Den po prvním máji v Brně patřil besedě o Venezuele, která proběhla v budově MěV KSČM a kterou pořádal brněnský Komunistický svaz mládeže spolu s Jihomoravskou radou mládeže KSČM. O své poznatky se přišel podělit jeden ze zakládajících členů platformy Hands Off Venezuela, Jonathan Clyne, člen platformy International Marxist Tendency a naslouchalo mu přes deset návštěvníků besedy.
Ten ve svém vystoupení hovořil o důvodech, které předcházely revoluci ve Venezuele, o sociálních reformách, které přinesla a jak ve Venezuele probíhá okupace továren a kontrola podniků zaměstnanci.
Hovořil o tom, jaké kroky podnikala reakce ve Venezuele proti zvolenému prezidentovi Chavézovi, jakou odstartovali zdejší sdělovací prostředky, které byly v rukou přisluhovačů amerického imperialismu, proti demokraticky zvolenému prezidentovi. Uzavřeli podniky a neštítili se dokonce unést a uvěznit Chavéze a povolat proti lidem armádu. Teprve tehdy začala ve Venezuele skutečná revoluce. Armáda se však přidala na stranu statisíců lidí, kteří mezi tím zaplnili ulice Caracasu. Reakce byla nucena Chavéze propustit a podřídit se výsledku voleb.
Sociální reformy, které odstartovala nově ustavená Venezuelská vláda, zvýšily úroveň života lidí ve Venezuele - nastal rozvoj školství, boj proti analfabetizmu, ve významné míře zasáhly reformy zdravotnictví. Venezuelská ropa přestala téct do USA zadarmo. Reakce se však nevzdala a do dneška se pokouší otočit kolo dějin ve Venezuele především prostřednictvím byrokratického aparátu, státní správy, úředníků, médií.
Ve svém vystoupení se věnoval i tématu, které začalo po několika dobrých zkušenostech aktuální i v ČR - tedy řízení továren a dalších podniků jeho zaměstnanci. V této souvislosti uvedl příklad supermarketu, kde si nějaký ?náročnější zákazník" chtěl nechat zavolat vedoucího - prodavačka mu na to po pravdě řekla, že žádného vedoucího nemají. Kontrola a řízení podniku pracujícími je ve Venezuele podporováno vládou a tento proces má i patřičnou legislativní oporu.
Součástí besedy byla i diskuse, která byla velmi obsáhlá a neformálně pokračovala i po skončení oficiální části až do půlnoci.
Diskutovalo se o nejrůznějších tématech, od nerostných zdrojů ve Venezuele, přes možná ohrožení ze strany USA až k porovnání revoluce ve Venezuele s Velkou říjnovou socialistickou revolucí v Rusku (v souvislosti s obstrukcemi ze strany úředníků a byrokratického aparátu - v Rusku tento problém řešili založením sovětů).
Jakub Holas
© Komunistický svaz mládeže
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .
Copyright © 2024 Your Company. Joomla templates powered by Sparky.