header

CookiesAccept

Upozornění: tato stránka používá cookies a podobné technologie.

Pokud nezměníte nastavení prohlížeče, souhlasíte s tím.

Rozumím

KSM na misi v Sýrii

Členové Komunistického svazu mládeže se zúčastnili říjnové solidární mise a konference uspořádané antiimperialistickými organizacemi Světovou federací demokratické mládeže a Světovou radou míru.

V úterý 27. listopadu 17:00 se v Praze v budově Politických vězňů uskuteční beseda s účastníky mise.

Už 7 let uběhlo od tzv. Arabského jara. Politické protesty s mnohdy oprávněnými požadavky nevedly k lepšímu postavení pracujících, ale zesílili vliv amerického imperialismu v regionu. Nacionalistické, sociálně orientované režimy vystřídalo barbarství nebo rovnou chaos. V regionu vzrostl vliv islámského fundamentalismu, který předchozí pro-sekulární režimy drželi na uzdě. V Libyi padl Kaddáfí a s ním zmizel jeden z nejpokrokovějších režimů v Africe. Ještě hůř je na tom Jemen. Země obklopená mořem a nepřáteli. Saudští Arabové ničí zemi i našimi zbraněmi. V zemi hrozí enormní hladomor, téměř 15 milionů lidí hladoví.

I Syrská arabská republika čelí už 7 let agresi. Proč? Za to, že se nenechala zadlužit u Mezinárodního měnového fondu. Za svoji neochotu podělit se se svojí ropou s nadnárodními korporacemi. Za svoji neschopnost vychovávat ze svého obyvatelstva tupé zpátečnické barbary jako Království saudské Arábie. Za svoji netoleranci ke geneticky modifikovaným potravinám. Za to, že není demokratická (vazalsky poslušná k západním imperialistům a jejich lokálním loutkám) Za to, že stála proti sionismu.

Sýrie není jako jiné země. Statečně čelí agresi. Ani za 7 let se nepodařilo zlomit syrský odpor a svrhnout prezidenta Asada.

Letadlo stoupá nad Prahu a my míříme na Blízký východ. Co je vůbec před námi? Modré nebe a divoká země. Ráno už jsme v Bejrútu. Cesta odtud už není náročná. Autem jsme v Damašku asi za 2,5 hodiny.

Už na hranicích na nás Sýrie dýchá svou atmosférou. Vlají vlajky, budovy zdobí vlastenecké motivy a všude se pohybují vojáci. Z plakátů sleduje svoji zemi jak prezident, tak jeho zesnulý otec, ale i představitelé spřátelené Íránské islámské republiky.

Krajina okolo Damašku je spíše vyprahlá. Sýrie však rozhodně není chudá země. Okolo Eufratu jsou rozsáhlé zemědělské oblasti. Také pobřeží Středozemního moře je bohaté na plodiny. Země také oblívá spoustou kulturních památek, tisíce let stará města, bohatá archeologická naleziště, gotický hrad Krak des Chevaliers (jeden z nejzachovalejších křižáckých hradů) starobylé kostely, kláštery a mešity. Všechny konfese tu pod pokrokovou vládou žijí v míru.

Damašek je orientální město plné romantiky, vůní, ale i nepořádku. Přesto, že fronta procházela nedaleko už se tu normálně žije. Fungují obchody a večer je město plné lidí. Je hodně pozitivní vidět stavaře, jak opravují poničené domy. Snad předzvěst blízkého vítězství a míru. Staví se taky na jiných místech. Spousta měst, co žila pod krutou knutou islamistů a zažila těžké boje se pomalu vrací ke života. V Alepu proběhl před pár týdny hudební festival "Miluji Alepo". Mladí Arabové tančili v ulicích. Město bylo přitom v bojích téměř zničeno.

Na nás doléhá únava. Odpočíváme v krásném hotelu Sheraton a před námi je samotná mise. Dny plné jednání s nejvyššími představiteli a konference na univerzitě.

První den se setkáváme s místopředsedou strany Baas (Socialistická strana arabské obrody) a s ministrem zahraničí. Máme výlet k hrobu neznámého vojína. Večer jsme navštívili lidové shromáždění a setkali se s předsedou sněmovny a poslanci.

Druhý den proběhla na univerzitě samotná konference. Večer jsme měli setkání s předáky odborů a prošli jsme si malé muzeum odborářských zápasů. Syrské odbory stojí na straně vlády.

Třetí den byl zlatým hřebem celého programu. Měli jsme tu čest setkat se s prezidentem Syrské arabské republiky, Bašárem al-Asadem. Po velice zajímavém, nezapomenutelném setkání jsme se vydali objevovat zajímavá místa i mimo Damašek. Prošli jsme si starý klášter Ma'lula. Večeře se zúčastnil i ministr turismu. S ním jsme aspoň na fotkách objevili nejzajímavější místa Sýre, jedné z kolébek lidské civilizace.

Poslední den jsme měli možnost projít si historickou část Damašek. Nakoupit věci na starém tržišti, navštívit Umajjovskou mešitu a hrob Jana Křtitele. Odpoledne následoval tranzit do Bejrútu.

Alexandr Salajka

Rezoluce WFDY a WPC Mezinárodní konference solidarity se syrským lidem a mládeží

Partneři:
partneri-kscm
partneri-sckp
partneri-sos
partneri-wdfy
partneri-solidnet
partneri-ceske-mirove-hnutípartneri-festival
partneri-kcp

 partneri-stripkyzesveta

©  Komunistický svaz mládeže

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License .