header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

Z účasti KSM na festivalu Odigitis

S dvoutýdenním zpožděním, kvůli povinnostem a akutním úkolům, předkládám svou zprávu z festivalu Odigitis, který se konal v Řecku 20. - 22. září píšu až teď. Festival časopisu Komunistické mládeže Řecka (KNE) se koná každým rokem za účasti tisíců mladých Řeků a český Komunistický svaz mládeže je pravidelně zván. Nejinak tomu bylo letos, kdy Komunistická strana Řecka (KKE) slavila století své existence a její mládež půlstoletí. Velkolepost a úžasná atmosféra Odigitisu je těžko popsatelná a lépe než slova jí dokáží popsat videa:

Propagační video KNE: https://youtu.be/Y34Mw6Tcxp4

Video KSM z minulého ročníku Odigitis: https://youtu.be/WLo3s4CqQu8

Pravidelnou součástí festivalu je mezinárodní městečko, kde přátelské organizace z celého světa prezentují své země a organizace. KNE si pokaždé dává velmi záležet, aby připravila bohatý program pro tyto zahraniční delegáty. Letos, obdobně jako loni, nechyběla návštěva městečka Kessariani, muzea Akropole, či seminář na téma 200 let Karla Marxe. Program byl nesmírně nabitý, od rána do půlnoci skoro nebylo volných chvílí, a ty co se náhodou naskytly, byly ihned zaplněny bilaterálními schůzkami a dalšími neformálními hovory. Po pozdních návratech na hotel následovaly noc co noc ještě dlouhé hovory posilněné řeckým pivem "Alfa" (je nejlevnější, jak nám bylo řečeno). Neuvěřitelná atmosféra festivalu jen posílila politické nadšení delegátů a dodávala nám sílu nejen přežít rostoucí spánkový deficit a náročný program, ale účastnit se aktivit s chutí a nadšením.

Kromě staleté existence komunistického hnutí v Řecku byla centrálním tématem festivalu i solidarita s Palestinou. Pamatuji, jak jsem seděl ve foyeru majestátné hlavní budovy KKE, čekaje na bilaterální hovor s KNE, když jsem konverzoval s mladým řeckým soudruhem. Prohlížel jsem si u toho letáček festivalu, stránku s palestinskou tématikou a vidím obrázek Ahed Tamimi. "Už dorazila" povídá soudruh. Cože!? Ahed Tamimi bude na festivalu? Byl jsem nadšený, že zřejmě uvidím tuto hrdinku, symbol palestinského odporu, na vlastní oči. A skutečně jen pár hodin na to, při ústředních politických událostech festivalu, jsem jen pár metrů od sebe viděl Ahed, jak promlouvá k účastníkům festivalu. Bohužel jsem nerozuměl ani jí v arabštině, ani řeckému překladu, ale zážitek to byl velmi silný i tak.

Video z hlavní akce s Ahed Tamimi: https://youtu.be/Pi1tKpIRuY4

Po festivalu následovalo Setkání evropských komunistických organizací mládeže (MECYO), které letos mělo rekordní účast. Každá organizace měla krátký referát a zástupci dojednali prohlášení 21 komsomolů, které jsme již zveřejnili v češtině (http://www.ksm.cz/dokumenty/spolecne-prohlaseni-21-evropskych-komsomolu.html ). KSM je jednou z centrálních organizací pomáhajících organizovat tuto společnou komunistickou aktivitu, mimo jiné ji už dvakrát hostil. Těšíme se na další ročníky jak Odigitisu, tak MECYO. Ať žije proletářský internacionalismus!

Vilém

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .