header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Kondolence KSM velvyslanectví a lidu Kuby

Vážený pane velvyslanče, Vaše Excelence,

hluboce nás zasáhla zpráva, že vrchní velitel a historický vůdce Kubánské revoluce Fidel Castro Ruz zemřel ve večerních hodinách v pátek 25. listopadu 2016 ve svých 90 letech.

Fidel byl pro nás mnohem víc než politický reprezentant své země. Byl velkým mužem, revolucionářem, komunistou, který věnoval celý svůj život boji proti nespravedlnosti a vykořisťování nejen na Kubě, ale v celém světě. V každém bodě své životní cesty stál v čele pokrokových sil v boji proti zpátečnictví a přežitkům, vždy viděl dál a odhaloval cesty vpřed, když čelil kontrarevoluci. Od útoku na kasárna Moncada, přes boje v Sierra Maestra, porážku zákeřné americké invaze na Playa Giron, budování socialismu na Kubě, při pomoci antiimperialistickým a protikoloniálním silám po celém světě, a při kontrarevolučních porážkách v Evropě, vždy stál pevně s kubánským lidem, zkoumal situaci a své předchozí kroky, prohluboval revoluční proces. Dokonce v době, kdy se stáhl do ústraní, jeho články byly vodítkem pro orientaci ve chvílích nejostřejší imperialistické propagandy - jako, když se imperialismus USA, EU a NATO chystal zákeřně bombardovat Libyi. Byl inspirací a oporou pro všechny, kdo bojují proti imperialismu a kapitalismu.

Fidel vytrval a uspěl tam, kde mnozí jiní zklamali. Přes protivenství nejmocnější imperialistické země a za cenu obrovských obětí Kuba v čele s Komunistickou stranou a Fidelem přeťala odtok zisků do kapes mafie, amerických a kubánských kapitalistů, lid převzal výrobní prostředky do svých rukou a Kuba se tak stala suverénní zemí. Kubánský socialismus zlikvidoval negramotnost, rasismus a další útlak, a pozvedl vzdělanost lidu. Všeobecně dostupné a kvalitní zdravotnictví, skutečnosti, že nikdo nehladoví a nepřežívá na ulici - to jsou vše věci, které dosud nejsou běžné na světě, ani v karibské oblasti. A přitom všem dokázala Kuba solidárně pomáhat dalším zemím, jak v boji proti imperialismu, tak zdravotní péčí i v zápasu s přírodními živly.

Fidel svou energií, svým úsilím i sepětím s lidem zanechal hlubokou stopu na Kubě, na celém světě i v našich srdcích.

Bude nám chybět.

Chceme vyjádřit a Vaším prostřednictvím tlumočit svou soustrast kubánskému lidu, Komunistické straně Kuby a nejbližším Fidela Castra Ruz.

PUR KSM, Praha 26. 11. 2016

 

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .