uvnitř i mimo naší strany, s levicovými a pokrokovými pracujícími, s každým člověkem dobré vůle, který se zamýšlí nad těmito otázkami a je znepokojen sociálním regresem v socialistických zemích, který má dramatické mezinárodní důsledky.
V zájmu stručnosti jsme do témat v textu zahrnuli zejména následující významné otázky:
Při zkoumání všech těchto témat jsme soustředili svou pozornost na některé otázky, které považujeme za zvláště důležité a závažné.
Jde o následující otázky:
Velké a negativní změny posledních let v žádném případě nemění naše neotřesitelné přesvědčení a víru v socialistickou a komunistickou perspektivu jako historickou nutnost a možnost. Svržení řady socialistických režimů nemůže znamenat, že marxisticko leninská teorie sociálního rozvoje není zdůvodněná, a už vůbec neznamená jakýsi její plný krach.
Dějiny lidstva jsou procesem postupného pokroku, v průběhu kterého však dochází k mnohým a nepředvídatelným odchylkám a zpětným pohybům. Jedna za druhou postupně následovaly čtyři velké společenské formace, které předcházely socialismu. Přechod od nižších k vyšším formám společnosti, "z říše nutnosti do říše svobody", je zákonitým.
Dnes není možné určit dobu, kterou si vyžádá vítězství socialismu a vznik komunismu v mezinárodním měřítku. Půjde o dlouhodobý proces. Nebude výsledkem nějaké "akce", která naráz zruší veškerá historicky nevyhnutelná omezení, která brání člověku jednat svobodně a uvědoměle v plném smyslu tohoto slova. Postupný dějinný vývoj se setkává s obtížemi různého druhu a s rozmanitými odchylkami, nicméně dospěje k úplné likvidaci všech prostředků útlaku a omezení lidské činnosti, k základnímu komunistickému principu "od každého podle jeho schopností, každému podle jeho potřeb".
Ústřední výbor Komunistické strany Řecka, Atény, 24. března 1995
© Komunistický svaz mládeže
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .
Copyright © 2024 Your Company. Joomla templates powered by Sparky.